Оголошення про припинення державного підприємства “Івано-Франківське лісове господарство”
Державне підприємство «Івано-Франківське лісове господарство» (код ЄДРПОУ 22192129) повідомляє, що наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2022 №909 Про припинення ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКЕ ЛІСОВЕГОСПОДАРСТВО» та затвердження складу Комісії з припинення , прийнято рішення про припинення державного підприємства “Івано-Франківське лісове господарство” шляхом реорганізації, а саме – приєднання його до ДЕРЖАВНОГО СПЕЦІАЛІЗОВАНОГО ГОСПОДАРСЬКОГО ПІДПРИЄМСТВА «ЛІСИ УКРАЇНИ». (код ЄДРПОУ44768034)
Юридична адреса державного підприємства “Івано-Франківське лісове господарство” :
76019 вул. Василіянок 48 м. Івано-Франківськ
Заяви та претензії до підприємства приймаються протягом двох місяців від дати публікації повідомлення про припинення діяльності юридичної особи шляхом реорганізації.
З початку війни держлісгоспи Прикарпаття надаютьдопомогу та підтримку захисникам, які виконують бойові завдання та здобувають нашу Перемогу.
На потреби ЗСУ лісгоспи передали 29 автомобілів підвищеної прохідності, паливо, лісо- та пиломатеріали, дрова. Лісівники відправили до центру підготовки військовослужбовців теплий одяг, спальні мішки, каремати, бензопили, засоби гігієни, робочий одяг. Лісгоспи області допомагають вимушеним переселенцям із поселенням. У садибах лісництв розміщено більше 300 тимчасово переміщених осіб, яких забезпечено всім необхідним.
За допомогу та підтримку Збройних Сил України директору ДП «Івано-Франківський лісгосп» Бойчуку Михайлу Ярославовичу оголошено Подяку від керівництва Івано-Франківського зонального відділу Військової служби правопорядку.
Разом до Перемоги!
Сьогодні українці страшною ціною виборюють своє святе право на життя у вільній, незалежній Україні.
У цей день ми вкотре дякуємо всім, хто наближає нашу перемогу задля утвердження тих основних конституційних засад суверенної, демократичної, правової Держави.
З Днем Конституції!
Колектив ДП «Івано-Франківський лісгосп» висловлює щирі співчуття Бойчуку Михайлу Ярославовичу з приводу тяжкої втрати – смерті батька Ярослава Васильовича.
До втрати близької людини ніколи не можна бути готовим, адже з нею йде частинка душі. Важко знайти слова втіхи, неможливо загоїти біль та гіркоту від втрати, коли зупиняється серце рідної людини, проте світлі спогади про неї завжди будуть сильнішими за смерть…
Шановний Михайле Ярославовичу, поділяємо ваше горе, сумуємо разом з вами, підтримуємо Вас у годину скорботи. Нехай світла пам’ять про Ярослава Васильовича назавжди залишиться в серцях близьких та знайомих, а Бог подарує йому вічне життя та спокій.
Шановні колеги-лісівники!
Прийміть найщиріші вітання з нагоди професійного свята - Дня працівника лісу.
В цей святковий осінній день бажаю Вам міцного здоров'я, добра, щастя і злагоди.
Хай доля усміхається Вам щасливими днями, а ваші добрі справи відгукнуться в серцях людей повагою і теплим словом.
Нехай усі зміни, які очікують нас у лісовій галузі, будуть успішними і принесуть стабільність, достаток і благополуччя у кожну родину та кожну домівку, а збережені і примножені ліси залишатимуться красою і багатством нашого рідного карпатського краю.
З повагою,
Директор ДП «Івано-Франківський лісгосп» Михайло Бойчук
Лісоруб - 2021 розпочався!
Дорогі друзі, колеги , партнери!
Сердечно вітаю зі світлим святим Воскресінням !
Прекрасне свято Великодня, прекрасні його звичаї і найчудовіший його заповіт — полюбити ближнього, забути жорстокість сьогодення і плекати щирі почуття надії і любові.
Нехай світло цих величних урочистостей ніколи не згасне у наших серцях, пробуджуючи прагнення жити і працювати в ім’я загального блага, в ім’я майбутнього!
Щиро бажаю всім здоров’я, щастя, нехай збуваються Ваші плани і мрії, незмінними будуть удача і благополуччя у Ваших родинах! Нехай щебет птахів, весняні квіти, рідні посмішки подарують добру надію, нехай велике свято нагадає про світлі почуття та великі прагнення
Христос воскрес!
З повагою
Директор ДП «Івано-Франківський лісгосп» Михайло Бойчук
З нагоди відзначення 28 квітня Всесвітнього Дня охорони праці головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці в Івано-Франківській області Жданюк Андрій Валерійович та провідний інженер з охорони праці лісгоспу Гринишин В.Т. провели інформаційний захід з посадовими особами ДП «Івано-Франківський лісгосп».
Головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС розповів про Всесвітній день охорони праці та День охорони праці в Україні, який цього року проходить під девізом «Передбачати, готуватися та реагувати на кризи – інвестуймо зараз у стійкі системи безпеки та здоров’я на роботі».
Обговорено про основні проблеми в лісовій галузі щодо дотримання та виконання нормативно-правових актів з питань охорони праці. А також обговорено «Контрольний перелік заходів профілактики і контролю COVID-19 в лісозаготівлі»
Було зазначено, що через пандемію COVID-19 ми стикнулися з безпрецедентними викликами, пов’язаними з вірусом SARS-CoV-2, та численними наслідками, які він спричинив у сфері праці. Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі присвячений стратегіям зміцнення систем безпеки та здоров’я на роботі (БЗР), спрямованим на посилення життєстійкості та протидії нинішнім і майбутнім кризам з урахуванням винесених уроків і набутого досвіду в сфері праці. Завданням даного заходу – є сприяння безпеці та здоров'ю на роботі працівників лісового господарства та долучення посадових осіб до створення безпечних умов праці на робочих місцях.
Було роз’яснено вимоги трудового законодавства та звернено увагу на неприпустимість допуску до роботи працівників без належного оформлення трудових відносин. Зокрема, наголосив на ризиках і наслідках використання такої найманої праці та відповідальності роботодавців за порушення вимог трудового законодавства.
Також, головний державний інспектор звернув увагу на питання спеціального навчання і перевірки знань працівників та посадових осіб, які безпосередньо зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт з підвищеною небезпекою. Обговорено основні причини нещасних випадків, що трапилися в лісових господарствах за 2020 та 2021 рр.
Мінералізовані смуги допомагають вберегти ліс від вогню
В ДП"Івано-Франківський лісгосп" в Марковецькому лісництві 16.04.2021 року працівниками було облаштовано 2 км мінералізованих смуг.
Одним із ефективних методів боротьби з пожежами у лісах є мінералізовані смуги — штучно створений протипожежний бар’єр, шляхом очищення певної ділянки території, що межує з лісовим масивом, від горючих матеріалів. Як правило, здійснюється це механізованим способом: проводиться оранка трактором грунту на певну ширину. При цьому мінеральний шар грунту оголюється, а дерен, трава, хвоя, листя та інші матеріали, здатні горіти, в процесі цього присипаються землею.
Щороку працівниками лісової охорони влаштовуються 5 км мінералізованих смуг та проводиться догляд за ними.
10 квітня 2021 року відбулася запланована глобальна екологічна акція «Озеленення планети».
Місія проєкту «Озеленення Планети» висадити 100 000 000 дерев по всій планеті та змінити екосвідомість людей у всьому світі до шанобливого ставлення до природи.
Ціль – привернути увагу до проблем екології та відновлення екосистеми планети, сформувати позитивний імідж України у світі через колективну історію успіху та об’єднання людей планети довкола боротьби з глобальними ековикликами.
Завдання в 2021 році – висадити 1 млн. дерев за 1 день у 100 країнах світу.
Лісівники ДП"Івано-Франківський лісгосп" разом з працівниками Тисменицької ТГ в рамках акції "Озеленення планети" висадили в Тисменицькому лісництві 2250 саджанців дуба звичайного та 750 штук ялини європейської.
Минуть роки, десятиліття, висаджені сьогодні саджанці стануть могутніми дубами, зазеленіють діброви для нащадків, а світлини залишуть пам"ять про добру справу лісників.
Весняна лісокультурна кампанія.
В державному підприємстві «Івано – Франківське лісове господарство» триває весняна лісокультурна кампанія. 8 квітня 2021 року працівники Тисменицького лісництва разом з працівниками компанії «Вставай сонце» м. Івано – Франківськ, в рамках акції "Створюємо ліси разом" , провели весняну посадку лісових культур в урочищі «Надорожна» квартал 27 виділ 20(2) на площі 0,9 га. Всього було висаджено 2250 штук дуба черещатого (головна порода) та 750 штук ялини європейської ( супутня порода).
Лісівники Тисменицького лісництва забезпечили учасників акції сіянцями, саджанцями та інструментом для посадки, а також провели інструктаж з технології виконання робіт при садінні лісових культур.
Проведеною роботою всі задоволені, бо залишають за собою пам'ять для прийдешніх поколінь.
З 1 квітня до 15 червня в Україні оголошено «сезоном тиші».
Про це повідомили у Державній екологічній інспекції Карпатського округу,
У період масового розмноження диких тварин забороняється проведення робіт та заходів у природному середовищі, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою(пальба, вибухові роботи, феєрверки, санітарні рубки лісу, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах тощо).
Забезпечувати охорону середовища існування, умов розмноження і шляхів міграції тварин зобов’язані підприємства, установи, організації й громадяни при здійсненні будь-якої діяльності, що впливає або може вплинути на стан тваринного світу. Навіть використання лісових ресурсів і проведення лісогосподарських заходів повинні здійснюватися з урахуванням збереження сприятливих умов для розмноження диких тварин.
Державна екологічна інспекція Карпатського округу на час «сезону тиші» здійснює контроль щодо дотриманням встановлених обмежень в середовищах перебування диких тварин. До перевірок заплановано залучати органи Нацполіції, представників Держлісагентства та громадськості. Особлива увага буде зосереджена захисту території природно-заповідного фонду.
Для порушників передбачена адміністративна відповідальність за статтею 87 КУпАП, суми штрафів становлять 510-850 гривень для громадян та 850-1190 гривень – для посадових осіб.
Первоцвіти – під захист!
Одна з якостей людського характеру – любов до природи.
Що може бути гарніше за квітку, яка розкриває назустріч сонцю свої пелюстки ранньою весною, коли ще в деяких місцях залишився сніг або птаха, який повернувся з вирію, радує нас гарною піснею.
Завжди подобалися людям гарні квіти проліска. Різні народи по різному називали цю рослину, але найгарніша і поетичніша назва – “блакитна зірка”. А підсніжник, його завжди називали квіткою надії. З ним пов’язані найкращі надії очікування тепла і весни.
Весна! Пора року, яку ми з нетерпінням чекаємо. А найбільше радіємо, коли з-під землі починають виглядати проліски. Перше, що хочеться зробити із цим білосніжним дивом, — підійти і зірвати. Але коли рука тягнеться за ним, ми навіть не підозрюємо, на яку небезпеку наражаємо природу, бо хочемо вдихнути чарівний аромат і насолодитися прекрасною миттю. Зірвемо ще кілька квіточок — і зберемо букетик, який поставимо у вазу. Мине кілька днів і викинемо його на смітник. То яка з цього користь?
Але квіти не тільки радують нас, вони є поживою для багатьох комах і тварин. Насінням годуються мурашки, пилком та нектаром – джмелі, бджоли та метелики.
Збирання первоцвітів дуже шкодить природі рідного краю ще й тим, що не дає можливості цим рослинам утворити насіння, а виривання з цибулинками призводить до повного знищення. Ушкоджуються й сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, а кожна зірвана рослинка первоцвіту – це втрата 15-20 насінин, які могли б дати нове покоління рослин у майбутньому.
Люди часто виривають їх з грунту разом з бульбоцибулинами, завдаючи непоправної шкоди популяціям. Знищуючи первоцвіти, вони розривають і нищать підстилку лісів, галявин, узлісь, на яких ті зростали. Щоб зібрати 30-40 букетиків ранніх квітів, браконьєру потрібно знищити до 400 м поверхні грунту лісу. Якщо врахувати, що первоцвіти суцільним килимом не ростуть, то площа збільшиться в 10 разів. На місце кореневищних ефемероїдів приходять бур'яни. Змінюється склад фітоценозів.
Первоцвіти в небезпеці. А ми їх жорстоко зриваємо, забуваючи про те, що рослина, у якої зірвали надземну частину, квітку, не зможе дати насіння, а отже продовжити свій рід. Великі букети несемо додому, хоча знаємо, що первоцвіти довго не стоять у вазах, швидко в'януть - рослини вологих весняних лісів не витримують сухе повітря наших квартир. Весняні квіти краще не чіпати: вони привабливіші в природному середовищі.
При зустрічі з прекрасними квітками майте шану до цих справді чарівних і до того ж цілющих рослин. Не зривайте оберемки квітів, які згодом бездумно викинете. Краще помилуйтеся ними в природі, а на згадку сфотографуйте чи замалюйте гарні квіти. Тим дорожчі вони будуть для вас. Бережіть красу природи, весняні усмішки рідної землі. Вони справді цього варті.
[🌲] Прекрасна новина: розпочато процес цифрової трансформації та цифровізації лісової галузі
[📄] В Україні щороку видається більше 40 000 лісорубних квитків і 110 000 сертифікатів про походження лісоматеріалів. Для цих бізнес-процесів притаманні 2 речі: супроводження документацією у паперовому форматі та застарілі дозвільні процедури.
Заступник Голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації
Державне агентство лісових ресурсів України
Віктор Смаль: Наразі ми разом із CDTO Міндовкілля Руслан Стрілець працюємо над повною цифровою трансформацією цих процесів та їх інтеграцією до функціонального модуля «е-Ліс». Він стане частиною єдиної загальнодержавної екологічної платформи «Еко.Дія», яку створює
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
.
[👍] Перехід цих потоків документів у цифровий формат не тільки полегшить роботу всім суб’єктам господарювання у лісовому господарстві та зекономить сотні годин на поїздки до обласних центрів, а й забезпечить прозорість на всіх етапах документообігу.
Оголошення
У зв"язку з сертифікацією на підприємстві видано низку Наказів
Для людей зима асоціюється зі святами та веселощами – Новий рік, Різдво, різноманітні зимові розваги. А от для лісових мешканців це час суворих випробувань на виживання внаслідок нестачі кормів: листя з дерев і кущів опало, пожухла трава сховалась під сніговою товщею, і прогодуватись стає дуже важко. Тому підгодівля диких тварин взимку відіграє дуже важилву роль у збереженні їх популяцій. В першу чергу це стосується великих ссавців, адже чим більша тварина – тим більше їжі їй потрібно.
У ланевому господарстві Марковецького лісництва Івано-Франківського лісгоспу лісівники проводять підгодівлю тварин.
Працівники ДП « Івано-Франківський лісгосп» долучилися до Всеукраїнської ініціативи Державного агентства лісових ресурсів України «Нагодуй птахів взимку».
8 грудня – у Всесвітній день клімату, лісівники разом з школярами розвісили годівнички для птахів біля шкіл та садочків. Такі заходи сприяють збереженню біорізноманіття, допомагають птахам пережити холодну зиму, залишають у душах дітей приємний спогад та відчуття відповідальності перед планетою. Також це гарна нагода навчити дітей піклуватись про когось, берегти природу та показати, що творити добро дуже легко.
На згадку про добру справу зробили світлини
Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради оголосив Подяку ДП «Івано-Франківській лісгосп» за багаторічну співпрацю та наданий посадковий матеріал для закладів
освіти Івано-Франківської ОТГ.
Надзвичайно важливо, щоб заклади освіти мали зелені території, які позитивно впливають на здобувачів освіти та учасників освітнього процесу як з естетичною, так і з оздоровчою метою.
У рамках осіннього озеленення на територіях закладів загальноосвітньої та дошкільної освіти було висаджено близько 300 листяних та хвойних дерев.
Колектив ДП «Івано-Франківській лісгосп» щиро дякує за нагороду і надалі буде брати участь в озелененні територій закладів освіти.
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
20 ч. ·
[🌲] Обговорюємо Державну стратегію управління лісами
Вже скоро Україна отримає новий стратегічний документ, який визначатиме головні пріоритети розвитку лісового господарства на найближчі 15 років.
У підготовленому Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України проєкті [🌲] Державної стратегії управління лісами України до 2035 року переглянуто застарілі підходи до ведення лісового господарства, які в умовах зміни клімату потребують невідкладних змін.
Серед основних цілей стратегії:
[🔸] ефективне управління лісами;
[🔸] збережеМіністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
20 ч. ·
[🌲] Обговорюємо Державну стратегію управління лісами
Вже скоро Україна отримає новий стратегічний документ, який визначатиме головні пріоритети розвитку лісового господарства на найближчі 15 років.
У підготовленому Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України проєкті [🌲] Державної стратегії управління лісами України до 2035 року переглянуто застарілі підходи до ведення лісового господарства, які в умовах зміни клімату потребують невідкладних змін.
Серед основних цілей стратегії:
[🔸] ефективне управління лісами;
[🔸] збереження біорізноманіття;
[🔸] адаптоване до кліматичних змін лісове господарство;
[🔸] популяризація професії лісівника;
[🔸] забезпечення фінансової стабільності лісової галузі;
[🔸] формування сприятливих умов для активізації розвитку деревообробної та суміжних галузей економіки України.
За словами Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України
Роман Абрамовський
, в умовах кліматичних змін ліси мають надзвичайно важливу роль для подальшої екологічної, економічної та соціальної стабільності держави. Впровадження заходів стратегії сприятиме забезпеченню природоохоронного та економічного потенціалу [🌲] лісів, зменшенню їх деградації за рахунок збільшення площі та продуктивності, що в результаті покращить стан довкілля і якість життя громадян.
Очікуємо, що у результаті реалізації Стратегії до 2035 року Україна матиме:
[🔹] лісистість території країни до 18 %;
[🔹] загальний запас лісів України до 2.5 млрд м3;
[🔹] збільшення рівня поглинання вуглекислого газу лісами України;
[🔹] збільшення продуктивності та стійкості лісів;
[🔹] зменшення площі лісових пожеж;
[🔹] 100% виявлення лісових пожеж на ранній стадії;
[🔹] оновлений парк протипожежної техніки та відновлення авіа патрулювання лісів;
[🔹] якісні лісові дороги;
[🔹] якісну підготовку кадрів для лісової галузі;
[🔹] популяризація використання лісів для туризму та рекреації;
[🔹] створення умов для залучення коштів бізнесу в розвиток туристичної інфраструктури в лісовій галузі.
Детальніше із проєктом Державної стратегії управління лісами України до 2035 року можна ознайомитися за посиланням [➡️] https://cutt.ly/bgQrg58
Bogdan Borukhovskyi
Державне агентство лісових ресурсів України
Василь Кузьович - Голова Держлісагентства
Лісівники ДП "Івано-Франківський лісгосп" разом з працівниками АТ" Івано-Франківськгаз" та "Івано-Франківськгаз" 17.10.2020р. долучилися до Всеукраїнської акції «Мільйон дерев за добу».
Проводили осінню посадку лісових культур в Ямницькій ОТГ, село Павлівка, Ямницьке лісництво квартал 14 виділ 4 на площі 0,5 га. Всього висадили 1334 саджанців дуба та 333 штуки клена.
Лісівники Ямницького лісництва забезпечили учасників посадки саджанцями та інструментом для посадки, а також провели інструктаж з технології виконання робіт при садінні лісових культур.
Проведеною роботою всі залишилися задоволеними, бо посаджені і вирощенні дуби та клени залишать добру пам"ять для прийдешніх поколінь.
Щиро дякуємо працівникам АТ" Івано-Франківськгаз"та "Івано-Франківськгаз" за участь у посадці лісу і сподіваємося, що така співпраця буде доброю традицією.
На згадку про добру справу зробили світлини
Василь Кузьович закликав кожного жителя України посадити дерево
Кожен українець повинен взяти участь в озелененні країни, заявив Голова Державного агентства лісових ресурсів України. «Всі жителі країни, особливо молодь, повинні посадити дерево. Це має принципове значення: якщо ти власноруч посадив дерево – будеш його берегти і дбайливо ставитися до природи. Тому від імені всіх лісівників України запрошую долучитися до Всеукраїнської акції «Мільйон дерев за добу». Голова Держлісагентства повідомив, що лише за одну буде висаджено понад 1 мільйон дерев, що становить понад 200 дерев на кожного учасника. Буде залучено 6500 працівників державних лісогосподарських підприємств. Це не мало, але має висаджувати вся країна. Це буде подарунок для майбутніх поколінь. Акція відбудеться в рамках проєкту «Озеленення України» спільно з «CEO Club Ukraine», Книгою рекордів України за підтримки Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Державного агентства лісових ресурсів України.
Прес-служба Держлісагентства
Україна має приєднатися до Європейського інституту лісу
Вперше, за історію України, Кабінетом Міністрів одночасно підтримано ткількість ініціатив, спрямованих на захист довкілля. Уряд схвалив нормативно-правовий акт у сфері охорони навколишнього середовища.
Це позитивні зміни на шляху до впровадження європейських методів господарювання у лісах України, які необхідні для нашої країни.
Кабінет Міністрів України 23 вересня схвалив проєкт Закону України «Про приєднання України до Конвенції про Європейський інститут лісу».Відповідне рішення Уряду стало можливим завдяки ініціативі Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України
Роман Абрамовський
. Зокрема, після прийняття цього документа Україна стане частиною Конвенції про Європейський інститут лісу.«Приєднання до Конвенції про [🌲] Європейський інститут лісу буде корисним для України та дозволить впливати на політику роботи інституції. Це сприятиме активізації науково-дослідного потенціалу та ефективному об'єднанню наявних ресурсів багатьох європейських країн у сфері лісових наукових досліджень та передових методів і технологій лісоуправління», - зауважив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський.
Вітаю зі святами — Днем прапора і Днем незалежності!
Ці два серпневі дні вже стали реально символічними для нас. Реально близькими і святковими, що надихають на майбутнє та об’єднують по всьому світові. І вже у будь-якій ситуації та будь-якому місці ми сприймаємо поєднання жовтого і блакитного кольорів як ідентичність України, її прапора та її незалежності. Незалежності, яку вибороли протягом багатьох століть, зберігши ДНК нації. Ми вижили на всіх Майданах, незважаючи на зради і невігластво. Ми вижили на всіх кордонах і всіх територіях, навіть окупованих і знищуваних терористами. І ми будемо жити і розвиватися далі, бо ми — українці. І ми — нескорені і незалежні.
Директор ДП «Івано-Франківський лісгосп» Михайло Бойчук
Сьогодні відбулася розширена колегія Держлісагентства у форматі відео-конференції про підсумки роботи лісової галузі у І півріччі 2020 року. Про неї можна прочитати тут https://bit.ly/3iGsxrk.Хочу висловити окремі тези стосовно аналізу результатів діяльності галузі, які озвучив і під час колегії.1. Потрібно відверто сказати про відсутність цілісної системи відеоспостереження за лісовими масивами у найбільш пожежонебезпечних областях України – на Півдні та Сході. Виправлення цієї ситуації має стати одним з основних пріоритетів нашої роботи. І всім без винятку областям потрібно над цим працювати.2. Виглядає дуже сумнівно, коли сума шкоди, заподіяна лісовому господарству від незаконних рубок, складає майже 334 млн грн, а відшкодовано менше 1%. Це говорить про те, що ще дуже багато роботи у цьому напрямку.3. Проблема всихання лісів. Особливої уваги вимагає стан природо-заповідного фонду, де на 01.07.20202 обліковується майже 1 тис. га пошкоджених насаджень. Останні тижні ми плідно співпрацюємо з Міндовкілля щодо вирішення питання зі спрощення окремих обмежень для запобігання всихання лісів. Це, зокрема, стосується і подолання наслідків великих пожеж. На мою думку, ситуації внаслідок великих лісових пожеж повинні визнаватися як стихійне лихо і спрощуватися процедури для прийняття рішень.4. Тривогу викликає спад реалізації продукції на 15% (більше 1 млрд грн) у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Як наслідок маємо заборгованість з виплати заробітної плати, бюджетних платежів. Збитки по галузі в сумі 55 млн грн. Це говорить про те, що саме керівники облуправлінь частково самоусунулись від постійного моніторингу фінансового становища координованих ними лісогосподарських підприємств.5. Ще один показник. Немає реалізації – падає рентабельність. З 2,3% до 0,7%, тобто в три рази у порівнянні з піврічним періодом минулого року. І падіння рівня заробітної плати на 7% також є тривожним. Ще більшої тривоги викликає заборгованість з виплати заробітної плати в деяких областях. Питання своєчасної виплати зарплати стоїть і на урядовому рівні, і буде постійно контролюватись мною особисто. Керівники, які не здатні врегулювати ці процеси притягатимуться до дисциплінарної відповідальності з наступним розірванням контрактів.6. Склалася критична ситуація стосовно податкової заборгованості та сплати ЄСВ. Окрім того, що в деяких областях заборгованість стрімко зросла, вона ще й не надавалася до Держлісагентства. За даними Державної податкової служби на 01.07.2020 недоїмку перед бюджетом мали майже 80 підприємств на загальну суму 114,7 млн грн. Найбільшу заборгованість, зокрема, мають підприємства Волинського, Івано-Франківського, Львівського та Тернопільського облуправлінь.7. Дебіторська заборгованість по галузі становить 639 млн грн, кредиторська – понад 2 млрд грн. Звернув увагу керівників облуправлінь та лісгоспів на недопустимості підприємств паразитувати за рахунок коштів кредиторів.8. Окремо наголосив щодо подання кандидатур на керівні посади у галузі. Не буду навіть розглядати подання на керівників лісгоспів осіб, які не мають профільної магістерської освіти.9. За результатами доповіді мого заступника Юрія Болоховця стосовно ефективності використання лісосировинних ресурсів звернув увагу на такі неприпустимі речі як навмисне заниження виходу ділової деревини. У цьому питанні криються і проблеми фінансового стану підприємств. Не потрібно все звалювати на недосконалий ринок чи відсутність збуту деревини. Виправлення цієї проблеми буде жорстко контролюватися. Моя чітка позиція – неприпустимо допускати зловживань з деревиною.10. Обговорили і питання мисливського господарства. Назріла необхідність чітко визначитись – чи в змозі Держлісагентство і його територіальні органи виконувати покладені Урядом функції органу з реалізації державної політики у сфері мисливського господарства та полювання, а не лише рахуватись таким органом. Галузь мисливського господарства може і повинна вносити свій вагомий внесок в економіку держави. Нам слід пропагувати і втілювати в життя європейську культуру ведення мисливського господарства та полювання. Пора переходити від «м’ясного» до переважно трофейного полювання, від загонного до переважно індивідуального. Підтримую ініціативу створення робочої групи з розробки змін для розвитку мисливського господарства держави. Питанню структури і форми ведення мисливського господарства країни слід надати характеру широкого і прозорого обговорення.
Василь Кузьович - Голова Держлісагентства
12 августа в 13:02 ·
Учора в аудиторії «під відкритим небом» ботанічного саду Національного університету біоресурсів і природокористування України зустрівся з директорами лісових і лісотехнічних коледжів України.
Обговорили низку різних питань, зокрема, і проблеми, які стоять перед вищою освітою загалом та лісовою галуззю. Молоді працівники з профільною освітою дуже потрібні галузі. Працюватиму над цим питанням.
Дякую ректору Станіславу Ніколаєнку та директору ННІ лісового і садово-паркового господарства Петру Лакиді за організацію зустрічі.Реформування лісової галузі не вигідне тим, хто роками на цьому наживався. Ті, хто це робив, розпочали масштабну кампанію супротиву. За останні дні - купа фейків і маніпуляцій. У тому числі, проти мене особисто.
Минулого тижня, наприклад, вийшло журналістське розслідування сумнівного характеру на одному з національних телеканалів. Єдиним компроматом на мене в розслідуванні була десятилітня недобудова, яка належить моїм батькам — нібито, я не вніс її до своєї декларації. Так от, раджу ознайомитись з антикорупційним законодавством, де чітко зазначено, що підлягає декларуванню, а що — ні.
Те ж саме раджу зробити і всім анонімним джерелам та телеграм-каналам, яким не шкода енергії та грошей, щоб дискредитувати мене в публічній площині.
За півроку мого перебування на посаді Голови Держлісагентства ми відкрили плани рубок, запровадили прозорі аукціони, підключили до системи електронного обліку 100% всіх постійних лісокористувачів, які заготовляють деревину; розпочали кадрове перезавантаження. Також ввели заходи для запобігання незаконним рубкам– мобільні рейдові групи, які вже провели понад 20 тисяч рейдів.
Результат - за останні 5 місцяців незаконні рубки скоротили на 46%. Ця цифра — яскравий маркер того, що команда працює на результат.Корупції та незаконним схемам не місце в лісовій галузі. Це моя принципова позиція. Андрій Заблоцький.
#ліс #всебуделіс
ЗАЯВА
Державне агентство лісових ресурсів України офіційно повідомляє, що жодне з державних підприємств лісової галузі не проводить реалізацію за межі України ділової деревини в необробленому вигляді (лісу-кругляку).
З огляду на зазначене, відео, яке з’явилось в мережі Інтернет, з нібито необробленою деревиною у Чернівецькій області, є маніпулятивним і дискредитує діяльність Держлісагентства.
Держлісагентство не видавало жодного сертифікату про походження деревини для експорту жодному з державних підприємств лісової галузі України чи приватному експортеру.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів" щодо тимчасової заборони експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді» від 9 квітня 2015 року тимчасово, строком на 10 років, заборонено вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту лісоматеріалів необроблених деревних порід, крім сосни, - з 1 листопада 2015 року, а сосни - з 1 січня 2017 року.
Варто зазначити, що через територію Чернівецької області проходять транзитні маршрути, у тому числі, залізничні, до Румунії. Тому ймовірно, що лісоматеріали, які були зафільмовані у Чернівцях, перевозились транзитом з Республіки Білорусь до сусідньої держави.
Вичерпну інформацію щодо відправника лісоматеріалів та напрямку їх руху, на нашу думку, можуть надати у Львівській залізниці та Буковинській митниці.
30 червня працівники лісової охорони Тисменицького лісництва ДП "Івано-Франківський лісгосп " разом із фітосанітарними інспекторами Головного Управління ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ в Івано-Франківській області на території лісового фонду даного лісництва проводили візуальне обстеження та встановлювали феромонні пастки на наявність регульованих шкідливих організмів лісу. Обстеження, та встановлення проводилися в урочищі «Узин«» кв. 3 виділ 29
Перезавантаження та нові правила для галузі, яка десятиліттями обростала корупційними схемами, сприймають в штики. Ті, хто стоїть за цими схемами зараз, м’яко кажучи, дуже не згодні з цим і починають медійні атаки. Однак, це не вплине на той курс, який я впроваджую.
Нам вдалося зменшити на 46% незаконні рубки, у порівнянні з піврічним періодом минулого року. Щоденні рейдові патрулювання лісів, нові стандарти деревини, підключення до електронного обліку деревини всіх лісокористувачів, електронні аукціони, нові незангажовані кадри вже дають свої результати.
Але рейди не вирішать всіх проблем. Потрібно змінювати підходи і в середині системи. Для цього ми розробили законопроект, щоб комплексного вирішити проблеми незаконних рубок та обігу деревини. Саме на цьому наголошено і в Указі Президента.
Одна з важливих змін, яку закладає законопроект – лісгоспи не будуть поєднувати повноваження і видавати самі собі дозволи на заготівлю деревини (лісорубні квитки).
Як зараз? Територіальні органи Держлісагентства видають лісорубні квитки лише на рубки головного користування. Простіше – на планову заготівлю стиглого лісу. А, наприклад, на санітарні рубки лісокористувачі, незалежно від підпорядкування, самі собі видають дозволи. Це нонсенс. Та ще й суперечить чинному законодавству.
Моя позиція – постійні лісокористувачі та власники лісів не повинні самі видавати дозволи, і самі рубати.
Як буде? Пропонуємо встановити єдиний підхід щодо видачі лісорубних квитків для всіх видів рубок і для всіх лісокористувачів чи власників лісів ВИКЛЮЧНО дозвільним органом. Це чітка вимога законодавства.
Законопроект вже опрацьований експертами і переданий до екологічного комітету Верховної Ради України. Дуже сподіваюся, що найближчим часом його зареєструють та винесуть на розгляд.
#ліс #всебуделіс
Відбулося позачергове засідання комісії ТЕБ та НС
24 червня 2020 під головуванням голови Тисменицької районної державної адміністрації Ростислава Нестерака відбулося позачергове засідання районної комісії ТЕБ та НС.
В ході засідання комісія розглянула та обговорила ситуацію, яка склалася на території Тисменицького району під час повені, що привело до затоплень населених пунктів району.
Районні спеціалізовані служби (працівники та техніка) готові, у разі виникнення необхідності, до проведення аварійно-рятувальних робіт. Крім того, проводиться моніторинг та постійно здійснюється збір інформації щодо підтоплень у населених пунктах району. Цілодобово працює "гаряча" телефонна лінія, за номером (03436)24337 жителі Тисмениці та інших населених пунктів району можуть звернутися у разі виникнення загрози
За словами Голови Державного агентства лісових ресурсів Андрій Заблоцький повені в Карпатах спричинені природними факторами. Так, за останні три дні в Карпатах випала місячна норма опадів, в Івано-франківській області найбільше.
«Ліс може втримати певну кількість опадів, але не з такими обсягами, які ми спостерігаємо зараз в Карпатах. Давайте в цифрах — в середньому кількість опадів в Івано-Франківській області склала біля 2,8 млрд. м3, а ліс максимально міг поглинути біля 200-250 млн. м3. Це лише 10% від всіх опадів. Отож, ліс не може приборкати стихію гірських рік. Ліс – не дамба для запобігання паводкам та утримання такої кількості та сили води. Тому заяви, що причиною повеней є рубки - це маніпуляція та популізм», - прокоментував Голова Держлісагентства.
«В останні роки рубок відбувається значно менше. Але ця інформація не вигідна тим, хто систематично розповсюджує фейки про діяльність Держлісагентства. Наприклад, якщо порівняти з минулим роком, то обсяг заготівлі деревини зменшився на 17%. Це пов’язано з поступовим переходом від суцільних до поступових видів рубки. Так, за 5 місяців поточного року в Чернівецькій області кількість рубок скорочена на 41 тис. кубометрів у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. На Закарпатті на 51 тис. кубометрів, а в Івано-Франківській області на 75,7 тис. кубічних метрів», - наголосив Андрій Заблоцький.
Загалом, за останні 5 років, обсяг заготівлі деревини в Карпатському регіоні зменшився на 20% (з 4,2 млн кбм у 2015 р. до 3,3 млн кбм у 2019 р.).
За словами Голови Держлісагентства сьогодні не тільки Україна, а й вся Європа потерпає від масштабних повеней, які спричинили дощі. Сербія, Боснія та Герцеговина, Чехія постраждали через стихію. Це при тому, що в Європі існує набагато менше обмежень заготівлю деревини. У цифрах — в Україні на 44.8% лісів існують обмеження на заготівлю деревини, тоді як у Чехії – 4.9%, Польщі – 8.5%, Латвії – 9.7% Угорщині -13.6%, Австрії – 15.7%. Але ж в цих країнах ніхто не заявляє, що рубки є причиною повеней.
«Стосовно проблеми незаконних рубок. Так, вона є, але подолати те, що вибудовували рокам неможливо за 5 місяців. Проте, є позитивна динаміка. Якщо у 2016 році обсяг незаконних рубок в Карпатському регіоні складав 12 тис. кбм, то у 2019 році - 3,6 тис. кбм. Але подальший прогрес у цьому питанні напряму залежить від прийняття відповідного закону, який би врегулював питання сертифікації лісопродукції з метою викорінення попиту на незаконно заготовлену деревину. Ми його вже підготували, зараз він на опрацювання в профільному комітеті Верховної Ради», - сказав очільник Держлісагентства.
Детальніше:
Останніми роками обсяг лісовикористання не перевищував розрахункової лісосіки і становить 60— 75% від щорічного середнього приросту. Всі рубки лісу проводяться в обсягах обгрунтованих нормативів.
ВИСНОВОК НАУКОВЦІВ
Ми одразу ж звернулись до академічних інститутів, щоб вони дали незалежну оцінку причин паводків та ролі лісового господарства в цих причинах. Це Інститут екології Карпат, Інститут гірського лісівництва та Львівський національний лісотехнічний університет.
Як пояснили науковці, причинами паводків є:
— Природні глобальні причини — циклічність коливання пониженої та підвищеної водності.
— Природні регіональні причини — густота річкової сітки. Тільки в Івано-Франківській області протікає майже ВІСІМ З ПОЛОВИНОЮ ТИСЯЧ РІЧОК. В цій області з 1955 року зареєстровано близько 70 паводків. Всього в Карпатах протікає до 28 тис. малих річок, із них 18 тис. на північному схилі, 10 тис на південному схилі. Карпатські річки належать до річок з паводковим режимом.
Ще один з основних факторів, на думку експертів та науковців, це знищення заплави річок. Спочатку меліорація та днопоглиблення, потім забудова та розорювання. Якщо місце, куди вода виходила під час паводків протягом тисяч років, знищили — то куди ж їй діватись?
В зв’язку з чим роль лісового господарства — не вирішальний чинником, якийі впливає на рівень паводку.
Основні причини паводків — надмірно висока кількість опадів. Як показують дані гідрометеонагляду та метеостаціонарів в горах кількість опадів в Івано-Франківській області в період паводків перевищує 300 мм.
Лісові насадження при нульовій вологості ґрунту можуть поглинути до 135-140 мм опадів, або як говорять в горах «одна смерека – 1 тонна води».
Враховуючи те, що попередніми дощами вологість ґрунту піднімається до 80-90%, ліс потенційно не може поглинути всю кількість опадів.
В той же час є ряд факторів, які можуть підняти водопоглинаючу роль лісів. Серед них об’єм лісокористування, породний склад лісів. Водорегулююча роль хвойних лісів, особливо смерекових, в два рази менша, ніж букових.
У той же час є низка факторів, які можуть підняти водопоглинаючу роль лісів. Серед них об’єм лісокористування, породний склад лісів.
Проведений аналіз обсягів рубок, показує, що дійсно до 1960 року об’єми рубок в Карпатах в два, а то й в три рази перевищували розрахункову лісосіку, різко зросла площа полонин. Починаючи з 70-х років обширні вирубки залісили. З 1990 року перевищення розрахункової лісосіки не було, а площа створення лісів в середньому на 10% перевищує площу зрубів, і наші підприємства мають достатньо садивного матеріалу, щоб їх заліснити. Збільшення площі лісів є основним пріоритетом Держлісагентства.
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України про внесення змін до Лісового кодексу України щодо проведення національної інвентаризації лісів (реєстр. № 2379).
«Саме завдяки національній інвентаризації лісів ми отримаємо повну та оновлену інформацію про фактичну лісистість держави, запас деревини в лісах та її технічну придатність. Також можна буде зайти на сайт національної інвентаризації лісів та відстежувати зміни в рості дерев на певній інвентаризаційній ділянці, оцінити стан лісів загалом в Україні», - повідомив Голова Державного агентства лісових ресурсів України Андрій Заблоцький.
Держлісагентство володіє інформацією лише стосовно 73% українських лісів. Інші 27% знаходяться у підпорядкуванні різних органів влади, комунальній власності. Востаннє облік лісів у повному обсязі проводили у 1996 році, а поняття НІЛ взагалі нове для України. Нині актуальної інформації про ліси України немає. При цьому процедура ведення державного лісового кадастру та обліку лісів на основі узагальнення даних лісовпорядкування не дає змоги отримати статистично достовірні оцінки показників.
«Цей процес вже давно започаткований в європейських країнах. Завдяки Президенту, Уряду та Парламенту, ми зрушили з мертвої точки це питання в Україні. Зараз отримали унікальний шанс стати на рівні країн Європи і започаткувати національну інвентаризацію лісів. Це циклічний процес. На першому етапі НІЛ триватиме два роки. А потім буде повторюватися, щоб можна було прослідкувати зміни у прирості дерев», - зазначив Голова Держлісагентства.
Деталі тут https://bit.ly/319cEnK
Держлісагентство стає відкритішим для людей. Голова Держлісагентства Андрій Заблоцький наголосив - зробити інформацію про лісове господарство України прозорою та доступною для всіх — один із пріоритетів на посаді Голови відомства.
Що вже зробили?
Вперше оприлюднили всю інформацію про плани заготовлі деревини на 2020 рік — https://bit.ly/2Bta9BS
Плюс зробили відкритими електронні сервіси, на яких кожен українець просто зі смартфону може побачити — де, як і скільки деревини заготовляють, чи легальна ця діяльність.
Це поки що пілотні процеси, які працюють за даними електронного обліку деревини та лісгоспів у сфері Держлісагентства. А це 73% лісів України.
Просто зайдіть на сайт ukrforest.com та просто з дому:
— перевірте законність заготівлі деревини (реєстр лісорубних квитків) — вже працює в 23 областях,
— перевірте походження деревини за номером бирки, ТТН-ліс або авто,
— дізнайтесь про розміщення легальних об’єктів переробки деревини,
— ознайомтеся з аналітикою по аукціонам з продажу деревини,
"Переконаний, що відкриття інформації допоможе краще контролювали суспільству всі процеси у лісовій галузі", - підкреслив Андрій Забло
❗ Незаконним рубкам не місце в лісовій галузі України. Повторюсь, це моя принципова позиція.
Збитки держави від незаконних рубок за п’ять років становлять більше 1 млрд грн. Це набагато більше, ніж державне фінансування лісової галузі.
☝ Утім, ситуація змінюється!
Операції рейдових груп Держлісагентства та правоохоронних органів з патрулювання лісів допомагають ламати старі схеми «чорних лісорубів», навколо яких вибудована ціла інфраструктура.
З початку роботи мобільних рейдових груп проведено майже 18,3 тис. рейдів. Складено близько 2 тисяч адмінпротоколів, до поліції передано 312 матеріалів. Лише за останні тиждень проведено більше 800 рейдів.
Працюємо далі!
Під час весняної лісокультурної кампанії лісогосподарські підприємства, що належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України, відтворили ліси на площі майже 32,3 тисячі гектар*.
Відтворення лісів складається з таких компонентів:
1. Висаджування лісу на місці зрубів та створення нових лісів (23 тис. га)
2. Сприяння природному поновленню лісів (більше 9 тис. га)
«Відтворення українських лісів – це пріоритет для мене особисто та Держлісагентства. Вже висаджено майже 125 мільйонів сіянців і саджанців дерев. Ми відновлюємо не лише на тих місцях, де відбулася заготівля деревини, а й намагаємося знаходити землі для нових лісів. Наше амбітне завдання на майбутнє – необхідно збільшувати лісистість України. На осінь заплановано активно відновлювати ліси, які постраждали від пожеж на Житомирщині. На сьогодні там вже висадили більше 360 тис. саджанців дерев», - повідомив Голова Державного агентства лісових ресурсів України Андрій Заблоцький.
Зазначимо, що відповідно до законодавства надається один-два роки, протягом яких необхідно відтворити ліс на місці суцільних зрубів або згарищ. Такий період обумовлений необхідністю підготовки ґрунту та інших заходів для садіння лісу або сприянню його природному поновленню. Найбільш сприятливі погодні умови для відтворення лісів – навесні та восени. Окрім того, в Україні активно розвиваються методи вирощування саджанців із закритою кореневою системою, які стійкіші та мають кращі властивості, приживлюваність. Заходи з відтворення лісів відбуваються, в переважній більшості, за кошти лісогосподарських підприємств.
* Дані наведені по лісам, що належать до сфери управління Держлісагентства, загальна площа яких становить 7,6 млн га (73% всього лісового фонду України)
Минулого тижня Верховна Рада України ухвалила Закон про запуск національної інвентаризації лісів. Востаннє облік лісів у повному обсязі робили у 1996 році, тому ми не володіємо оновленою інформацією стосовно кількісних та якісних показників щодо лісів. Звичайно, є практика, коли при складанні плану організації і розвитку лісового господарства для кожного лісогосподарського підприємства інвентаризаційні роботи проводяться. Але цілісна картина щодо всіх лісів країни відсутня. Тож чекаємо на підписання Президентом, аби нарешті дати старт процесу та отримати відповіді на питання: яка фактична лісистість держави, який запас деревини в лісах та її технічна придатність. І ґрунтуючись на цих показниках, будувати подальшу стратегію роботи на наступні десятиріччя. А поки починаємо працювати над підготовкою підзаконних актів для того, щоб запустити процес після вступу в дію Закону. Насамперед, це порядок організації і проведення самої інвентаризації, інструкції з проведення, вирішення фінансових та логістичних питань тощо. Триматиму вас в курсі. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2693756730729796&set=a.279373898834770&type=3&theater
Хочемо нагадати, що з настанням літа значно підвищилася температура повітря. Це період, коли різко зростає небезпека виникнення лісових пожеж.
Кинутий на узбіччя дороги чи в лісі недопалок може спричинити надзвичайну ситуацію. Також звертаємося до громадян бути обережними під час відвідування лісу, особливо у вихідні та святкові дні. Держлісагентство закликає дотримуватися правил пожежної безпеки у лісах, що може застерегти від трагічних наслідків.
Про причин виникнення лісових пожеж та запобіганню їх у майбутньому говоритимемо 11 червня на засіданні парламентської робочої групи.
Онлайн включення дивіться завтра зранку на fb-сторінці Держлісагентства.
Недоброчесним працівникам не місце в лісовій галузі. Це моя принципова позиція. З такими прощаємось і крапка.
Прикладом тому Чернігівщина, де ми провели аудит роботи лісгоспів. Виявили там порушень на понад 2,3 млн грн, з них незаконних витрат — майже 1,5 млн грн. І ще близько 1 млн грн - шкода лісу від незаконних рубок. Відповідні кадрові рішення вже прийняті: звільнено начальника Чернігівського облуправління та директора Корюківського лісгоспу, в якому виявили найбільше порушень.
Минулого тижня призначив нового начальника в Чернігівське облуправління — досвідченого та фахового керівника. Поставив йому чіткі завдання вивести галузь в області з кризи в найкоротші терміни. Триматиму на контролі.
Кадрове перезавантаження триває по всій країні. Протягом останніх пів року ми проаналізували роботу директорів низки лісгоспів, які входять до сфери Держлісагентства. Низку керівників звільнено, 32 підприємства отримали нових очільників.
Продовжуємо #перезавантаження_лісової_галузі.
До уваги деревообробників!
15 червня 2020 року організатор Прикарпатська універсальна товарна біржа з використанням електронної торгової системи ДП «ЛІАЦ» проведе електронні аукціонні торги необробленою деревиною, що планується до заготівлі у третьому кварталі 2020 року.
Лісогосподарські підприємства Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства для потреб переробки виставили 125,4 тис. куб.м необробленої деревини, у тому числі 72,3 тис. куб.м лісоматеріалів круглих та 53,1 тис. куб.м дров’яної деревини як промислового, так і непромислового використання.
Серед лісоматеріалів круглих для потреб переробки на продаж виставили:
- ялинових – 50,5 тис. куб.м;
-ялицевих – 10,1 тис. куб.м;
- букових - 7,4 тис. куб.м;
- дубових – 1,18 тис. куб.м;
- вільхових та березових – 1,13 тис. куб.м.
Запрошуємо усі деревообробні підприємства взяти участь в електронних торгах.
Для потреб плитного виробництва також виставлено на продаж 29,2 тис. куб.м дров’яної деревини хвойних порід та 3,5 тис. куб.м – м’яколистяних порід.
Запрошуємо наших партнерів – виробників плит ДСП, МДФ, OSB та інших взяти участь в електронних торгах.
Для виробництва деревного вугілля, дров колотих, енергетичної тріски виставлено на продаж 11,2 тис. куб.м дров’яної деревини твердолистяних порід.
Запрошуємо деревообробників та інших споживачів взяти участь у торгах.
У свою чергу, лісогосподарські підприємства гарантують учасникам аукціону своєчасну та якісну поставку лісопродукції у визначені договором терміни.
Інформація щодо обсягів лісопродукції та цін на неї в розрізі лісогосподарських підприємств знаходиться на сайті Прикарпатської універсальної товарної біржі - http://pfg.if.ua/.
До зустрічі на електронних торгах!!!!
Відділ лісових ресурсів Івано-Франківського ОУЛМГ
На базі Братівського лісництва, поблизу села Олеша в урочищі «Ніври» Кв 23 вид. 1 , лісівники спільно із рятувальниками провели пожежно-тактичні навчання з ліквідації умовної лісової пожежі. Мета навчань – на практиці відпрацювати спільну взаємодію щодо ліквідації надзвичайної ситуації, пов’язаної з пожежею у лісовому масиві. Під час пожежонебезпечного періоду, одне з головних завдань для лісівників – недопущення пожеж у лісових масивах, а у випадку їх виявлення – вчасна локалізація. Участь у навчаннях взяли голова райдержадміністрації Сергій Гаєвський, радник голови РДА Роман Мигаль, керівник апарату РДА Андрій Мозиль, голова Олешанської ОТГ Богдан Двояк, начальник районного відділу ДСНС Василь Герей, представники Тлумацького відділу поліції, лісничий Василь Козоріз та лісова охорона. На навчаннях продемонстрували методи боротьби з лісовими пожежами та перевірили боєздатність спеціалізованої техніки лісівників і рятувальників, готовність особового складу до всіх необхідних дій на випадок виникнення лісових пожеж. Крім того, відпрацювали взаємодію та порядок організації підрозділів, які залучаються для гасіння лісових пожеж. Навчання пройшли добре, усі спрацювали злагоджено. У підсумку навчань, голова РДА Сергій Гаєвський подякував присутнім рятувальникам та лісівникам за успішно проведені навчаня і зазначив, що такі навчання дуже корисні, вони дають змогу скоординувати наші спільні дії, зменшити час на ліквідацію, а відповідно, і збитки від лісових пожеж. Також, користуючись нагодою, вкотре звертаємося до населення з проханням бути обережними при відпочинку в лісі, дотримуватися основних правил протипожежної безпеки.
Голова Державного агентства лісових ресурсів України Андрій Заблоцький обговорив з представниками асоціацій деревообробних підприємств законопроект щодо удосконалення законодавства у сфері лісових відносин.
«Законопроект розроблений відповідно до Указу Президента України та спрямований на комплексне вирішення проблем щодо боротьби з незаконними рубками та незаконними обігом деревини», - повідомив Андрій Заблоцький.
Як він зазначив, 73% лісів знаходяться у сфері відання Держлісагентства, а інші 27% підпорядковані різним іншим органам влади. Саме для того, щоб всі працювали за одними правилами і був розроблений відповідний законопроект. Це частина тих комплексних рішень, які дозволять державі мати повну інформацію про ведення лісового господарства у всіх лісах України.
☝️Пропонується:
? видача лісорубних квитків виключно Держлісагентством України – для власників лісів та постійних лісокористувачів для всіх видів рубок
? доповнення переліку виробів з деревини, що потребують підтвердження їх походження
? запровадити адмінвідповідальність для службових осіб за невнесення та несвоєчасне внесення інформації до електронного обліку деревини, а також адміністративну та кримінальну відповідальність за закупівлю та використання незаконно заготовленої деревини
Деталі тут: https://bit.ly/3eCPI3w
#ліс #всебуделіс
Офіс Президента України Кабінет Міністрів України Міністерство енергетики та захисту довкілля України #ЕкоКомітет European Business Association
Денис Шмигаль Олег Бондаренко
322 — за!
Парламент дав старт Національній інвентаризації лісів з ухваленням в цілому законопроекту #2379. Запровадження НІЛ було передбачено в Указі Президента України.
Навіщо Україні потрібна інвентаризація лісів?
По-перше, щоб нарешті дізнатись об’єктивно, яка фактична лісистість держави, який запас деревини в лісах та її технічна придатність.
Зібрати в одному місці статистично обґрунтовану інформацію про кількісні та якісні показники стану і динаміки ВСІХ лісів країни — їх ресурсний потенціал для потреб державного управління. На основі цього розробити стратегічне планування ведення лісового господарства, державного лісового кадастру, моніторингу довкілля, національної та міжнародної звітності про ліси.
До нас таке ніхто не робив до цього.
Як ми будемо проводити інвентаризацію?
Фахівці проведуть за спеціальною схемою обстеження на місцевості в межах лісових інвентаризаційних ділянок. Отриману інформація опрацюють з використанням статистичних методів та узагальнять у національному масштабі.
Національна інвентаризація лісів — це крок до європейського ведення лісового господарства. Це абсолютно новий для України процес, який ми зараз започатковуємо.
Це не швидкий процес — за один день його провести неможливо.
Попереду ще декілька бюрократичних моментів — прийняти на урядовому та міністерському рівнях Порядок організації та проведення інвентаризації, а також відповідну інструкцію, які вже розроблені. А потім польові дослідження.
Дякую парламенту за підтримку законопроекту!
Працюємо!
#ліс #всебуделіс
Офіс Президента України Кабінет Міністрів України Державне агентство лісових ресурсів України #ЕкоКомітет
Володимир Зеленський Денис Шмигаль Ольга Буславец Олег Бондаренко Ирина Ставчук (Iryna Stavchuk)Відкрите звернення Громадської ради при Держлісагентстві стосовно лісових пожеж
28.04.202024 квітня 2020 року вібулося засідання Громадської ради при Державному агентстві лісових ресурсів у режимі відеоконференції за допомогою Zoom, під час якого було розглянуто питання лісових пожеж на території України.
Громадська рада при Держлісагентстві висловила щиру подяку всім лісівникам-вогнеборцям та пожежникам, які полишили свої домівки і на свята гасили пожежі.
Також Громадська рада ухвалила звернення щодо об’єктивного висвітлення роботи з ліквідації лісових пожеж.
«За останній місяць Україна зіштовхнулась не тільки з наслідками пандемії COVID 19, а й з великою екологічною катастрофою – лісовими пожежами в природних екосистемах. Аномальні погодні умови в останні роки: рання весна, рекордні температури повітря, відсутність опадів та сильні посушливі вітри, збільшення сухостою і захаращеності лісів з величезною настанням посушливої погоди та значним потеплінням в природі лісовий фонд України стає високопожежонебезпечним об’єктом. Разом з цим, недбала чи необережна поведінка з вогнем призводить до масштабних лісових пожеж, які нерідко мають катастрофічні наслідки для людей та природи», - йдеться у зверненні.
Окрім того, у ньому зазначається, що державні лісогосподарські підприємства систематично проводять профілактично-роз’яснювальну роботу з населенням стосовно дотримання вимог пожежної безпеки у лісах, виявлення порушників цих вимог і притягнення їх до адміністративної відповідальності. Крім того, за кошти державних лісогосподарських підприємств здійснюється цілий комплекс протипожежних заходів з метою мінімізації наслідків лісових пожеж.
«Ці проблеми притаманні не лише Україні, а й іншим країнам світу. До цього року лісівникам України вдавалось вберегти країну від масштабних лісових пожеж, які щороку нищать лісові масиви Греції, Іспанії, США, Австралії та інших. Але на сьогодні лісівники України самотужки без системної підтримки держави та суспільства, в умовах економічної кризи та суттєвих законодавчих обмежень не в змозі повною мірою вберегти державу від екологічного лиха спричиненого лісовими пожежами та їх наслідками (забруднення повітря, викиди вуглецю, втрати біорізноманіття, недоотримання економіки поновлюваного ресурсу тощо)», - наголошують представники громадськості.
Враховуючи, що пожежонебезпечний період в Україні тільки розпочався громадські організації, що входять до складу Громадської ради при Держлісагентстві, наголосили на необхідності:
- розробки Національної стратегії попередження виникнення катастрофічних пожеж в екосистемах;
- внесення змін в Закони, норми яких перешкоджають здійсненню превентивних заходів для протидії лісовим пожежам, зокрема в Закон України «Про тваринний світ» та в Закон України «Про оцінку впливу на довкілля», та інші;
- відновлення фінансування охорони лісу від пожеж з держаного бюджету України;
- підвищення рівня обізнаності та захисту населення;
- забезпечення фахового навчання з гасіння лісових пожеж.
«Крім того, окрему увагу хочемо звернути на той факт, що останніми днями, у зв’язку зі збільшенням кількості пожеж у лісах, дуже часто у ЗМІ, від експертів та навіть представників влади і народних депутатів України можна почути, що лісові пожежі влаштовуються нібито спеціально для прикриття незаконних рубок у лісах. Наразі тисячі працівників лісового господарства України та служби з надзвичайних ситуацій щодня стоять на передовій боротьби з пожежами в екосистемах. Вони самовіддано йдуть у бій з вогняною стихією. Громадська рада при Держлісагентстві висловлює щиру подяку всім лісівникам-вогнеборцям та пожежникам, які полишили свої домівки і на свята гасили пожежі! І читаючи потім образливі висловлювання на свою адресу, у них просто опускаються руки», - йдеться у зверненні.
У зв’язку з цим, Громадська рада звернулася, зокрема, до засобів масової інформації із закликом:
- об’єктивно висвітлювати роботи з ліквідації лісових пожеж;
- оперувати лише перевіреними даними та фактами;
- уникайте у ваших новинах та публікаціях припущень, які можуть ввести в оману громадськість;
- звертатися за коментарями до фахівців лісової галузі та надзвичайних ситуацій.
«Також звертаємо вашу увагу на те, що члени Громадської ради є представниками різних інститутів громадянського суспільства, серед яких є більшість експертів, які можуть надавати фахові роз’яснення та коментарі стосовно причин та наслідків лісових пожеж», - йдеться у листі
Продовжуємо підбивати підсумки перших трьох місяців року.Експорт виробів з деревини підприємствами галузі склав більше 185 тис. куб. метрів. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року загальне зростання становить +8%.Експортний ріст показали такі види продукції: паркет індустріальний (експортовано 32,2 тис. квадратних метрів, +7%), дрова колоті (3,9 тис. кубічних метрів, + 11%), пиломатеріал обрізний (81,9 тис. куб. м, +12%).Варто зазначити, що зростання експорту відбувається тенденційно, а не стрибками. Наша продукція продовжує впевнено закріплюватись на міжнародних ринках та приносити прибуток.Характерно те, що більшість з того, що ми експортуємо, це вироби з деревини з доданою вартістю, а це свідчить про поступове зростання виробничих потужностей. Це також і нові робочі місця, сплачені податки і надходження до бюджету.У підсумку: розвиток і стабільність – ось ключові показники, яких ми прагнемо досягнути в лісовій галузі! Попереду клопітка праця і значні виклики, але ми чітко розуміємо куди рухатись і перші кроки вже зроблено!
Андрій Заблоцький
Щороку, 28 квітня, у Всесвітній день охорони праці, в Україні відзначають День охорони праці. Цього року він присвячений боротьбі з пандемією смертельно небезпечної недуги коронавірусної хвороби COVID-19, яка сьогодні вже панує у всьому світі.
З метою належного відзначення організаційний комітет з підготовки та проведення у 2020 році Дня охорони праці в Україні за участі представників Держпраці, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Міжнародної організації праці в Україні, Фонду соціального страхування України та організацій профспілок і роботодавців опрацював Звернення до органів державної влади, місцевого самоврядування, роботодавців, профспілок, засобів масової інформації, керівників і працівників підприємств, установ та організацій з нагоди Дня охорони праці в Україні.
Звернення, Контрольний перелік заходів, що є важливим елементом профілактики і пом’якшення наслідків поширення коронавірусної інфекції на робочому місці за посиланням http://dsp.gov.ua/main-news/den-ohorony-pratsi/
Протипожежні заходи???? у лісах Прикарпаття
Щовесни лісовій охороні держпідприємств Івано-Франківського ОУЛМГ, з метою недопущення виникнення лісових пожеж ??, доводиться локалізовувати більше тисячі випадків випалювання сухої рослинності на сільгоспугіддях?. Ці роботи завдають лісогосподарським підприємствам значних матеріальних і трудових затрат.
Протягом березня-квітня 2020 року на Прикарпатті локалізовано понад 500 загорань ?в природних екосистемах. Гасити пожежу сухої трави на відкритих територіях непросто, оскільки швидкість поширення вогню висока. Коли ж горить суха трава поблизу лісових масивів, існує велика ймовірність перекидання полум’я на ліс.
Для попередження та недопущення збитків від лісових пожеж державні лісогосподарські підприємства Франківщини постійно підтримують у належному стані і в достатній кількості протипожежний інвентар.На сьогодні у лісництвах держпідприємств обладнано 112 протипожежних постів, які укомплектовано дрібним протипожежним інвентарем, технічно підготовлено та є в наявності 19 пожежних автомобільних цистерн ємністю від 500 до 3000 л води, укомплектованих пожежними рукавами, 49 мотопомп, 402 ранцевих лісових оприскувачів, 42 трактори з ґрунтообробним обладнанням та створено запас ПММ з розрахунку 200 л на кожне лісництво. Крім цього проведено поточний ремонт автотранспортної техніки та її огляд.
Представники лісової охорони проводять значну роботу по утриманню протипожежних розривів та мінералізованих смуг. На території держлісфонду поновлено та встановлено в цьому році 150 нових аншлагів, інформаційних панно на протипожежну тематику. Вздовж автомобільних доріг облаштовано рекреаційні місця, на автошляхах виставлені вказівні знаки під’їзду до місць набору води пожежною технікою і винесено на мобілізаційні плани гасіння лісових пожеж. На кожному державному лісогосподарському підприємстві створено резерв паливно-мастильних матеріалів та інших матеріально технічних ресурсів.
Нагадаємо, 17 квітня в Україні набув чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження навколишнього середовища. Цим законом передбачається істотне підвищення розмірів штрафів за порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків. Штрафи за підпал сухостою зросли у 18 разів.
Держлісагентство: У гірських районах українських Карпат уже висаджено 3,5 мільйона дерев
Нарешті настала активна пора, коли майже зійшов сніг, і лісівники почали відновлювати лісові масиви в гірських районах українських Карпат.
Так, наприклад, на Закарпатті вже висаджено майже один мільйон саджанців, на Львівщині – майже 1,2 млн, в Івано-Франківській області – 700 тис., у Чернівецькій області – 700 тис.
Загалом, у Карпатському регіоні вже відновлено більше 1,5 тисячі га лісу.
Зазначимо, що державні лісогосподарські підприємства, що входять до сфери управління Держлісагентства, відновлюють всі суцільні зруби, на яких відбулася заготівля деревини. Під час весняної лісокультурної кампанії у Карпатах заплановано відновити більше двох тисяч гектарів лісу.
ТЕРМІНОВО: звернення Міністра охорони здоров’я України Іллі Ємця
15 березня 2020
Дорогі українці!
Моє покликання як лікаря-хірурга – рятувати людські життя, як управлінця – керувати успішною медичною установою, як державного діяча – керувати охороною здоров’я багатомільйонної країни.
Зараз я говорю і як лікар, як управлінець, і як Міністр охорони здоров’я України.
Дехто каже мені, щоб я не нагнітав ситуації, бо це нібито сіє паніку. Але нагадаю, що ми не в тоталітарній державі, щоб замовчувати правду.
При Чорнобильській трагедії радянська влада нам казала, що все в порядку. Я ж не мовчатиму, бо життя та здоров’я українців для мене – пріоритет.
З усією відповідальністю повідомляю: сьогодні загроза, яку несе коронавірус, велика як ніколи. Для інфекції не має значення матеріальний стан чи соціальний статус. Хворіють як усесвітньо відомі політики, актори, так і прості люди. Сьогодні ворог номер один не тільки українського суспільства, але й всього світу – це смертельно небезпечна інфекція, коронавірус.
Світова спільнота не одразу розпізнала масштаби загрози. На гіркому прикладі інших країн ми бачимо, до чого може призвести зволікання. Кожна година може коштувати сотень, ба навіть тисяч людських життів.
Ми не маємо права чекати масового зараження українців. Маємо діяти негайно, на випередження. Жорстко та без винятків.
Необхідно закривати заклади громадського харчування та ТРЦ, працювати мають лише аптеки та продуктові магазини, необхідно обмежити пересування всередині країни, запровадити дистанційний режим роботи працівників, переглянути режим роботи громадського транспорту та обмежити дозволені збори людей у групах до 10 осіб.
Лікарні мають бути негайно перепрофільовані в інфекційні, з урахуванням ситуації. Опрацьовувати необхідно тільки ургентні випадки. Всі планові заходи скасувати та направити всі ресурси на підготовку до боротьби з інфекцією. Крім цього, МОЗ активно збирає найкращих епідеміологів України та включає їх до складу Оперативного штабу, щоб ми могли ще швидше реагувати на нові виклики, які перед нами ставить епідемія.
Закликаю всіх українців не бути легковажними. Це той час, коли необхідно не панікувати, а мобілізуватися, зібрати всі сили та допомогти собі, своїм близьким та своїм співгромадянам. Зараз ще є можливість не допустити жахливої трагедії на території всієї України. Успішний досвід інших країн показав, що самоізоляція – найефективніший спосіб попередження поширення хвороби. Будьте свідомими, бережіть себе та своїх близьких.За всю історію жоден ворог не здолав український народ.
Виконуючи інструкції, правила та рекомендації, діючи злагоджено, як єдиний механізм, ми гарантовано переможемо! Іншого шляху немає.Стежте за оновленнями офіційних джерел інформації МОЗ України та будьте здорові!
Проаналізувавши ситуацію в Україні та Європі, ми вирішили відмінити проведення масових заходів у рамках Всеукраїнської акції «Відновлюємо ліси разом». Також призупиняємо реєстрацію учасників на Акцію через обмеження на проведення масових заходів. Це передбачено у відповідних урядових рішеннях щодо протидії поширенню коронавірусної інфекції.
Уряд України вживає максимальні заходи, щоб захистити українців та якомога легше пройти цей період. Потрібно мінімізувати наслідки, працювати на випередження, щоб запобігти проблемі.У Європі заходи з відзначення Міжнародного дня лісу 21 березня також переносяться.Якщо після карантинних заходів, агротехнічні терміни та погодні умови дозволятимуть – ми відновимо нашу акцію, щоб люди змогли посадити ліс. Враховуючи можливість використання посадкового матеріалу з закритою кореневою системою та при наявності вільних лісових ділянок в окремих областях, ми можемо створювати ліс і в травні-червні.Хочу запевнити, що лісівники продовжують виконувати всі заплановані роботи з лісовідновлення, висаджуватимуть ліс у повному об’ємі та навіть більше. Але, на жаль, наразі без залучення громадськості.Вже на сьогодні в рамках лісокультурної кампанії відновлено майже 9 тис. га лісів. А це означає, що висаджено близько 50 мільйонів сіянців та саджанців дерев!Ми відновимо українські ліси!Андрій Заблоцький1 квітня відзначається Міжнародний день птахів, який запровадили ще у 1906 році, підписавши Міжнародну конвенцію про охорону птахів. Роль птахів, як знищувачів шкідливих комах відома здавна, а їх здатність концентруватися в місцях масового розмноження комах, які можуть призводити до повного всихання деревостанів, робить птахів важливим біологічним фактором, що впливає на зменшення чисельності шкідників. Здатність швидко переміщуватися дає змогу птахам за короткий проміжок часу обстежувати у пошуках корму численні потенційні схованки «жертв».
Кожного року працівники ДП «Івано-Франківський лісгосп» виготовляють та розвішують в лісових насадженнях 400 шт. шпаківень.
Установка шпаківні повинна здійснюватися на висоті не менше 3 метрів від землі (так птахи будуть почувати себе безпечніше). Основою кріплення шпаківні може бути дерево, жердина. Шпаківню необхідно встановлювати під невеликим нахилом вперед, що б у неї не потрапляв дощ, і птиці було легше вибиратися зсередини.
Ще один з основних нюансів - правильний вибір сторони. Що б холодний вітер не задував у шпаківню, необхідно направляти льоток в південну, східну або південно-східну сторону.
Що стосується часу року, що підходить для установки шпаківні - то це рання весна. Найкраще, щоб шпаківня чекала пернатих гостей з кінця березня - початку квітня.
Пізніше за місцями, де розвішані шпаківні ведеться спостереження про їх заселення. І, як показує практика, заселення відбувається на 80%, що дуже позитивно впливає на санітарний стан лісу.
Птахи потребують захисту і нашої уваги в усі пори року. І добре було б, якби не лише лісівники, а й усі люди пам’ятали: стан нашого довкілля та природи багато в чому залежить від нас, і ми повинні дбайливо ставитися до всього, що нас оточує.
У лісах Прикарпаття порахували диких тварин
обласного управління лісового та мисливського господарства та інших користувачів мисливських угідь Прикарпаття закінчився облік чисельності диких мисливських тварин.
Підрахунок тварин проводився різними методами: шляхом спостереження на підгодівельних майданчиках, шумовим прогоном у лісових масивах, де проводитиметься ліцензійне полювання, підрахунком слідів на сніговому покриві, інформує пресслужба Івано-Франківського ОУЛМГ.
За даними обліку диких тварин, на початок 2020 року в мисливських угіддях Івано-Франківської області обліковано 113 особин ведмедя, 100 особин рисі та 65 особин дикого кота, які занесені до Червоної книги України. Також облікуються рідкісні види тварин і птахів, серед яких видра, глухар, горностай та ін.
Крім того, у лісах Прикарпаття мешкають понад півтори тисячі особин оленя благородного, кабана дикого (1640 голів), більш як шість тисяч козуль, понад 700 особин лисиці, 1800 особин куниці лісової та понад тисячу куниці кам’яної, 23 тис. особин зайця-русака та близько 26 тис. птахів.
Затверджено новий склад колегії Держлісаге
Склад колегії Державного агентства лісових ресурсів України
ЗАБЛОЦЬКИЙ
Андрій Володимирович
– Голова Державного агентства лісових ресурсів України, Голова колегії
Члени колегії:
БУДЗІНСЬКИЙ
Ігор Леонідович
– начальник Відділу охорони і захисту лісів Державного агентства лісових ресурсів України ВАСИЛЕВСЬКА-
СМАГЛЮК
Ольга Михайлівна
– народний депутат України, Голова підкомітету з питань функціонування платіжних і інформаційних систем та запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики (за згодою) ГРУЗІНСЬКА
Ірина Василівна
– голова Консультативно-дорадчого органу Державного агентства лісових ресурсів України (за згодою)
КРИВОВ’ЯЗИЙ
Степан Йосипович
МАРЧУК
Юрій Миколайович
– голова Професійної спілки працівників лісового господарства України (за згодою)
– голова Товариства лісівників України (за згодою)
МАСЮК
Василь Володимирович
МАТУСЕВИЧ
Олександр Борисович
– голова Громадської ради при Державному агентстві лісових ресурсів України (за згодою)
– народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики (за згодою)
Перша квітка - ніжний первоцвіт, розтоплює лід навіть в найхолоднішому серці. Така людська вдача - підживлюватися позитивними емоціями. Нове життя після довгих холодних днів та ночей помітно торкається кожного перехожого. В цьому і сенс життя - жити, щоб відчувати.
У могутні Галицькі ліси вже забігла довгоочікувана, пахуча та барвиста панянка ВЕСНА. Тріскають бруньки, потрохи показуються перші квіти. Все оживає!
Отьмарює ці теплі думки лише одне – мільйони червонокнижних квітів ризикують знову опинитися на придорожніх прилавках, міських ринках, зупинках громадського транспорту, тощо.
Закликаємо вас, наші земляки, будьмо свідомими: НЕ ЗРИВАЙМО! НЕ ПРОДАВАЙМО! НЕ КУПУЙМО перших квітів! Саме ми є найбільшою загрозою для них. В природі все взаємопов'язано, потім може бути пізно...
Пам'ятаєте старий мультик, на якому ми виросли, з дуже мудрою пісенькою:
"Всі, всі, всі хто є на землі
Дуже потрібні великі й малі,
На всіх, всіх, всіх тримається світ,
Про це забувати нікому не слід!"
Володимир Бучко_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Андрій Заблоцький: Проведення обліку мисливських тварин має бути відкритим для громадськості
Голова Державного агентства лісових ресурсів України Андрій Заблоцький звернувся листом до обласних управлінь, лісомисливських господарств та користувачів мисливських угідь щодо забезпечення відкритості проведення обліку мисливських тварин.
«З метою розвитку мисливського господарства Державне агентство лісових ресурсів просить забезпечити належне ведення моніторингу мисливських тварин та рекомендує користувачам мисливських угідь, під час проведення обліку мисливських тварин, залучати представників державної лісової охорони, Держпродспоживслужби, обласної державної адміністрації, Держекоінспекції, громадськості та засобів масової інформації», - йдеться у листі.
Окрім того, як зазначено в листі Держлісагентства, необхідно розробити та затвердити графіки проведення обліків диких тварин із зазначенням термінів проведення та залучених представників, а також довести цю інформацію до громадськості шляхом розміщення у ЗМІ, на сайтах обласних управлінь лісового та мисливського господарств, державних лісогосподарських та лісомисливських підприємств, на сайтах користувачів мисливських угідь.
«Користувачі мисливських угідь, під час проведення обліку, мають залучати не лише представників держорганів, а й громадськість та ЗМІ. Все має бути відкрито і прозоро, щоб не було сумнівів у правильності підрахунків мисливських тварин», - написав Голова Держлісагентства на своїй сторінці у Facebook.
Прес-служба Держлісагентства
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
У Держлісагентстві відбулася зустріч з представниками проекту ЄС в Україні
4 лютого в рамках зустрічі Голови Державного агентства лісових ресурсів України Андрія Заблоцького з керівником чинного проекту Європейського Союзу Джоном Мілнзом та консультантом проекту Росом Булом відбулось обговорення пріоритетних завдань Держлісагентства на 2020-2021 роки та можливих шляхів підтримки процесу з боку ЄС.
Зазначимо, що Єврокомісія протягом довгого періоду зацікавлена у розбудові лісового господарства України, забезпеченні прозорості діяльності та законності здійснення торгових операцій.
На сьогодні Єврокомісія фінансує проект, направлений на розвиток сільських територій, проте питання лісового господарства до 2020 року в ньому не були передбачені. Окрім цього, з метою розширення співпраці у галузі лісового та рибного господарства і підтримці ланцюга постачання сільськогосподарських продуктів ЄС планує у 2021-2024 роках здійснення відповідного проекту в Україні.
Цього тижня продовжиться обговорення конкретних складових майбутнього проекту.
Система лісової сертифікації
Як це діє в Україні та ЄС.
Україна активно включилася в роботу з сертифікації лісів. Сьогодні українські ліси сертифікуються за найбільш авторитетною міжнародною схемою Forest Stewardship Council® (FSC®), в той час як наші європейські сусіди практикують також й інші стандарти.
Детальніше: https://ekoinform.com.ua/?p=6429
Оголошення
Незалежною аудиторською компанією ТОВ «Легалліс», що працює в асоціації з міжнародним акредитованим органом з сертифікації за системою Лісової Опікунської Ради (ЛОР), планується з 3 по 5 лютого поточного року провести 2 контрольний аудит сертифікації лісів в ДП " Івано-Франківський лісгосп"
Думай про безпеку! Працюй безпечно! Будь у безпеці!: В Івано-Франківську розпочалися навчання з охорони праці для працівників лісового господарства
Сьогодні у конференц-залі готелю «Надія» для спеціалістів з охорони праці підприємств Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства, керівників суб’єктів господарювання, які надають послуги з лісівництва на умовах договору-підряду, розпочався дводенний навчальний семінар-тренінг «Основи та практика керування ризиками небезпек, формування ризикоорієнтованого мислення працівників підприємств-підрядників в лісовій галузі».
У семінарі взяли участь начальник Івано-Франківського ОУЛМГ Віктор Сахнюк, начальник управління Держпраці в Івано-Франківській області Ігор Росипайло, головний спеціаліст відділу використання лісових ресурсів Держлісагентства України Андрій Мусійовський, головний редактор журналу «Охорона праці», керівник «Академії управління ризиками в системах менеджменту» Дмитро Матвійчук, керівники державних лісогосподарських підприємств Івано-Франківської області.
У вступному слові Віктор Сахнюк зауважив, що здобуті на семінарі знання стануть корисними працівникам лісової галузі не тільки при виконанні робочих обов’язків, а й у повсякденному житті. «Завдання присутніх не тільки максимально освоїти, а й передати здобуті знання працівникам на підприємствах, адже щодня лісівники піддаються небезпеці, а професія вальника лісу визнана у світі однією з найнебезпечніших за ступенем виробничих ризиків. Водночас саме ця професія забезпечує людство найнеобхіднішим матеріалом – деревиною, яку потім використовують у промисловості та без якої неможливо уявити життя людини», – підсумував начальник управління Віктор Сахнюк.
Мета тренінгу – дати практичні знання та розуміння основних підходів у розробці та впровадженні систем управління гігієни та безпеки праці (ГіБП) на основі керування ризиками приватними суб’єктами господарювання, що надають послуги по лісівництву згідно Концепції реформування системи управління охороною праці в Україні на основі вимог Рамкової Директиви 89/391/ЄЕС «Про впровадження заходів для поліпшення безпеки та охорони здоров'я працівників під час роботи» та вимог нового стандарту ISO 45001:2018, як інструменту реалізації державної концепції на українських підприємствах з 2021 року. Організатори переконанні, що такі навчання дозволяють зберегти здоров'я і життя працівників, поліпшити умови праці та суттєво знизити втрати на виробництві.
Організатором заходу є журнал «Охорона праці» за підтримки Держлісагентства України.
Довідково
За оцінками Міжнародної організації праці щорічно на виробництві відбувається понад 270 млн нещасних випадків.
Щодня у світі у результаті нещасних випадків та захворювань на виробництві гине близько 5 тис. осіб (в рік – 2 млн осіб).
В Україні щороку на виробництві гине близько 400 осіб, 5 тисяч працівників отримують виробничу травму (понад 1 тис. – жінки). Приблизно 500 працівників стають інвалідами.
Прес-служба Івано-Франківського ОУЛМГ
16 січня у Верховній Раді України планувався розгляд Проекту Закону у сфері охорони тваринного та рослинного світу № 2351 авторства членів екологічного комітету, який вносить цілий ряд поправок до законодавчих актів України з метою збереження тваринного і рослинного середовища. Він не викликав би у мене тривоги і коментування, але в черговий раз до чергового свята ми отримуємо неочікувані пропозиції.
Хоча на засіданні екологічного комітету ВР ми обговорили цілий ряд зауважень до цього законопроекту, вони чомусь не були враховані і він іде на перше читання. Тому зацікавленим сторонам потрібно активно працювати над правками, в тому числі і фахівцям з Держлісагентства.
А поки що ситуація така: у Лісовий кодекс пропонується для захисту рідкісних рослин і тварин внести таку правку: створити захисну зону, в якій у радіусі 500 метрів будуть заборонені всі види рубок.
Відповідно до поданих правок, місцеві ради матимуть право формувати реєстр рідкісних видів рослин і приймати рішення дозволяти, чи забороняти відповідні рубки навколо них. В результаті, наприклад, сільська рада, у разі прийняття цього Закону, буде важливішою, аніж цілий науково-дослідний інститут ім. Шмальгаузена…
Мені здається що такими речами під час непрозорих екологічних заходів ми просто створюємо умови, за яких виконати цей закон стане неможливим.
Як визначити місце осілого середовища, наприклад, того ж лося, щоб окреслити 500 метрів навколо його місця перебування? І таких речей в цьому проекті закону багато. Але, найцікавіше для мене: як місцева рада, а не науково-дослідні інститути, буде перераховувати перелік рідкісних рослин, які ростуть у лісі. Тут випливає величезна корупційна складова, бо будь-яка сільська рада при будь-якому дуже «активному» лідеру може ставити умови лісгоспам («якщо ти мені цього не зробиш, ми заборонимо суцільні рубки, напишемо перелік рідкісних рослин, через які лісгосп не зможе здійснювати лісогосподарські роботи»).
Тому мені здається, що потрібно слідкувати за тим, які законопроекти, що стосуються роботи лісового і мисливського господарства, виносяться на обговорення у Верховну Раду і супроводжувати їх.
А Товариство лісівників України буде ініціювати на засіданні екологічного комітету Верховної Ради правки до другого читання в разі, якщо за прийняття цього законопроекту проголосують депутати. Тому, шановні лісівники, читайте, думайте, бо це стосується всіх лісогосподарських підприємств України.
З повагою,
Голова Товариства лісівників України Юрій Марчук
- Файл для перегляду:
Porivnjalna_tablicja_z-n_2351.pdf0,97 Mi
- Детальніше про даний матеріал за наступним посиланням:
- w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1
ДАНІ ПРО ЗАГОТІВЛЮ ДЕРЕВИНИ СТАЮТЬ ДОСТУПНИМИ ДЛЯ СУСПІЛЬСТВА
Серед заходів, які впроваджує Держлісагентство на виконання завдань Президента та Уряду, – електронний реєстр дозвільних документів на заготівлю деревини та онлайн карта рубок (https://lk.ukrforest.com/), відкрито інформацію про деревину (https://www.ukrforest.com/). Про це повідомив т.в.о. Голови Державного агентства лісових ресурсів України Віталій Дудка під час виїзного засідання Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування. Засідання відбулося на базі відокремленого підрозділу Національного університету біоресурсів і природокористування України «Боярська лісова дослідна станція», 13 грудня 2019 року.
«Наразі є два основоположних документи, які окреслюють перші напрями нашої роботи. По-перше, це Указ Президента України, яким, зокрема, передбачається створення системи контролю та відстежування обігу деревини на ринку. А також розробка нормативно-правових актів, необхідних для початку проведення національної інвентаризації лісових ресурсів України», - повідомив Віталій Дудка.
Другим документом, за його словами, є затверджена Програма діяльності Уряду. Одна з цілей цієї Програми звучить як «Українці більш ефективно та ощадливо використовують природні ресурси».
«Початок виконання цих першочергових завдань Президента та Уряду вже покладено. Нещодавно прийнято дві постанови Уряду, які врегульовують механізм проведення моніторингу внутрішнього споживання деревини і запроваджують обов’язковий електронний облік деревини для всіх лісокористувачів України, а також запускають пілотний проект електронних аукціонів продажу деревини на «Prozorro.Продажі» з квітня 2020 року», - зазначив т.в.о. Голови Держлісагентства.
Окрім того, він окреслив основні риси лісового господарства, які відрізняють Україну від інших країн Європи.
Деталі тут: https://bit.ly/2Eilzqh
Ліс – код нації: До Дня Гідності і Свободи лісівники висадили молодий ліс
В Івано-Франківському лісгоспі до Дня Гідності і Свободи працівники обласного управління лісового та мисливського господарства заклали експериментальну ділянку.
У Ямницькому лісництві (кв. 10 вид 31(3)) на площі 0,9 га лісівники створили лісові культури у вигляді вишиванки. Через декілька років з висоти пташиного польоту можна буде споглядати орнамент, характерний саме для Прикарпаття.
У вступному слові начальник управління Віктор Сахнюк зазначив, що пріоритетом для кожного лісівника є відновлення та вирощування молодих лісів. «Ми маємо лісовий фонд, вирощений і доглянутий попередніми поколіннями, відповідно, майбутнім поколінням повинні залишити не гірші, а навіть кращі, високоякісні ліси. Попри те, ніхто не забороняє лісівникам експериментувати. Тому ми вперше при залісненні вирішили використати реліктове дерево. Таким чином маємо намір, поєднуючи дуб, ялицю, липу та гінкго, збільшити запас виходу деревини на 1 гектар. Чи буде цей експеримент вдалим, побачимо через декілька десятиліть», – зауважив начальник управління.
Після інструктажу з посадки лісових культур, який провів т.в.о. головного лісничого Івано-Франківського лісгоспу Ігор Демус, лісівники взялися вправно садити ліс.
Ігор Демус розповідає, що влітку на ділянці, де росли 80-літні насадження дуба, граба, відбулася заготівля деревини. «Сьогодні ми, шляхом створення лісових культур з використанням садивного матеріалу з відкритою та закритою кореневою системою, проводимо заміну низькостовбурного грабово-дубового насадження на високостовбурне змішане. До звичних лісових культур вирішили додати екзота з Китаю – гінкго дволопатеве. Інформації щодо технології створення лісових насаджень за участі згаданого екзота знаходимо дуже мало. Здебільшого гінкго рекомендують висаджувати поодиноко у садах і парках, у зонах з помірним кліматом. У нашому експерименті використання цього виду має ще й естетичне значення – восени крона матиме жовте забарвлення», – зауважив лісівник.
У цілому працівники обласного управління висадили понад три тисячі саджанців дуба звичайного, липи дрібнолистої, ялини європейської, ялиці білої та гінкго дволопатевого.
Прес-служба Івано-Франківського ОУЛМГ
Жителі Івано – Франківщини садять нові ліси.
В державному підприємстві «Івано – Франківське лісове господарство» триває осіння лісокультурна компанія. 7 листопада 2019 року працівники Ямницького лісництва разом з компаніями «Вставай сонце» м. Івано – Франківськ, «MyWood» м. Харків, що займаються виготовленням декору з дерева, корпоративних подарунків, сувенірів, предметів інтер'єру із кожного проданого виробу висаджують нове дерево та будівельною компанією «Альянс» м. Івано – Франківськ в кількості біля 40 чоловік проводили осінню посадку лісових культур в урочищі «Тязів» квартал 10 виділ 2(2) на площі 0,7 га та в урочищі «Козино» квартал 2 виділ 12 на площі 0,6 га. Лісовідновлення проводили на лісових ділянках поблизу м. Івано – Франківська та м. Галича. Всього було висаджено 2,9 тис. штук дуба черещатого (головна порода) та 1,4тис. штук ялини європейської ( супутня порода).
Лісівники Ямницького лісництва забезпечили учасників толоки сіянцями, саджанцями та інструментом для посадки, а також провели інструктаж з технології виконання робіт при садінні лісових культур.
Проведеною роботою всі залишилися задоволеними, бо залишають за собою пам'ять на століття.
На згадку про цю подію дружно сфотографувались.
Спростування інформації про начебто незаконну рубку у Ямницькому лісництві
4 листопада в інформпросторі з’явився відеосюжет про начебто незаконну рубку дерев у Ямницькому лісництві.
Адміністрація ДП «Івано-Франківський лісгосп» спростовує інформацію і просить журналістів не поширювати неперевірені повідомлення.
На території Ямницького лісництва ДП «Івано-Франківський лісгосп» у кварталі 10, виділ 31.3 на площі 0,9 га протягом вересня-жовтня згідно з матеріалами лісовпрорядкування проводилася рубка головного користування.
Для цього Івано-Франківським обласним управлінням лісового та мисливського господарства 25 липня 2019 року згідно з чинним законодавством видано лісорубний квиток за № 107 від 25 липня 2019 року. Загальна маса заготовленої деревини – 467 куб. м, із них – 216 куб. м дуба. Інше – береза.
З метою уникнення у майбутньому подібних ситуацій, що виникають через недостовірну поінформованість чи некомпетентність журналістів та громадських активістів у питаннях ведення лісогоподарської діяльності, надаємо окремі роз’яснення.
Рубки головного користування проводяться з метою заготівлі деревини у стиглих та перест--ійних лісових насадженнях, в основу яких покладено дотримання принципів безперервного, невиснажливого і раціонального використання лісових ресурсів, збереження умов відтворення високопродуктивних стійких деревостанів, їх екологічних та інших корисних властивостей. Розмір головного користування (розрахункова лісосіка) встановлюються ВО «Укрдержліспроект» по кожному лісогосподарському підприємству на 10 років, погоджуються облдержадміністрацією, сесією обласної ради та затверджуються Міністерством екології та природних ресурсів.
Загалом ДП «Івано-Франківський лісгосп» згідно з лісорубним квитком до бюджету Ямницької ОТГ сплатить 17 270 грн рентної плати.
У цілому за 9 місяців 2019 року Івано-Франківський лісгосп сплатив податків до бюджету всіх рівнів на суму 1 млн 274 тис. грн та Єдиного соціального внеску 2 млн 897 тис. грн.
Адміністрація ДП «Івано-Франківський лісгосп»
Парламент вдосконалив законодавство щодо заборони суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону
30.10.2019Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо введення заборони суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону» (реєстр. № 0873).
Законом внесено зміни до законів України «Про природно-заповідний фонд України» та «Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону».
Зокрема, Законом встановлюватиметься заборона на проведення суцільних рубок у гірських ялицево-букових деревостанах, суцільних рубок головного користування та будь-яких інших суцільних рубок у високогірних лісах, у лісах у лавинонебезпечних та селенебезпечних басейнах та в берегозахисних ділянках лісу в Карпатському регіоні України, крім розробки суцільних вітровалів і буреломів, а також пошкоджених хворобами і шкідниками насаджень.
Також змінами передбачено, що на стрімких схилах у гірських ялицево-букових лісах Карпатського регіону дозволятимуться лише вибіркові рубки головного користування та вибіркові рубки формування та оздоровлення лісів. На пологих і спадистих схилах у гірських ялицево-букових деревостанах проводитимуться лише поступові і вибіркові рубки.
Окрім того, у Законі йдеться про необхідність розміщення лісосік з урахуванням розташування наявних шляхів транспорту та рельєфно-гідрологічних умов території.
Прийнятим Законом передбачається, що заготівля та вивезення деревини в гірських лісах Карпатського регіону проводитиметься переважно з використанням природозберігаючих систем машин і механізмів та гужового транспорту, що забезпечують допустимий вплив на довкілля, а також із збереженням наявних вузькоколійних лісовозних залізниць та оптимізацією мережі лісових автодоріг. Також заплановано розширення до 2030 року мережі лісових автодоріг з твердим покриттям у лісах регіону до 10 кілометрів на 1000 гектарів.
Законом визначається низка термінів. Зокрема:
гірські ліси Карпатського регіону – ліси Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської та Чернівецької областей, розташовані в межах гірської системи;
вибіркові рубки – рубки, під час яких періодично вирубується частина дерев (при цьому способі рубок ділянка постійно залишається вкритою лісовою рослинністю);
поступові (рівномірно-поступові, групово-поступові) рубки – рубки, під час яких передбачається вирубка деревостану за кілька прийомів;
рубки формування та оздоровлення лісів – лісогосподарські заходи, спрямовані на підвищення стійкості та продуктивності деревостанів, їх оздоровлення і посилення захисних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших функцій шляхом проведення рубок;
суцільні рубки – рубки, під час яких передбачається вирубка деревостану за один прийом, крім останнього заходу поступової рубки;
ялицево-букові деревостани – букові ліси з домішкою виключно ялиці у складі не менше 25 відсотків.
Після підписання Закону Головою Верховної Ради України та Президентом України він набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Прес-служба Держлісагентства
1 листопада в Україні запрацює система електронного обліку деревини
У заступника голови обласної державної адміністрації Василя Івасика за участі керівників національних природних парків Івано-Франківщини, представників державних підприємств лісового господарства, профільних структурних підрозділів ОДА, правоохоронних органів відбулася нарада з питань електронного обігу деревини.
Розпочинаючи зібрання, Василь Івасик проінформував присутніх, що відповідно до Указу Президента України № 511 «Про деякі заходи щодо збереження лісів та раціонального використання лісових ресурсів» із першого листопада цього року запроваджується електронний облік деревини та забезпечення доступу до інформації про обіг деревини у форматі відкритих даних.
На виконання цього указу прийнято розпорядження обласної державної адміністрації від 26.09.2019 р. № 478 «Про заходи щодо охорони лісів та запровадження електронного обліку деревини на території області». Відповідно до документа з метою посилення контролю за охороною та використанням лісів Івано-Франківському обласному комунальному агролісогосподарському підприємству «Івано-Франківськоблагроліс», державному підприємству «Прикарпатський військовий лісгосп», державній організації «Резиденція Синьогора», національному природному парку «Гуцульщина», національному природному парку «Верховинський», Карпатському національному природному парку, Косівському районному підприємству «Райагроліс», Верховинському районному лісгоспу необхідно запровадити до 1 листопада 2019 року електронний облік деревини. Постійним лісокористувачам на території області з 1.11.2019 року облік продукції лісозаготівель, лісопиляння і деревообробки потрібно здійснювати із застосуванням електронного обліку.
У ході наради представники лісових підприємств Прикарпаття проінформували про стан справ щодо виконання згаданих нормативно-правових актів. Зокрема, запровадження електронного обліку на підприємствах та забезпечення спеціалістів, причетних до цього процесу, необхідним обладнанням.
Василь Івасик підкреслив, що під час селекторної наради, яку проводив Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук, наголошувалося, що з 1 листопада вивіз деревини без електронного обліку здійснюватися не буде. А якщо такі факти будуть, то це – порушення закону.
Акцентували увагу також на правильності оформлення документації. До уведення в дію закону України, яким буде врегульовано створення системи контролю та відстежування обігу деревини на ринку з моменту її заготівлі до реалізації шляхом функціонування загальнообов'язкової для всіх постійних лісокористувачів єдиної державної системи електронного обліку деревини, рекомендовано постійним лісокористувачам використовувати Тимчасову інструкцію з електронного обліку продукції лісозаготівель, лісопиляння і деревообробки на підприємствах Державного агентства лісових ресурсів України, затверджену наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 27.06.2012 року № 202.
Із 1 листопада ситуація із перевезення деревини в області перебуватиме під пильним контролем правоохоронних органів.
«Кому потрібна методична допомога у даному напрямку діяльності, обласна державна адміністрація та її структурні підрозділи готові її надати, – зазначив В. Івасик, підводячи підсумки зустрічі. – Нам необхідно все зробити, щоб із першого листопада працювати згідно із указом Президента».
За матеріалами прес-служби Івано-Франківської ОДА
За тиждень лісівники локалізували понад 30 лісових пожеж
Протягом минулого тижня працівники лісової охорони лісгоспів Івано-Франківського управління цілодобово ліквідовували загорання сухої трави на сільгоспугіддях, що межують з лісовими масивами.
З 21 по 28 жовтня у Надвірнянському, Косівському, Долинському районах та на території Болехівської міської ради лісова охорона власними силами локалізувала понад 30 загорань. На жаль, всі вони перейшли в низову лісову пожежу, до гасіння якої залучили лісівників та районні підрозділи пожежної охорони.
Для недопущення повторних займань у лісових масивах ведеться нічне чергування.
Обласне управління лісового та мисливського господарства просить жителів краю та гостей Прикарпаття з розумінням поставитись до тимчасових обмежень та певних незручностей у час відпочинку в лісі, а при виявленні пожежі повідомляти пожежно-рятувальну службу за телефонами «101», (0342) 55-22-59 та чергових працівників лісництв і лісгоспів.
У Карпатах з’явився «олімпійський» ліс
У лісових господарствах Прикарпаття триває осіння посадка лісу. До створення лісових плантацій активно долучається багато дітей, молоді, підприємців, держслужбовців і просто небайдужих громадян.
У рамках проекту «Олімпійці Прикарпаття за чисте довкілля» олімпійський чемпіон, Герой України Сергій Бубка разом з спортсменами та лісівниками в урочищі «Дуба», що у Брошнівському лісгоспі, висадили молодий ліс.
Під час урочистостей зі словами привітання до присутніх звернулися президент Національного олімпійського комітету України, олімпійський чемпіон, Герой України Сергій Бубка, заступник голови Івано-Франківської обласної держадміністрації Віталій Федорів, начальник Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства Віктор Сахнюк, народний депутат України Олександр Матусевич, голова Національного олімпійського комітету України в Івано-Франківській області Мирослав Карабін. Всі вони наголошували на збереженні та примноженні лісових насаджень.
Віктор Сахнюк зауважив, що пріоритетом лісівників і надалі залишається ефективне збереження лісу та його раціональне використання. «Щорічно навесні та восени лісівники відновлюють ліс. А це немало-небагато, а до 5 мільйонів штук лісових культур бука, ялиці, дуба, дугласії, модрини, явора та ін. Окрім цього у селекційно-насінневому центрі діє своєрідний «банк», де зберігаються резервні запаси насіння на випадок неврожайного року. І все це заради безперервного процесу відновлення лісів Карпат. Тому ми раді, що сьогодні до нас приєдналися олімпійці. Адже не варто забувати, що турбота та збереження лісу – це наш спільний обов’язок, а не тільки професійний обов’язок лісівників».
Після привітань, учасники взялися садити ліс. На площі 1 гектар висаджували саджанці бука, явора та дугласії. Святкового настрою усім додавали звуки мисливських сурм.
Прес-служба Івано-Франківського ОУЛМГ
Е-облік деревини: боротьба з незаконним обігом деревини триває
21.10.2019
Державне агентство лісових ресурсів України інформує про запровадження електронного обліку деревини на державних та комунальних підприємствах, які входять до сфери управління інших органів влади та обласних рад.
Так, на сьогодні за інформацією оператора Системи електронного обліку деревини (ЕОД) – державного підприємства «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» до Системи ЕОД підключено:
- 11 державних лісогосподарських підприємств, що входять до сфери управління Міністерства оборони України;
- 3 лісогосподарських підрозділи вищих навчальних закладів Міністерства освіти і науки України;
- одне державне підприємство Національної академії аграрних наук України;
- 2 національних природних парка, що входять до сфери управління Міністерства енергетики та захисту довкілля України;
- один підрозділ Державної служби України з надзвичайних ситуацій (МВС України);
- 18 лісогосподарських підприємств обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс» (Львівська обласна рада);
- один спецлісгосп Летичівської районної ради (Хмельницька обласна рада);
- три лісгоспи АПК обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Житомироблагроліс» (Житомирська обласна рада);
- одне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство Монастирищенської районної ради (Черкаська обласна рада);
- один районний лісгосп Верховинської районної ради (Івано-Франківська область);
- 6 спеціалізованих агролісгоспів обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Івано-Франківськоблагроліс» (Івано-Франківська обласна рада).
У державних лісогосподарських підприємствах, що входять до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України (73% лісового фонду України), повністю введена Система електронного обліку деревини.
Зазначимо, що 9 липня 2019 року Президент України Володимир Зеленський з метою збереження лісів та забезпечення раціонального використання лісових ресурсів, протидії незаконним рубкам і нелегальному обігу деревини підписав Указ «Про деякі заходи щодо збереження лісів та раціонального використання лісових ресурсів». В Указі, зокрема, надано доручення Кабінету Міністрів України підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України законопроект, в якому передбачити запровадження порядку реалізації деревини на конкурсних засадах; створення системи контролю та відстежування обігу деревини на ринку з моменту її заготівлі до реалізації шляхом функціонування загальнообов’язкової для всіх постійних лісокористувачів єдиної державної системи електронного обліку деревини. Окрім того, доручено запровадити до 1 листопада 2019 року електронний облік деревини державними підприємствами, що входять до сфери управління Міністерства оборони України, та рекомендовано запровадити ЕОД у комунальних лісгоспах.
Довідково.
Застосуванню сучасних методів протидії незаконним рубкам лісів та тіньовому обігу деревини в Європі і в усьому світі надається велике значення і увага. Для цього потрібні системні підходи. Провідним заходом в запровадженні таких підходів обрано створення в Україні системи електронного обліку деревини. Завдяки системі електронного обліку деревини держава має можливість багатоступеневого контролю, завдяки чому значно зменшується тіньовий обіг деревини.
Що дає ЕОД?
- поштучне маркування всієї заготовленої деревини (крім дров’яної, яка маркується партіями) на лісосіках та складах (після розкряжування) уніфікованими маркерами (бирками) зі штрих-кодом, що реєструють походження, якісні та кількісні показники деревини з застосуванням сучасних електронних засобів обліку;
- автоматизацію прийомки та інвентаризації деревини, що надходить з лісосік у місця їх складування, зберігання та відвантаження кінцевим споживачам;
- автоматизацію процесів обліку та підготовки первинної документації при реалізації деревини, як з лісосік, так і з місць складування;
- застосування методів електронного контролю за рухом деревинних ресурсів.
Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради щиро дякує ДП "Івано - Франківський лісгосп" за наданий посадковий матеріал (липи, берези, дуби, клени, ялини) для закладів освіти м. Івано-Франківська ! Тепер ДНЗ №10 "Катруся", ДНЗ № 33 "Кристалик", ЗШ № 25, Івано-Франківський НВК "Школа-гімназія 3" , Цпто 1 М.івано-Франківськ, Вище професійне училище №21 м.Івано-Франківська стануть зеленішими та затишнішими!!!!
Вже стало доброю традицією для лісівників надавати благодійно саджанці дерев для озеленення територій шкіл, училищ, інститутів. Учень , який власноруч посадив дерево, ніколи не завдасть шкоди навколишній природі. Посадка дерев з друзями- важливий виховний процес, що прищеплює любов до своєї рідної землі.
Учні вищого професійного училища №21 з метою озеленення території навчального закладу висадили 50 лип та 5 ялинок, які благодійно надав ДП "Івано-Франківський лісгосп".Нехай липовий гай,посаджений вами, потішить всіх своїм духмяним цвітом.
Осіння посадка лісу
Працівники державного підприємства «Івано – Франківський лісгосп» приступили до осінньої посадки лісових культур 2019 р.
Останніми роками стало актуальним питання осінньої посадки лісових культур. У зв'язку з більш сприятливими погодними умовами, робочою силою та результатами приживленості лісових культур посаджений сіянець має більший запас поживних речовин, вологи та стійкості, набирає повну силу для росту і розвитку кореневої системи, має більшу здатність витримати весняні заморозки та сонячні опіки і схильність до прискореного розпускання бруньок, ніж весною. Отож, сподіваємось, що насадження, створені восени, будуть рости на радість не тільки нам, але і майбутнім поколінням.
Цієї осінньої пори на основі затверджених проектів лісових культур, Івано- Франківський лісгосп запланував осінню посадку на площі 20,6 га.
Зведена відомість лісових культур
На ділянках, де в літній період завершили лісозаготівельні роботи, проводять очистку від порубкових залишків та підготовляють грунт.
Підготовка грунту в кварталі 32 виділ 5 Братівського лісництва до осінньої посадки лісових культур.
Станом на 17.10.19 р. ДП «Івано – Франківський лісгосп» посаджено 5 га лісових культур, що становить 19 % від запланованої посадки.
ДП "Івано-Франківський лісгосп " надав благодійно посадковий матеріал для озеленення території школи-гімназії №3. Дирекція та учні школи висловили вдячність лісівникам лісгоспу. Бажаємо, щоб ваша алея берізок радувала ще багато поколінь учнів вашої школи і була хорошим спомином про тих ,хто її посадив.
Пілотний проект графічного онлайн-відображення лісових рубок в Україні запускає Державне агентство лісових ресурсів України.
Про це сказав генеральний директор ДП "Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр" Віктор Мельниченко під час пресконференції "Новий рівень прозорості в Держлісагентстві: електронні лісорубні квитки та інтерактивна карта рубок онлайн", повідомляє кореспондент Укрінформу.
“Це графічне відображення рубок на карті України. Ми запускаємо пілотний проект, щоб запустити всю Україну, ми намагаємося відпрацювати можливі наявні помилки в роботі системи, адаптувати систему для успішної роботи багатьох користувачів. Тому ми запустили на сьогодні пілотні області — Чернігівська, Рівненська та Полтавська ”, - сказав Мельниченко.Він зазначив, що на карті можна побачити всю інформацію про ту чи іншу ділянку лісу: чи ведеться на ній постійна лісозаготівля, якому лісовому господарству вона належить. Також можна побачити інформацію про дозволений обсяг лісозаготівлі і посилання на діючий нормативний документ (лісорубний квиток), про виконавця робіт, який безпосередньо здійснює лісозаготівлю на даній ділянці.
Також, за словами Мельниченко, карта доступна і в якості мобільного додатку.
Шановні колеги!
Сердечно вітаю Вас з професійним святом – Днем працівника лісу!
Благородна праця лісівників є важливою та незамінною для рідного краю, адже від її результатів залежить його сьогодення та майбутнє. Тож нехай вирощений нами ліс приносить радість людям, задоволення від спілкування з ним, шелест зелених шат дарує наснагу та додає сил для реалізації добрих та корисних справ.З нагоди професійного свята щиро бажаю Вам міцного здоров’я, мирного неба, злагоди і добробуту, світлих сонячних днів і нових трудових звершень!
З повагою ,
Директор ДП «Івано-Франківський лісгосп» Михайло Бойчук
У Національному університеті біоресурсів та природокористування відбувається круглий стіл «Лісова політика України:
першочергові завдання».
«В Україні до цього часу не має документу лісової політики як Закону України, який би визначав бачення держави щодо основоположних, пов’язаних з лісом питань, зокрема, розподілу власності на ліси, ролі держави у збалансованому лісоуправлінні, напрямків та цілей розвитку лісового господарства як на національному, так і на регіональному рівнях. Такий документ дійсно потрібен, але його розробка повинна здійснюватись із залученням всіх зацікавлених сторін, а сам документ вимагає громадського обговорення. І тільки визначившись з цими питаннями можна переходити до системної реформи як організаційної структури державного лісового господарства, так і саме системи ведення лісового господарства з огляду на врахування принципів адаптації лісового господарства до змін клімату та ширшого застосування природоохоронних технологій», - наголосив заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар.
Більше за посиланням: http://dklg.kmu.gov.ua/forest/control/uk/publish/article…
Слуга Народу - Олександр Матусевич - 86 округ Олександр Матусевич Olga Vasilevskaya-Smagliuk Едуард Прощук
Товариство лісівників України
Щоб не трапилось біди.
В спекотну і посушливу погоду, яка склалася на Прикарпатті, в липні - серпні 2019 року виникає велика загроза виникнення загорань та пожеж в лісових насадженнях. Державне підприємство «Івано-Франківський лісгосп» звертається до жителів м.Івано-Франківська, Тлумацького, Тисменицького та Надвірнянського районів з проханням про дотримання правил пожежної безпеки в лісах. Ці правила не складні, їх своєчасне і ретельне виконання дозволить вберегтися від біди. У пожежно - небезпечний період перебуваючи в лісі, необхідно пам'ятати наступне: - забороняється розведення вогнищ ( крім спеціально розведених для цього місць і ділянок зон відпочинку, залишки вогнищ необхідно заливати водою або засипати землею); - забороняється палити, кидати в лісі непогашені сірники, недопалки (крім місць, що обладнані для цього); - забороняється випалювати суху трав'яну рослинність, викидати та спалювати в лісі побутове сміття; - забороняється заїзд автотранспорту на територію земель лісового фонду у не відведених для цього місцях. Пам'ятайте !!! При порушенні правил пожежної безпеки в лісі громадяни притягуються до адміністративної та кримінальної відповідальності. При виявленні Вами пожежі у лісі повідомте пожежно - рятувальну службу за телефоном 101 та на гарячу лінію лісгоспу № 0965556199.
Наказ про посилення готовності до пожежонебезпечного періоду у 2019р
Наказ про чергування відповідальних працівників лісгоспу
Державне підприємство «Івано-Франківське лісове господарство»Делегація українських лісівників перебуває з візитом у Словацькій Республіці
14.08.2019Цього тижня делегація українських лісівників на чолі з заступником Голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимиром Бондарем перебуває з візитом у Словацькій Республіці.
Візит відбувається в рамках співпраці у сфері лісового господарства, що передбачено Меморандумом між Держлісагентством України та державним підприємством «Ліси Словацької Республіки».
Українська делегація вже відвідала Mondi SCP в Ружомбероку – це один з найбільших заводів Mondi та найбільший інтегрований комбінат з виробництва паперу та целюлози в Словацькій Республіці. Деревина на цей завод надходить із сертифікованих лісів зі сталим управлінням за системою FSC*, а також системою PEFC.
Під час спілкування з представниками фірми було обговорено питання залучення інвестицій в переробку дров’яної деревини.
Заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар зазначив, що досвід Словаччини є корисним для України.
«Зараз на складах державних лісогосподарських підприємств накопичується майже один мільйон кубометрів деревини, яка не реалізовується. Майже 70% це дров’яна деревина. І потрібно знаходити шляхи вирішення цієї проблеми», - сказав він.
Окрім того, члени української делегації відвідали нижній склад в обласному підрозділі державного підприємства «Ліси Словацької Республіки», де ознайомилися з тим, як відбувається облік** та маркування заготовленої деревини у Словаччині.
Під час візиту українська делегація також проведе зустрічі та обговорить питання співпраці з представниками Генеральної дирекції ДП «Ліси Словацької Республіки» та Національного лісового центру.
Довідково.
* лісова сертифікація – оцінка відповідності системи ведення лісового господарства встановленим міжнародним вимогам щодо управління лісами та лісокористування на засадах сталого розвитку. В Україні розвиток отримала лісова сертифікація за міжнародною схемою Лісової опікунської ради (ForestStewardship Council, FSC) – міжнародної некомерційної неурядової організації, метою якої є просування відповідального управління лісами в усьому світі. Станом на серпень 2019 року в Україні 4,39 мільйони гектар лісів сертифіковано.
** лісогосподарськими підприємствами, що належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України, запроваджено 100-відсотковий облік усієї заготовленої та реалізованої деревини у Cистемі електронного обліку деревини (ЕОД). Це 73% всіх лісів України. Доступ до електронного обліку надано Національній поліції та Службі безпеки України і вони можуть в режимі реального часу контролювати, як відбувається заготівля деревини по кожному об’єкту. Однак, ще залишається «чорна діра» у 27%, де не відбувається биркування деревини.
Прес-служба Держлісагентства
ЗАПОБІГТИ НЕЩАСТЮ! Нагадуємо про правила поводження на полюванні.
На жаль, перший етап цьогорічного відкриття сезону полювання “по перу” не минув без нещасних випадків. Вже традиційно основними причинами цьому слугували недотримання правил поводження на воді та зі зброєю.
Всеукраїнська асоціація мисливців та користувачів мисливських угідь звертається до поціновувачів полювання з проханням буди уважними та відповідальними під час відпочинку. Пам’ятайте, на вас чекають вдома!
Нагадуємо, що правила проведення полювань та поводження із зброєю визначені чинним законодавством, а також постулатами, які наводимо нижче.Інструкція для мисливця: як правильно поводити себе на полюванні.
Полювання – не розвага, це небезпечне заняття, оскільки мисливець полює на звірів, чи птахів за допомогою вогнепальної зброї. Головною умовою безпеки на полюванні, є тверде знання, і чітке виконання правил полювання та сувора дисципліна усіх мисливців. Не дотримуючись заходів безпеки при поводженні зі зброєю, мисливець ризикує своїм життям і життям інших мисливців. Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства закликає вас, щоб збираючись на полювання освіжити в пам’яті деякі постулати про порядок поводження зі зброєю і деякі пункти правила безпеки на полюванні, особливо на колективному.
1. Будь яка людина, що йде полювати повинна пам’ятати, що на полюванні так само, як і перед законом, всі рівні, і мають однакові права, обов’язки та мету. Особи, що не мають належних мисливських документів та чинного дозволу на право користування вогнепальною зброєю, до участі в полюваннях не допускаються. Йдучи на полювання в жодному випадку не глузуйте з колег, адже ви ще будете повертатися.
2. Мисливці, які поважають себе, зобов’язані побороти совдеповський стереотип і припинити перед полюванням вживати спиртні напої «гострити око», якщо хто і хоче поснідати, то можна поснідати і без алкоголю. Перед полюванням і під час полювання категорично забороняється вживання спиртних напоїв. Особи в нетверезому стані або з явно вираженими ознаками втоми до полювання не допускаються. Мисливець з рушницею, що знаходиться хоч би в слабкій мірі сп’яніння, є небезпечним для оточення. Бережіть себе і своє здоров’я.
3. В народі кажуть, що і коцюба сама раз в рік може вгатити. Мисливець зобов’язаний поводитися зі зброєю так, як ніби вона завжди заряджена і готова до пострілу. При зарядженні або розрядженні рушницю потрібно направляти стволами тільки вгору або в землю, відвернувшись убік від учасників полювання. Забороняється зводити курки і тримати зброю без необхідності зробити негайний постріл, а безкуркову зброю тримати зняту з запобіжника. Ніколи не направляйте зброю туди, куди не будете стріляти.
Перш ніж вистрілити – завжди перевірте, що перед мішенню і за нею. Ніколи не торкайтеся пальцем спускового гачка, поки зброя не буде напрямлена на мішень, вправні мисливці досконально володіють своєю зброєю, що є запорукою успіху, і спритно виконують таку послідовність; ложа до плеча, око на мушці ловить ціль, свідомий вимір і прицільний постріл, а не так, що ще ложа не дістала плеча, а вже пролунали постріли. Кажуть, ложа влучає, а люфа стріляє.
4. Більшість мисливців, люди забобонні і низку невдач на полюванні перекладають на різноманітні причини з посиланням на прикмети і повір’я, через те ніколи на полюванні не беріть в руки чужої рушниці, і не давайте для оглядин своєї, особливо надто цікавим індивідам. Безпека на полюванні багато в чому залежить від стану вашої мисливської зброї. Тому збори на полювання обов’язково повинні включати підготовку мисливської рушниці. Ніякі трофеї не коштують того, що може статися при полюванні з несправною мисливською рушницею або при неакуратній стрільбі і поводженні зі зброєю.
Бувалі мисливці у минулі часи зберігали набої, порох, капсуля, дріб та інший мисливський реманент у замкненому куферку. У теперішніх мисливців можливостей більше і вимог також. Для обмеження доступу, і дотримання правил мисливську зброю і боєприпаси необхідно зберігати в умовах, що виключають доступ і користування ними іншими особами, особливо дітьми. Зброя має зберігатися в справному стані і незарядженою, бажано в розібраному виді, а боєприпаси замкнутими. Краще всього зброю і боєприпаси зберігати окремо в спеціальній металевій скрині (сейфі) під замком.
5. Багато нещасних випадків трапляється при самовільному пострілі. Щоб уникнути самовільного пострілу, спрямованого в самого себе, ніколи не можна витягувати зібрану рушницю за стволи з воза, саней, човна, чи автомобіля. Дотримуйтеся особливої обережності при поводженні зі зброєю при подоланні на полюванні різних перешкод: по поклажах через річки, струмки, канави, огорожі, буреломи, переході при наданні допомоги товаришу та пересуванні на лижах, – в таких випадках зброю необхідно обов’язково розрядити. Категорично забороняється добивати прикладом рушниці пораненого звіра або птаха. При ударі прикладом рушниці об землю може статися постріл, спрямований в самого мисливця.
6. При пересуванні на всіх видах транспорту зброя повинна знаходитися в зачохленому вигляді або розібрана. При коротких переїздах на полюванні всередині угідь, а також пливучи човном водоймою під час полювання, чи прямуючи на номер, чи до засідок допускається тримати рушницю зібраною, але обов’язково розрядженою, спрямувавши стволи вгору або в сторону від перебування людей, житла або мисливських собак.
7. Сучасні мисливці мають доступ до придбання різноманітних плавзасобів, і часто застосовують на полюванні човни, цілком не придатні до полювання. Через те особливо обережними повинні бути мисливці при стрільбі з човна. Абсолютно недопустима стрільба з човна понад головами веслярів або інших мисливців, що знаходяться в човні. Веслярам стріляти не дозволяється. На нестійкому човні не можна стріляти стоячи, а також в напрямі упоперек борту човна. Човен легко може перекинутися. При стрільбі стоячи, навіть із стійкого човна, не можна стріляти по дичині, що вилетіла упоперек бортів або ззаду. Внаслідок віддачі можна впасти в човен або за борт, маючи в руках рушницю, готову до пострілу з другого ствола. При будь-яких переходах мисливців в човні, рушниці розряджаються і перехід здійснюється без зброї. Коли перехід закінчений, мисливцеві передається його розряджена рушниця. При переміщенні на човні до місць полювання, рушниці мисливців мають бути в розрядженому виді надійно укладені, щоб уникнути їх ковзання і падіння, укладаються на ніс або корму човна з напрямом стволів убік від людей, що знаходяться в човні. Щоби зійти на берег сухим бережіть себе на човні.
*Пам’ятайте ще одне неписане правило під час пересування на човні, про важливість залишатися у спорядженні, яке дозволить вам самостійно випливти у разі потрапляння за борт! (Саме через порушення цієї норми позавчора загинув абсолютно свідомий і відповідальний мисливець-професіонал. На мілинах де йшов човен виявилися “ями”, куди раптово і потрапив наш побратим).
8. Майже на всіх полюваннях, для відновлення сил, мисливці збираються на невеличкий відпочинок. На перепочинку зброю необхідно розмістити надійно, щоби уникнути падіння рушниці і самовільного пострілу, попередньо розрядити і переконатись у надійності опори укласти, зачепити рушницю вище людського зросту на опору, або на міцний сучок дерева тощо, щоби ненароком людина або собака не зрушила її.
9. У пошуках звірини, не зважаючи на погоду, куди тільки недоберуться мисливці, в які хащі не залізуть і все заради полювання. Через те мисливець повинен бути особливо обережним перебуваючи в заростях, або стріляючи у заростях, кущах і закритій місцевості. Категорично забороняється стрільба по воді, по злітаючому птахові на рівні росту людини або нижче. Забороняється стріляти на “шум”, “шерхіт”, по неясно видимій цілі, в густому тумані, в сильний снігопад, у сутінках, проти сонця і за інших умов поганої видимості.
10. На колективному (загінному, облавному) полюванні повинні узгоджено діяти група мисливців і група загоничів. За допомогою загоничів дикі тварини заганяються на стрілецьку лінію. Важливою умовою безпеки при проведенні колективних, облавних полювань, є чітке знання техніки безпеки, суворе дотримання правил полювання, дисципліна і беззаперечне виконання усіма учасниками полювання розпоряджень керівника або розпорядника полювання. На колективному полюванні обов’язок кожного охочого по-дружньому вказати порушникові правил безпеки на його неправильні дії, попереджаючи, таким чином, можливі нещасні випадки.
11. Перед початком полювання розпорядник (спільно з керівником) полювання проводить інструктаж з техніки безпеки, порядок організації і проведення полювання в конкретному мисливському господарстві. Інструктаж проводиться під розписку усіх учасників полювання. Розпорядник, чи керівник полювання встановлює чіткі сигнали – початок загону, середина загону, кінець полювання, збір тощо.
12. Керівник загоничів повинен добре знати місцевість де полюють, напрям загону і розташування ліній стрільців. На колективному полюванні стрільба по тваринах в окладі або поза ним заборонена, загоничам забороняється знаходитися в окладі із зарядженою рушницею, забороняється стріляти в тварин – за винятком випадків, коли двоє досвідчених мисливців з собакою переслідують пораненого звіра, а також при полюванні на вовків. Випадки стрільби в загоні мають бути обумовлені при інструктажі і в окремих випадках дозволені керівником полювання. В цьому випадку кожний загонич, якому дозволили стріляти в загоні, повинен добре орієнтуватися і знати оклад та розташування лінії стрільців.
13. На колективному полюванні місце стрільця називається – “номером”. Номером може бути просто визначене місце, а може бути спеціально влаштоване стрілецькою вежею або обладнане іншим способом місце спеціально пристосоване для стрільби. На стежині біля номера бажано встромити в землю номерного кілочка і нахилити його вліво або управо вказавши напрям пересування мисливців після закінчення загону за обумовленим сигналом керівника полювання.
14. Стрілецьку лінію, та номери на ній, бажано розташовувати в місцях з добрим видноколом, прямолінійно використовуючи квартальну мережу, дороги, канави, ЛЕП, трубопроводи і ін. Не рекомендується ставити мисливця “на номер” в місці, де щільність лісу (хащі, висока трава тощо) унеможливлює стрільбу в дозволених напрямах (обмежений сектор стрільби). У таких місцях полювання допустиме лише після попередньої підготовки та прочистки таких місць (у дозволених напрямах стрільби влаштовують невеликі просіки, сектор стрільби).
15. Зазвичай мисливець на лінії (просіці, дорозі і ін.) ставиться на номер в бік окладу (вперед до загоничів), по можливості ближче до стіни лісу або в стіні лісу.
Забороняється з номера виходити на середину просіки, дороги і ін, або стояти з їх протилежної сторони до окладу, і не можна розставляти номери шаховим порядком на прямій лінії. Категорично забороняється мисливцям самовільно мінятися номерами, міняти місце стоянки (номер) або йти з номера, не дочекавшись сигналу закінчення загону. Без дозволу керівника, розпорядника полювання покидати самовільно стрілецький номер, переміщуватися до сусіда, чи робити будь які інші дії на полюванні, крім випадків, коли мисливець повинен надати невідкладну допомогу товаришеві, що потрапив у біду, – забороняється. З метою зручності стрільби мисливцеві дозволяється переміститися з номера на декілька кроків праворуч або вліворуч.
16. Кожен мисливець, що стоїть на номері, повинен знати напрям розташування стрілецької лінії і місцезнаходження своїх сусідів, напрям загону і можливий сектор стрільби. У разі потреби позаду і на флангах окладу можуть бути виставлені пости, обов’язок яких стежити, щоб в оклад не потрапили сторонні особи або домашні тварини. У таких випадках в тилу і на флангах окладу стріляти заборонено. (оклад – територія оточена з одного боку стрільцями (номерами) з іншого нагоничами).
Важливою умовою гарантування безпеки є застосування мисливцями і загоничами яскравих жилетів і пов’язок.
17. Мисливець на номері повинен дотримуватися абсолютної тиші, не рухатися, не палити, бути максимально уважним і від початку до закінчення загону ретельно переглядати місцевість і сектор свого обстрілу у напрямі передбачуваного виходу звіра і пострілу. Категорично забороняється стрільба вздовж стрілецької лінії, а також поза межами дозволеного сектора. Вважається, що постріл зроблений стрілецькою лінією, якщо заряд його або частина пролетить повз сусіднього мисливця ближче, ніж на 15 м. Дозволений сектор стрільби утворює кут не більше 60-70 градусів по обидві сторони від перпендикуляра, проведеного до стрілецької лінії.
18. Мисливцеві необхідно пам’ятати;
– що кулі, випущені з гладкоствольної рушниці, небезпечні на відстані одного кілометра, картеч на 400-500 метрів, великі номери дробу до 200-300 метрів, а також те, що куля і дріб дають рикошет від дерев або від мерзлого ґрунту, і навіть в густому лісі часто долають велику відстань, не зачепивши дерев, гілок або інших природних перешкод;
– заборонено стріляти і перебувати із зарядженою зброєю в населених пунктах, а також у безпосередній близькості від них, ближче 200м;
– перевіряти канали стволів до і після стрільби на наявність в них сторонніх предметів. При виявленні, видаляти їх;
– у разі осічки, щоб уникнути наслідків затяжного пострілу при відкритих стволах, відкривати затвор рушниці не раніше, ніж через 5 секунд після осічки;
– заборонено досилати патрон у патронник ствола силою або забивати його, такі патрони потрібно калібрувати;
– стріляти з нестійких положень або одночасно з двох стволів двоствольної зброї, щоб уникнути здвоєного пострілу і поранення пальців, ніколи не можна закладати в скобу на спускові гачки одночасно два пальці;
– застосовувати патрони, не призначені для стрільби з наявного виду зброї;
– використовувати для стрільби пошкоджені патрони, патрони з вичерпаним терміном придатності, патрони після «осічки»;
– якщо заряджений патрон не висувається з патронника екстрактором, необхідно, закривши рушницю, зробити постріл і стріляну гільзу буде легко витягнути;
– у разі, коли при відкриванні рушниці, рант гільзи проскочив через екстрактор (інжектор), а патрон залишився в патроннику, потрібно відокремити стволи від колодки рушниці, відгвинтити гвинт екстрактора, вийняти або виштовхнути патрон за допомогою вирізаної лозини, шомполу або ручного екстрактора;
– при поперечному розриві гільзи (теки), частина якої залишилася в каналі ствола, подальша стрільба з цього ствола не допускається.
Частину гільзи, що засіла у стволі, необхідно витягати екстрактором;
– категорично забороняється носіння, транспортування, спорядження зброї і патронів в стані сп’яніння (алкогольного, наркотичного та іншого), під впливом лікарських препаратів, що загрожує безпеці власника зброї та оточуючих його людей;
– недопустимо направляти зброю на людину чи домашніх тварин, навіть якщо вона не заряджена;
– перебування мисливця на полюванні з несправною зброєю, є даремним.
19. Мисливець під час загону зобов’язаний уважно стежити за усім, що відбувається в його секторі обстрілу, а при появі дичини, – особливо за тим, чи не наближаються загоничі у напрямку стрільби.
20. На відміну від мисливців, для загоничів бажаний такий одяг, що по своєму забарвленню різко виділяється на тлі лісу. При наближенні до стрілецької лінії загоничі повинні посилити шум, таким чином вказуючи своє місцезнаходження.
21. Мисливцям дозволяється стріляти тільки по добре видимій дичині, яку не закривають гілки дерев і кущів, чагарники, трава і ін. Дробом, картеччю і кулями з гладкоствольної мисливської зброї рекомендується стріляти на відстань 50 м.
22. Забороняється стріляти по тваринах, на яких полюють, якщо вони знаходяться в секторі обстрілу сусіднього мисливця. Як виняток дозволяється стріляти по тваринах в секторі сусіднього мисливця, якщо після його пострілів тварина з явно вираженими ознаками поранення продовжує рух щоб скритися. Мисливець повинен стріляти по звірові тільки в межах вірного пострілу і при явному розпізнаванні звіра.
23. Забороняється стріляти по тваринах, якщо вони впали від пострілів, зроблених сусіднім мисливцем, і лежать в секторі обстрілу цього мисливця. Під час загону забороняється йти з номера до убитої дичини.
24. На колективному полюванні заряджати зброю дозволяється тільки на вказаному номері. Перед тим, як заряджати зброю, потрібно переконатися, чи не потрапив в стволи сніг, пісок та інші сторонні предмети.
25. Зброю необхідно розрядити перед відходом з номера. При переходах зброю несуть на плечі, на ремені, і залежно від погоди стволами вгору або вниз.
26. Якщо на колективному полюванні відбувається переїзд з одного окладу на інший, перед посадкою в транспортний засіб необхідно ще раз переконатися, чи не заряджена зброя. Забороняється залізати на кузов вантажівки або інший транспорт, тримаючи мисливську рушницю в руках – вона має бути передана іншому мисливцеві.
27. Без дозволу керівника полювання забороняється переслідувати ранену тварину. Якщо у розпорядженні мисливців немає навченого собаки, пораненого дорослого кабана повинні переслідувати не менше двох мисливців, які обабіч слідів пораненого звіра, ідуть насторожі в полі зору один одного.
28. До великої дикої тварини (лося, оленя, кабана), що навіть лежить після пострілу нерухомо, потрібно підходити тільки ззаду, обережно, із зарядженою зброєю, і бути готовим до пострілу, звертаючи увагу на положення вух тварини і стан шерстного покриву на загривку. Якщо вуха притиснуті, а шерсть на загривку піднята, то звір ще живий і може бути небезпечний. Треба пам’ятати, що нерідко звір, який здається убитим, ще живий і має достатньо сил щоб кинутися на мисливця, що наближається до нього. Виявивши це, необхідно, не підходячи до звіра близько, зробити контрольний постріл в область шиї, грудної клітки або голови. Від нападаючого пораненого кабана можна рятуватися різким стрибком убік, якщо тварина знаходиться на відстані 2-3 м від мисливця.
29. У розпорядженні керівника полювання мають бути медикаменти і перев’язувальний матеріал для надання, при необхідності, першої невідкладної медичної допомоги травмованим на полюванні.
30. Якщо під час колективного полювання стався нещасний випадок, полювання припиняється, потерпілому надають першу невідкладну медичну допомогу і організовують його негайну доставку до найближчої лікувальної установи.
31. Про те, що сталося необхідно скласти акт встановленої форми і повну схему місця події (на схемі потрібно вказати усі номера стоянки мисливців на стрілецькій лінії, відстані між ними, напрям загону і ін.). Якщо в нещасному випадку винен хто-небудь з учасників полювання, від нього необхідно зажадати письмове пояснення, також негайно треба взяти письмові пояснення свідків нещасного випадку.
32. Якщо стан здоров’я потерпілого дозволяє йому розмовляти, тоді потрібно розпитати і записати його свідчення, які підтверджуються підписами двох мисливців.
33. Щоб уникнути смертельної небезпеки категорично забороняється у пориві почуттів сходити з номера і кидатися до упольованого, чи пораненого звіра, до закінчення загону і сигналу, який подає тільки керівник полювання.
34. Якщо після пострілів мисливець або загонич побачив, що звір впав і не піднімається або стоїть важко поранений, а дозвіл на відстріл цього виду тварини у команди тільки один, мисливець або загонич повинні голосно подати сигнал – “здобув”! Цей сигнал негайно передається іншими мисливцями і загоничами по усій лінії стрільців. При цьому сигнал “здобув”! є одночасно і командою закінчення полювання і припинення всякої стрілянини.
35. Ніколи, ні за яких умов мисливець не повинен допускати порушення вказаних правил і свято пам’ятати, що їх дотримання – це гарантія не лише його особистої безпеки, але і гарантія безпеки цих, хто полює разом з ним.Перша допомога при нещасних випадках на полюванні.
Полювання – не розвага, це небезпечне заняття. І на полюванні трапляються нещасні випадки. Щоб бути готовим надати першу допомогу потерпілому на полюванні, завжди варто пам’ятати, як накладати джгут, як робити штучне дихання, правила надання першої допомоги при пораненні чи вивиху. Не дотримуючись заходів безпеки при поводженні зі зброєю, мисливець ризикує своїм життям і життям інших мисливців.
Збираючись на полювання освіжіть в пам’яті правила безпеки при поводженні зі зброєю та техніки безпеки на полюванні.
Перша допомога при нещасних випадках на полюванні
Мисливцеві доводиться бувати в лісі, на водоймах, в горах і пустелях в різні пори року, у будь-яку погоду, хорошу і погану, і часто наражатися на небезпеку заблукати, обморозитися чи провалитися в болото. Нерідко йому доводиться заночувати там, де його застала ніч, іноді в зовсім, здавалося б, неможливій для ночівлі обстановці. Ось тому мисливець повинен знати всі правила похідно-табірного життя, вміти пристосуватися до будь-яких несприятливих умов.
Крім того, завжди слід пам’ятати, що мисливець озброєний не дитячою іграшкою, а серйозною смертоносною зброєю, при невмілому і недбалому поводженні з якою він може заподіяти каліцтво собі або кому-небудь з оточуючих. Кожен мисливець повинен твердо знати правила поводження з рушницею, а також правила поведінки на полюванні в різних умовах і вимагати дотримання цих правил від оточуючих. Тільки таким чином можна запобігти можливості настання нещасних випадків на полюванні.
Небезпека поранення на полюванні на близькій відстані ускладнюється тим, що з дробовим зарядом в рану неминуче потрапляють шматки одягу чи вати. Таке забруднення рани сприяє нагноєнню, може викликати зараження крові і призвести до загибелі потерпілого навіть в тому випадку, якщо не пошкоджені життєво важливі органи. Не можна не погодитися з тим, що поранення дробом, зроблене на близькій відстані, не менше, а більше небезпечно, ніж поранення кулею.
Більшість нещасних випадків стається на літньо-осінньому полюванні. Пояснюється це багатьма причинами:
По-перше, скупченістю мисливців, особливо по загальним вихідним дням, поблизу від населених пунктів.
По-друге, поганою видимістю під час туманів.
По-третє, недотриманням заходів обережності при переходах через різні перешкоди: канави, протоки, річки.
По-четверте, стрільбою в місцях з поганою видимістю – лісі чи кущах.
Надання першої допомоги при нещасних випадках на полюванні
Суворо дотримуючись правил техніки безпеки, можна запобігти багатьом можливим нещасні випадкам. У такому випадку своєчасна правильна перша допомога вкрай важлива.
Почувши крики про допомогу, треба негайно бігти або їхати до місця катастрофи.
Порятунок потопаючого
Якщо доводиться рятувати потопаючого у холодній воді не знімайте з себе одяг, щоб уникнути переохолодження організму. Слід скинути тільки взуття і витягнути все з кишень.
Слідкуйте, щоб потопаючий в паніці не хапався за вас. Якщо цього не вдасться уникнути, застосуйте спеціальні прийоми звільнення:
• Якщо він схопився за вашу ногу, швидко опустіть її, одночасно прийнявши вертикальне положення. Підніміть іншу ногу і, упершись нею в плече або груди потопаючого, відштовхніться від нього, відкинувшись назад всім тілом.
• Якщо потопаючий обхопив вас попереду, візьміть його обома руками під пахви і, піднявши, відштовхніть від себе.
• Якщо він обхопив вас ззаду за шию, опустіть голову якнайнижче, щоб його руки не зімкнулися у вас на горлі. Міцно стисніть зап’ястя тій його руки, яка знаходиться вище, і різко смикніть вперед, піднімаючи іншою рукою його лікоть. Опинившись таким чином у нього за спиною, ви заблокуєте одну з його рук.
В крайньому випадку поринайте з головою у воду і, виринувши за спиною потопаючого, міцно обхопіть його за плечі.
Постарайтеся заспокоїти паніку людини і кажіть йому, що він врятується тільки в тому випадку, якщо буде вам підкорятися.
Доставивши постраждалого на берег, в разі якщо він втратив свідомість, перш за все треба очистити йому носоглотку і рот від бруду й твані, а також зняти з нього одяг. Потім, ставши на одне коліно, покласти постраждалого животом на інше, натискати на спину і стискати груди, щоб з дихальних шляхів витекла вода. Потім приступають до штучного дихання.
Перша допомога при ударі на полюванні
При сильному ударі можливо розтрощення кісток і пошкодження внутрішніх органів. У таких випадках слід негайно прийняти заходи і доставити потерпілого в лікарський пункт.
Звичайний забій викликає синець. Негайно після удару потрібно прикласти до постраждалого місця холодні примочки. Через 1-2 дні примочки замінюються зігріваючим компресом.
Перша допомога при пораненні на полюванні
Поранення на полюванні може виявитися небезпечним, адже крім можливої великої втрати крові, в рану можуть проникнути мікроби, що викликають нагноєння, а іноді і зараження крові.
Перше, що треба зробити для того, щоб зупинити кровотечу, це підняти догори поранену кінцівку, щоб зменшити приплив крові до неї. У разі сильної кровотечі треба притиснути артерію вище рани (ближче до серця), а потім накласти джгут. Для джгута можна використовувати бинт чи носовичок.
Як накладати джгут!
Джгут накладають при ранах на верхній кінцівці на плечі, а на нижній на стегні, знову-таки вище рани, попередньо обгорнувши місце, де він буде накладатись, чимось м’яким. Джгут зав’язують досить вільним вузлом, потім під нього засовують паличку і повільно крутять її в одну сторону до припинення кровотечі. Тримати джгут без перерви довше однієї півтори години не можна, адже це може призвести до омертвіння тканин. Після закінчення зазначеного часу джгут треба послаблювати або знімати на 10-15 хв, притиснувши артерію пальцями. У всіх випадках таких поранень, надавши першу допомогу, треба вжити всіх заходів для того, щоб потерпілий був якнайшвидше оглянутий лікарем.
Перша допомога при вивиху на полюванні
Перше, що потрібно зробити, це забезпечити повний спокій вивихнутої кінцівки – рука підвішується на рушнику, ганчірці, одягнутих через друге плече; нога укладається в найбільш зручному положенні на що-небудь м’яке. Полегшують біль холодні примочки.
Вивихи повинні вправлятися обов’язково лікарем.
Транспортування потерпілого на полюванні
При пораненні або захворюванні, настільки важкому, що потерпілий не може дійти до місця, звідки його можна було б переправити в медичний пункт, слід надати йому першу допомогу, а потім вже організувати його транспортування. Якщо вам необхідна допомога пожежників і рятувальників повідомте про це.
Телефонні номери для екстрених викликів:
101 – служба порятунку / пожежна охорона
102 – поліція
103 – швидка медична допомога
* Для підготовки публікації також були використані матеріали інтернет-ресурсу “Криниця мисливця”.З побажаннями безпечного відпочинку
Прес-служба АсоціаціїДержавне підприємство «Івано-Франківське лісове господарство» повідомляє, що 10.08.2019 року в болотних мисливських угіддях лісгоспу, закріплених за ним. рішенням Івано-Франківської обласної ради 28.12.2012 року № 821-20/2012 терміном на 15 років відкривається полювання на пернату дичину. Днями полювання на пернату дичину є субота з 16.00 год. та неділя - цілий світловий день. Відстрілочні карточки відпускаються мисливцям в лісгоспі в кабінеті 502 (м.Івано-Франківськ, вул. Василіянок, 48 ). Норма полювання одним мисливцем за день полювання не повинна перевищувати: Качок - 3 куликів - 6 водяних курочок - 5 лисок - 5 Куріпок сірих - 3 голубів - 5 перепілок - З Закінчується полювання на пернату дичину в мисливських угіддях лісгоспу 29.12.2019 року. Єгерська служба ДП «Івано-Франківське лісове господарство» нагадує, що відповідно до Закону України «Про мисливське господарство та полювання», документами на право полювання є: - посвідчення мисливця; - щорічна контрольна картка обліку добутої дичини і порушень правил полювання з відміткою про сплату державного мита; - дозвіл на добування мисливських тварин (відстрільна картка); - відповідний дозвіл на право користування вогнепальною мисливською зброєю у разі її використання; - паспорт на собак мисливських порід, інших ловчих звірів і птахів у разі їх використання під час полювання. Зазначені документи мисливець зобов’язаний мати під час здійснення полювання, транспортування або перенесення продукції полювання і пред’являти їх на вимогу осіб, уповноважених здійснювати контроль у галузі мисливського господарства та полювання. Особливо наголошуємо на важливості дотримання правил поводження зі зброєю та пожежної безпеки при здійсненні полювання. З відкриттям сезону полювання працівники лісової охорони та єгерської служби спільно з працівниками правоохоронних органів та громадськими активістами проводитимуть рейдові перевірки мисливських угідь в Тисменицькому та Тлумацькому районах з метою виявлення та припинення порушення правил полювання та пожежної безпеки. Єгерська служба ДП «Івано-Франківський лісгосп»
На Рівненщині відбувається виїзна колегія Держлісагентства
25.07.2019
25-26 липня 2019 року на базі державних лісогосподарських підприємств Рівненщини під головуванням заступника Голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимира Бондаря проходить виїзне розширене засідання колегії відомства.
У засіданні також бере участь Голова Рівненської обласної ради Олександр Данильчук, який підкреслив, що лісова галузь Рівненщини відіграє важливе значення для області.
Під час засідання розглянуто підсумки господарсько-фінансової діяльності підприємств галузі за I півріччя 2019 року та питання використання лісосировинних ресурсів підприємствами галузі.
Зокрема, зазначено, що обласні управління лісового та мисливського господарства забезпечили виконання завдання з відтворення лісів. За перше півріччя 2019 року лісогосподарські підприємства, що належать до сфери управління Держлісагентства, відтворили ліси на площі майже 36 тисяч гектарів.
На разі, влітку, лісівники проводять догляд за молодим лісом. Восени ж, за сприятливої погоди, відбудеться другий етап відновлення лісів.
Відтворення лісів, у переважній більшості, відбувається за рахунок власних обігових коштів лісгоспів.
Як відомо, лісове господарство є основою лісового сектору економіки. Коли ліс досягає віку стиглості або пошкоджується шкідниками і хворобами, його заготовляють та реалізовують для потреб вітчизняних деревообробних підприємств та суспільства
Так, за І півріччя підприємствами галузі від усіх видів рубок заготовлено 6,9 мільйонів куб. м деревини. Це на 7,6% менше, ніж за аналогічний період минулого року.
Слід зазначити, що в першу чергу проводиться заготівля пошкоджених хворобами і шкідниками насаджень. У зв’язку з цим, на ринок надходить значна частина низькосортної деревини.
Загальний обсяг реалізації деревини на внутрішній ринок склав 5,8 мільйонів куб. метрів на загальну суму майже 5,8 мільярдів гривень.Однак, внутрішній ринок на сьогодні, в силу певних обставин, не в змозі переробити ту кількість лісосировини, що пропонують лісогосподарські підприємства. Тому на складах лісгоспів накопичується близько одного мільйона куб. метрів залишки сировини.
Для постійного забезпечення сировиною деревообробних підприємств, окрім щоквартальних, у низці областей запроваджено щотижневі електронні торги необробленою деревиною. Окрім того, деревина для реалізації виставляється на площадці «Прозорро.Продажі».
Також на колегії повідомили, що чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт і послуг) за півроку становить майже 7,6 мільярда гривень. Він зменшився на 507 мільйонів гривень, у порівняні з аналогічним періодом минулого року.На ведення лісового господарства державними підприємствами було спрямовано 3 мільярди 134 мільйонів гривень (на 221 млн грн більше, ніж за аналогічний період минулого року). З них 76,7 млн грн – зі спеціального фонду держбюджету.
Метою діяльності державного підприємства у сучасній економіці є отримання прибутку. Саме за цієї умови підприємство може стабільно існувати і забезпечувати собі основу для розвитку. За оперативними даними у І півріччі 2019 року підприємствами галузі отримано 184,1 мільйон гривень чистого прибутку.
Однак, податки продовжують збільшуватися. Так, до бюджетів усіх рівнів та ЄСВ сплачено майже 3,1 мільярда гривень, а це майже на 120 мільйонів гривень більше (4%) відповідного періоду минулого року.
Середньомісячна заробітна плата працівників лісової галузі складає 10436 гривень. Але така зарплата не по всій Україні, адже у зв’язку з багаторічною відсутністю державного фінансування для ведення лісового господарства на Півдні та Сході України у цих регіонах лісівники отримують мінімальні заробітні плати.
Під час колегії зазначено, що з початку року ліквідовано 468 лісових пожеж на площі 571,7 га. За шість місяців 2019 року, з метою попередження лісових пожеж, підприємствами влаштовано 25 км протипожежних розривів і бар’єрів та 39,3 тис. км мінералізованих смуг, проведено догляд за ними в обсязі 137,1 тис. км.
У лісах скоєно 2,3 тисячі випадків незаконних рубок, обсяг яких склав понад 74 тисячі куб. метрів на суму заподіяної шкоди 462 мільйона гривень, а відшкодовано лише 3 мільйона гривень або 1%. До правоохоронних органів передано 1,1 тис. справ за фактами незаконних рубок. На колегії було звернуло увагу на те, що левова частка незаконних рубок припадає на підприємства Херсонського облуправління понад (58 тис. куб. м) та Харківського облуправління (9,3 тис. куб. м).
«Хотів би наголосити, що така ситуація з ростом незаконних рубок у цих двох областях є неприйнятною. Держлісагентство не збирається закривати очі на такі питання. Зараз у Херсоні вже є новий начальник облуправління, і я прошу взяти під особисту відповідальність вирішення цього питання. Ви маєте переформатувати роботу і налагодити її, зробити ефективною, зокрема, у питанні боротьби з незаконними рубками. Так само і на Харківщині. Ми незабаром проведемо конкурс на нового начальника облуправління. І там також потрібно переформатувати роботу. Потрібно переглянути підходити. На кожному з вас лежить персональна відповідальність. Ми всі з вами виконуємо функції держави і маємо підходити до вирішення всіх питань з державницькою позицією», - наголосив заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар, додавши, що на найближчій колегії питання боротьби з незаконними рубками буде розглянуто предметніше.
За І півріччя 2019 року в мисливських угіддях України на порушників правил полювання складено 938 протоколів, з них працівниками підвідомчих підприємств Держліcагентства – 756 протоколів (80,6% до всіх протоколів), Українським товариством мисливців та рибалок – 115 (12,3%), Мінприроди – 60 (6,4%), іншими - 7 (0,7%). На цих порушників накладено штрафів на суму 218,7 тис. грн, стягнуто 215,7 тис. гривень.
Під час дводенної колегії учасники ознайомляться з роботою Соснівського, Березнівського, Костопільського та Сарненського лісгоспів, що на Рівненщині.
Прес-служба Держлісагентства
.
Триває підготовка до національної інвентаризації лісів.
В липні 2019 року, в НАН України відбулося засідання Міжвідомчої робочої групи з питань підготовки Національної інвентаризації лісів. За підтримки Федерального міністерства продовольства та сільського господарства Німеччини триває робота зі сприяння процесу підготовки до неї. Адже процес реформ, завдання та цілі якого випливають з Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом, має привести до спільного знаменника і рамкові умови лісокористування, ефективне управління функціями лісів, і організацію та фінансування ведення лісового господарства країни. Керівник лісового компоненту АПД Віталій Сторожук поділився своїми думками з приводу підготовки до інвентаризації з виданням.
– Пане Віталію, перші такі інвентаризації лісів було проведено у Скандинавських країнах для загальної оцінки лісових ресурсів країни. Кілька слів про цей світовий процес.
– Якраз з приводу сторічного ювілею у травні у Норвегії відбулася міжнародна конференція «100 років національним лісовим інвентаризаціям». Приблизно у цей же час інвентаризація почалася і у США та Канаді, у Фінляндії – у 20-х роках минулого століття, у Франції її почали запроваджувати у 50-х роках, у Швейцарії – у 70-х, а Німеччина розпочала вибіркову інвентаризацію лісів з 1986 року.
В Україні виникнення інтересу до інвентаризації можна датувати 2003 роком, коли група фахівців із ВО «Укрдержліспроект», Науково-інформаційного центру лісоуправління, Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації (УкрНДІЛГА) взяла участь у міжнародній конференції «Національні лісові інвентаризації – джерела достовірної інформації про лісові ресурси» у Литві, яка проводилася з приводу результатів першої литовської національної інвентаризації. Власне, з того моменту можна говорити про початок наукових досліджень та проведення перших пілотних інвентаризацій в Україні.
У 2006 році за сприяння українсько-шведського проекту, ВО «Укрдержліспроект» та Науково-інформаційним центром лісоуправління була проведена пілотна інвентаризація Тетерівського виробничо-дослідного державного лісогосподарського підприємства. В той же час, науковцями з УкрНДІЛГА та фахівцями Інституту дослідження лісових екосистем (IFER) виконано вибірково-статистичну інвентаризацію лісових насаджень Національного природного парку «Гомільшанські ліси». Колеги з Львівського лісотехнічного університету проводили інвентаризацію гірських лісів у Сколівських Бескидах. Тоді, за результатами проектів, Держлісагентство рекомендувало до використання під час інвентаризацій програмне забезпечення та технологічне обладнання Field-Map.
У 2007 році в структурі ВО «Укрдержліспроект» створено Центр національної інвентаризації лісів. І з 2008 до 2015 року вже проводилися регіональні інвентаризації. Вибірково-статистична інвентаризації в Сумській та Івано-Франківській областях проводилися до 2016 року – до моменту закінчення бюджетного фінансування. Потім центр призупинив виробничу діяльність, проте зберігся в організаційній структурі ВО «Укрдержліспроект».
– Отже, ці регіональні інвентаризації заклали базу для проведення національної інвентаризації лісів?
– Саме так, регіональні інвентаризації були проведені на площі близько 1 млн га лісів. Від національної, проведені нами в двох областях інвентаризації відрізняються переважно масштабом, та пов’язаним із цим деяким спрощенням підходів до адміністрування даних.
Важливим моментом цих регіональних інвентаризацій є також те, що Державна цільова програма «Ліси України на період 2010–2015 роки» включала рядок «проведення інвентаризації лісового фонду з використанням статистичних методів» – така друга назва інвентаризації, яка можлива у нашому законодавчому полі. І програмою передбачалося виділення майже 30,3 млн гривень. За весь період дії програми було виділено 3,89 млн гривень.
Це була виробнича бюджетна діяльність. Всі виробничі процеси при проведенні інвентаризацій унормовані як для рівнинних, так і гірських умов. За бюджетні кошти має проводитись і національна інвентаризація. Нагадаю, що на сьогодні всі країни Європи за винятком двох – України і Білорусі – проводять такі інвентаризації на національному рівні за бюджетний кошт, тому що основне їх завдання – достовірна оцінка стану та динаміки лісових ресурсів і, насамперед, таких показників, як запас та приріст насаджень, оцінка лісистості по державі.
– Засідання робочої групи 4 липня – це вже наближення до національної інвентаризацїі? Розставте, будь ласка, українські та німецькі акценти в цьому.
– Держлісагентство знайшло підтримку німецьких колег у рамках проекту «Німецько-український агрополітичний діалог» (АПД) щодо оцінки результатів проведених регіональних інвентаризацій і можливостей впровадження національної інвентаризації лісів. Загалом було проведено декілька заходів у 2017, 2018 і також у цьому році. Німці схвально оцінили нашу інструктивно-методичну частину – тобто розроблена методична база достатня для впровадження національної інвентаризації. Також вони підтримують цей процес у веденні такого діалогу між відомствами.
Щодо загального контексту засідання Міжвідомчої робочої групи, то кожного разу, коли йде дискусія про оцінку стану лісів та ведення лісового господарства, міжнародні та вітчизняні інституції порушують питання про національну інвентаризацію лісів як головний інструмент для контролю ефективності реалізації лісової політики. Тому що національна інвентаризація сьогодні – основна складова частина статистичної інформації про ліси в усіх країнах світу. Це – лісове питання політичного значення.
Тому, Німеччина залучена у ньому в діалозі на рівні Мінагрополітики та Держлісагентства – з метою незалежно оцінити та допомогти з підготовкою національної інвентаризації. Керівник Федеральної інвентаризації лісів Німеччини Гайно Поллей дав рекомендації щодо перебігу процесу. Адже на цьому етапі важливо не зробити суттєвих помилок. Як, скажімо, при проектуванні вибіркового дизайну уникнути перевитрати коштів, їх нераціонального використання. Дискусія була на рівні Мінекології, Державного кадастру.
Позитивність такої співпраці можна оцінювати тільки після того, як відбудеться інвентаризація. Німецький досвід каже, що краще залучити на початку усіх учасників, визначити підходи, скільки коштів для цього потрібно, щоб після проведення інвентаризації та отримання результатів жоден із державних органів або із зацікавлених сторін не сказали, а чому цей показник ви не включили, адже він дуже потрібен. Тому робота ведеться на багатьох рівнях. З одного боку, раціонально використати кошти, з іншого – врахувати побажання різних зацікавлених сторін як державних, так і не державних.
– Що Україна отримає внаслідок національної інвентаризації лісів?
– Дуже складне і одночасно просте питання, оскільки ключовим показником оцінки інтенсивності лісокористування по країні є поточний приріст насаджень. Цей показник збирається лише за допомогою національних інвентаризацій лісів. Маючи такі дані, ми отримуємо базу для прийняття рішень: на політичному рівні – щодо інтенсивності лісокористування, на громадському рівні – щодо стану та «екологічності» використання наших лісових ресурсів. Для того, щоб отримати перші оцінки поточному приросту, нам потрібно два п’ятирічні цикли, тобто до 10 років.
Інший важливий показник – загальний запас насаджень по країні. Більш простою мовою – у нас за оцінками 2,1 млрд кубометрів деревини стоїть на корені, проте світовий досвід інвентаризацій свідчить, що ці запаси недооцінені. Якщо ми визначимо, що у нас не 2,1 млрд, а 2,3–2,4 млрд кубометрів, це буде важливо? При цьому, ми очікуємо, що при проведенні національної інвентаризації похибка оцінювання загальних запасів по країні не перевищуватиме трьох відсотків.
Також, нагадаю, що лісове господарство – єдина галузь економіки, у якій відбувається поглинання, а не викиди СО2. Мінекології також має бути зацікавлене у проведенні інвентаризації, адже про обсяги адсорбції парникових газів можна уточнити лише на основі даних про прирости деревини.
Отже, для «внутрішнього вжитку» національна інвентаризація лісів дозволить обґрунтувати обсяги заготівлі деревини у лісах, зворотний зв’язок після реалізації окремих програм розвитку лісового господарства, мінімізувати ризики, пов’язані з прийняттям управлінських рішень.
А у політичному сенсі – результати національної інвентаризації лісів – це єдина «мова» з усіма країнами світу, не лише Європи, щодо статистичних даних про ліси.
– Давайте підіб’ємо підсумки останнього засідання робочої групи.
– Результати Міжвідомчої робочої групи мають бути реалізовані. Що очікує Держлісагентство? Його очільник Володимир Бондар на засіданні підкреслив, що у поточному році виділено фінансування із спеціального фонду бюджету по програмі 2805060 «Ведення лісового та мисливського господарства, охорона і захист лісів у лісовому фонді» саме з метою національної інвентаризації. Держлісагентство ще у квітні видало наказ, який містить план заходів з опрацювання технології національної інвентаризації лісів, який передбачає саме використання коштів на виконання цього наказу. Кошти – на поточний рік запроектовано 11,1 млн грн – мали бути спрямовані у ВО «Укрдержліспроект», але до цього часу Мінагрополітики так їх і не виділило.
За результатами зустрічі очікуємо, що Держлісагентство та Мінагрополітики проведуть робочу зустріч по бюджетному процесу у 2019 році і, звичайно, щодо формування бюджетного запиту на наступний рік. Тобто усе зводиться до початку фінансування робіт. Час вже згаяно, виконати завдання на поточний рік у повному обсязі неможливо. Але залежно від коштів ми можемо вести мову про кадрову розбудову Центру національної інвентаризації, про підготовку – і це теж має бути до кінця року – систему контролю якості робіт тощо.
Робоча група широко обговорювала питання незалежності виконання робіт з точки зору Мінагрополітики; а з точки зору науковців та APD – доцільно змістити акценти на якість та фаховість робіт. А вже виходячи з цього, слід визначати відповідальну організацію, хто отримувач коштів, хто проводить практичні роботи. Очікуємо, що результатом засідання буде вирішення питання співпраці всіх державних органів щодо започаткування національної інвентаризації.
В сучасних умовах, національна інвентаризація лісів вкрай важлива для оцінки обсягу нашого природного національного багатства. Що власне і пропонується її методикою.
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №511/2019
Про деякі заходи щодо збереження лісів та раціонального використання лісових ресурсів
З метою збереження лісів та забезпечення раціонального використання лісових ресурсів, протидії незаконним рубкам і нелегальному обігу деревини постановляю:
1. Кабінету Міністрів України:
1) підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України законопроект, в якому передбачити:
запровадження порядку реалізації деревини на конкурсних засадах;
створення системи контролю та відстежування обігу деревини на ринку з моменту її заготівлі до реалізації шляхом функціонування загальнообов’язкової для всіх постійних лісокористувачів єдиної державної системи електронного обліку деревини;
встановлення адміністративної та кримінальної відповідальності за неподання, несвоєчасне подання, подання завідомо недостовірної інформації до єдиної державної системи електронного обліку деревини;
2) встановити порядок проведення моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, а також контролю за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, передбачений статтею 4 Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної 3 реалізацією та експортом лісоматеріалів», у тому числі шляхом запровадження електронного обліку деревини;
3) забезпечити доступ до інформації про обіг деревини у форматі відкритих даних;
4) запровадити до 1 листопада 2019 року електронний облік деревини
державними підприємствами, що входять до сфери управління Міністерства оборони України, а також забезпечити оприлюднення на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади щомісячних звітів про стан запровадження та функціонування такого електронного обліку.
2. Обласним, Київській міській державним адміністраціям посилити контроль за використанням та охороною лісів, у тому числі вживати відповідно до законодавства заходів протидії незаконним рубкам.
3. Цей Указ набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ
9 липня 2019 року
Наше завдання, щоб подолати незаконні вирубки, – це, перш за все, впровадити централізовану систему обліку деревини», – сказав заступник керівника Офісу Президента України Олексій Гончарук.
9 липня Президент України Володимир Зеленський підписав Указ «Про додаткові заходи щодо раціонального використання лісових ресурсів та удосконалення системи управління лісовою галуззю», що спрямований на боротьбу з незаконним обігом деревини.
«Пропонуємо встановити кримінальну та адміністративну відповідальність щодо обігу деревини без внесення відомостей до Єдиної державної системи електронного обліку деревини. Указ містить відповідне доручення уряду», – сказав Олексій Гончарук.
Крім того, указ Президента передбачає відповідне доручення щодо активізації використання системи електронного обліку деревини лісокористувачами комунальної форми власності.
Деталі тут: https://bit.ly/2JvY4My
Українські лісівники пройшли навчання з гасіння лісових пожеж у Міжнародному лісовому навчальному центрі
Делегація українських лісівників з різних областей України пройшла навчання системі гасіння лісових пожеж у Міжнародному лісовому навчальному центрі, що в Туреччині.Під час візиту отримано інформацію про боротьбу з лісовими пожежами в Туреччині, проведено моделювання лісових пожеж, відпрацьовано спільні тактичні та стратегічні дії щодо ліквідації лісових пожеж.Лісівники підкреслили актуальність досвіду турецьких колег з питання охорони лісів від пожеж, адже у зв'язку з глобальними змінами клімату, пожежна небезпека в лісах зростає, що може утворювати нові виклики, готовими до яких потрібно бути вже сьогодні.Зазначимо, майже всі лісові масиви Туреччини перебувають у державній формі власності і відповідно фінансуються з бюджету країни. Міністерство лісового господарства Туреччини має три основні стратегії боротьби з лісовими пожежами, такі як запобігання, гасіння та реабілітація. Для підготовки спеціалістів з боротьби із лісовими пожежами в Анталії було створено Міжнародний лісогосподарський навчальний центр (UOEMM), метою якого є проведення тренінгів для персоналу, з питань гасіння лісових пожеж та провадження новітніх технологій у сфері протипожежного захисту лісів на національному та міжнародному рівнях. Такого роду семінари проводяться з колегами з різних країн.Лісівники Туреччини мають достатнє державне фінансування, сучасну техніку та обладнання, використовують для гасіння пожеж авіацію. Господарювання у цьому напрямку ведеться згідно з останніми світовими розробками і надбаннями.Правила пожежної безпеки в лісі - одні для всіх!Ліс гостинно зустрічає всіх, хто шукає в ньому відпочинку, проте, він вимагає дбайливого до себе ставлення. Розумне користування дарами природи — невід’ємне право людини. Величезної шкоди лісам завдають лісові пожежі. Це страшне лихо не тільки для деревної рослинності, але й для всього живого. Основна причина їх виникнення — порушення протипожежних правил відпочиваючими та іншими людьми, які перебувають у лісі (людська халатність та безвідповідальність, що виявляється у кинутому недопалку, залишеному без догляду чи погано загашеному багатті…).Привітання керівника управління з Днем Конституції
Колегія Держлісагентства доручила посилити роботу зі ЗМІ та громадськістю
Під головуванням заступника Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимира Бондаря відбулося засідання колегії відомства.
Одним з питань було розглянуто стан бухгалтерського обліку та достовірність звітності на підприємствах Хмельницького та Чернівецького обласних управлінь лісового та мисливського господарства.
Окрім того, під час колегії розглянуто та обговорено питання роботи обласних управлінь та лісогосподарських підприємств із засобами масової інформації та громадськістю.
Зокрема, своїми напрацюваннями у цьому напрямку поділилися представники Волинського та Закарпатського ОУЛМГ.
Як повідомила прес-секретар Волинського облуправлінням Світлана Думська, в області проводиться комплекс заходів, які сприяють налагодженню комунікацій зі ЗМІ та громадськістю. Серед традиційних – підготовка новин для розміщення на офіційному веб-сайті управління та поширення в обласних ЗМІ (в середньому 3 новини на день), організація прес-турів (мінімум двічі на місяць), проведення різноманітних акцій, зустрічей із громадами (протягом 2019 року відбулося близько 150), учнівською молоддю, в тому числі шкільними лісництвами. Проводяться зустрічі зі студентами та випускниками вищих навчальних закладів.
«З метою посилення інформаційної кампанії у соціальних мережах створюються та на постійній основі діють сторінки державних лісогосподарських підприємств (24 сторінки у мережі Facebook). Створено сторінку управління в мережі Instagram та відкрито YouTube-канал», - зазначила Світлана Думська.Також вона поінформувала, що започатковуються нові форми роботи. Зокрема, у 2017 році створено перший в Україні Лісівничий молодіжний центр на базі Воротнівського лісництва державного підприємства «Ківерцівське лісове господарство». У 2018 році Центром проведено 84 заходи (охоплено 3165 учасників). За поточний період 2019 року – 34 заходи (охоплено 1560 учасників свят, екскурсій, акцій, конференцій, лісових уроків та ін.). Постійно оновлюються та напрацьовуються сучасні та актуальні сюжети для інформаційних стендів, бігбордів та аншлагів. Відбувається зовнішній та внутрішній ребрендинг. Запроваджено тематичні сторінки у центральних та місцевих друкованих виданнях, на постійній основі видається додаток «Ліс» у газеті «Волинська газета».У свою чергу, прес-секретар Закарпатського ОУЛМГ Юлія Давидова звернула увагу на те, що на сьогодні лісова галузь Закарпаття переживає складний період, викликаний необ’єктивними оцінками діяльності лісівників, необґрунтованими нападками та звинуваченнями працівників Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства у ЗМІ.«У Закарпатському обласному управлінні організована прес-служба в складі трьох осіб, яка забезпечена відповідною сучасною апаратурою та обладнанням. У кожному з лісогосподарських підприємств діє прес-служба, яка представлена прес-секретарем, який тісно співпрацює з прес-службою управління. Прес-службами Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства, всіх лісогосподарських підприємств створено офіційні сайти та сторінки в соціальних мережах, на яких систематично оновлюється інформація про роботу та важливі події лісової галузі. Інновацією в роботі, починаючи з жовтня 2018 року, стало те, що в прес-службі розробляються відеоматеріали для власного YouTube-каналу», - зазначила вона.За результатами розгляду питання колегія Держлісагентства доручила активізувати роботу разом з лідерами громадської думки щодо адвокації лісівничих питань серед населення, зокрема, працівників та учнів навчальних закладів, працівників органів місцевого самоврядування, організацій та установ, громадських об’єднань. Окрім того, необхідно посилити роботу в соціальних мережах; оперативно реагувати на критику, яка з’являється у ЗМІ, для роз’яснення дій або вжиті заходи, а також спростовувати недостовірну інформацію.Також члени колегії обговорили питання проведення у вересні Лісівничого тижня (9-15 вересня) для популяризації професій лісівника та з нагоди Дня працівників лісу, який відзначається щорічно у третю неділю вересня.
Володимир Бондар обговорив з фінськими колегами питання двостороннього співробітництва
Заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар на чолі української делегації лісівників провів зустріч у Міністерстві сільського та лісового господарства Фінляндії.
Під час зустрічі сторони обговорили питання щодо основ лісоуправління в обох країнах та перспективи співробітництва.
До компетенції Міністерства сільського та лісового господарства Фінляндії належить розробка програм розвитку лісової галузі. Зокрема, наразі у Фінляндії діє Національна лісова стратегія 2025, план заходів з лісового біорізноманіття для південної Фінляндії 2008–2025, Стратегія наукових досліджень для лісового сектору, Стратегія фінської біоекономіки, Національний план адаптації до змін клімату.
Також міністерство займається розробкою законодавства, координацією лісівничих питань, використання лісових екосистемних послуг. Серед іншого - координацією роботи державної лісової компанії, ведення національної інвентаризації (проводить науково-дослідний інститут). А також питаннями використання деревини та міжнародного співробітництва.
Окрім того, у зустрічі взяли участь представники Інституту природних ресурсів Фінляндії (Інститут Люка). Дослідження в інституті проводяться за замовленням Міністерства і стосуються лісового господарства, сільського, рибного та біоенергетики. У лісовому господарстві це генетичні дослідження, нові продукти з деревини, стійкі насадження і природоохоронні території.
Як розповів представник Інститут, наразі проводяться дослідження щодо доцільності утримання великої кількості природоохоронних територій. Після проведення інвентаризації будуть надані рекомендації щодо збереження статусу.
Заступник Голови Держлісагентства України Володимир Бондар обговорив з представниками Міністерства сільського та лісового господарства Фінляндії можливі напрями співробітництва. Зокрема, вони стосувалися аналізу сценаріїв та прогноз розвитку лісового господарства, включаючи вплив зміни клімату; впровадження природоохоронних методологій, включаючи навчання та тренінги для українських фахівців; активізація наукової співпраці; обмін досвідом щодо організації лісокультурного виробництва на генетико-селекційній основі, технології створення і вирощування лісових культур, особливості застосування засобів захисту рослин в лісовому господарстві та ін.
Прес-служба Держлісагентства
Пожежа — стихійне лихо, що має катастрофічні наслідки для природи й людей.
Найчастіше лісова пожежа провокується людською недбалістю: не загашені багаття, кинуті недопалки, іскри вихлопів. Рідше вона починається в результаті удару блискавки в сухостійне дерево або внаслідок тривалого тертя дерев. Найбільш пожежонебезпечними ліси стають у період сухої та спекотної погоди.
Літо — час пікніків. А будь-який пікнік зазвичай не обходиться без багаття. На «живому» вогні так чудово присмажити хліб, а у вугіллі — спекти картоплю. А якщо «у програмі» шашлик, то без багаття — аж ніяк!
Одне лихо — далеко не всі знають, як правильно розпалювати багаття. А як?
Якщо ви з друзями багато років виїжджаєте на те саме місце, користуйтеся старими кострищами.
Своїми, чужими — не важливо. А важливо, щоб багаття горіло на галявині, подалі від дерев і кущів. Інакше від полум’я можуть спалахнути гілки, а там і до лісової пожежі недалеко.
Якщо старого кострища немає, виберіть рівне місце посередині галявини, подалі від дерев і кущів.
Гострим ножем підріжте дерен до землі по колу майбутньої межі багаття. Розріжте дерен внутрішньої частини кола на вісім однакових частин. Акуратно підріжте кожну частину, переверніть і покладіть по периметру кострища.
Складіть сухі дрова та дрібні гілочки. Для розпалювання можна взяти клапоть газети або бересту. До речі, багаття зручніше за все розпалювати звичайними сірниками, а не запальничкою.
Не кладіть відразу занадто багато дров — велике полум’я не гріє, а обпалює, і стежити за ним складніше. Поки багаття горить, дивіться, щоб іскри не розліталися.
Перед тим як іти, обов’язково залийте вугілля водою, навіть якщо вам здається, що воно остаточно згасло. Дерен покладіть на місце. І не забудьте забрати із собою сміття — порожні пластикові пакети та пляшки, консервні бляшанки, серветки. Складіть сміття в пластиковий пакет і викиньте в перший же сміттєвий контейнер, який побачите дорогою додому.
Причини пожеж у лісі
Причинами пожежі в лісі можуть стати блискавка або засуха, але головною причиною виникнення пожеж у лісі є необережність людини.
Пам’ятайте, що вкрай небезпечно:
кидати палаючі сірники, недопалки;
палити суху траву;
розводити вогнища;
залишати в лісі промаслені або просочені іншою горючою речовиною клапті тканини.
Причини загорянь лісових масивів можуть бути найрізноманітнішими. Майже 90 % лісових пожеж виникають через недотримання правил пожежної безпеки поводження з вогнем в місцях праці та відпочинку.
Ліс — наше багатство, і не допустити його знищення вогнем — нам по силах.
У пожежонебезпечний період слід дотримуватися особливої обережності в поводженні з вогнем.
Не розпалюйте багаття в лісі, якщо в цьому немає нагальної потреби.
Пам’ятайте: за жодних умов не можна розпалювати багаття під пологом хвойного молодняку, на торф’яних ґрунтах, а також у пожежонебезпечну погоду.
Не можна залишати багаття без догляду, залишати місця привалу, не переконавшись у тому, що багаття загашено. Тримайте напоготові засіб пожежогасіння. Ретельно дотримуйтесь правил розведення багать.
Забороняється кидати палаючі сірники, непогашені недопалки (виробіть у себе звичку: не кидати використаний сірник, не переломивши його пальцями, тому що, не загасивши сірника, його не можна зламати).
Не їдьте до лісу в автомобілі без вогнегасника. Не можна заправляти пальним баки під час роботи двигунів внутрішнього згоряння, а також палити поблизу машин, що заправляються пальним.
Якщо Ви потрапили в зону небезпеки
Постарайтеся швидко проаналізувати обстановку: напрямок і силу вітру, стан людей, рельєф місцевості.
Визначте вогнище пожежі, напрямок і швидкість її поширення й негайно рухайтесь у безпечне місце.
У разі швидкого наближення фронту пожежі киньте спорядження, залишіть тільки медичну аптечку, сигнальні засоби й НЗ продовольства.
Тікати від пожежі слід лише в навітряний бік (іти на вітер), обходячи вогнище пожежі збоку.
У разі наближення пожежі рясно змочіть одяг і ляжте у воду. На мілководді загорніться з головою в спальний мішок, попередньо намочивши його та одяг. Зробіть багатошарову пов’язку для обличчя, яку теж змочуйте водою.
У разі потрапляння у вогнище пожежі необхідно зняти з тіла весь нейлоновий, капроновий та інший одяг, що плавиться, позбутися пального й легкозаймистого спорядження.
Забороняється підпалювати дерева з метою подачі сигналів небезпеки.
Вийшовши із зони пожежної небезпеки, слід відразу ж повідомити в місцеві центри управління в справах ЦЗ й НС про час і місце виникнення та виявлення пожежі.
Протипожежні заходи в лісі не складні й зовсім не потребують матеріальних затрат. Лише обережного дбайливого ставлення, розуміння серйозності можливих наслідків. Тож оберігаймо "зеленого друга" від знищення вогнем. Щоб завжди милуватися його красою, знаходити затишок під його кронами, дихати свіжістю на повні легені.
Пам'ятайте, що лише висока культура поводження з вогнем, дотримання правил пожежної безпеки позбавить вас від біди і страждань, що приносять пожежі.
Делегація українських лісівників на чолі з заступником Голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимиром Бондарем перебуває з візитом у Фінляндській Республіці.
Під час візиту делегація ознайомиться з роботою фінляндських лісівників та веденням лісового господарства Фінляндії.
Зокрема, члени української делегації відвідали державну лісову компанію «Metsähallitus», яка функціонує вже 160 років.
Metsähallitus є державним підприємством, яке підпорядковане Міністерству сільського та лісового господарства та Мінприроди у питаннях захисту екології. У господарських операціях підприємства застосовуються комерційні принципи. Також компанія виконує певну кількість державних функцій, виконання яких оплачується з державного бюджету.
Metsähallitus опікується 12,5 млн га земель (із загальної кількості 3,4 млн га водних угідь). Обсяг заготівлі на рік складає 77 млн куб. метрів деревини, реалізація якої відбувається через аукціони або прямі договори.
Окрім того, члени української делегації разом з представниками держаної компанії ТАРІО, яка підпорядкована Міністерству сільського та лісового господарства Фінляндії, відвідали лісонасіннєвий центр. Він забезпечує насінням сосни, ялини та берези всю Фінляндію.
Загалом у Фінляндії діє чотири великих розсадники, які забезпечують всіх посадковим матеріалом. Також насіння реалізується до Швеції та Ісландії.
Насіння збирається з лісонасіннєвих плантацій та плюсових дерев у лісі. Щеплення та закладання плантацій проводять науковці за договором.
У Києві розпочалася дводенна Міжнародна науково-практична конференція «Соснові ліси: сучасний стан, існуючі проблеми та шляхи їх вирішення», організаторами якої є Національні академії наук України та Білорусі.
Окрім науковців з цих країн, участь у конференції беруть представники Німеччини, Польщі та Австрії.
Під час відкриття конференції виступив заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимир Бондар, який розповів про причини та наслідки погіршення санітарного стану лМіжнародна конференція щодо всихання соснових лісів: законодавчі обмеження в Україні блокують боротьбу з "біологічною пожежею"
12.06.2019ісів.
«В останнє десятиріччя санітарний стан лісів різко погіршився внаслідок негативної дії комплексу факторів, в основному пов’язаних із глобальними змінами клімату, що призвело до зростання площ всихаючих насаджень і масового пошкодження їх шкідниками і хворобами. За останні роки по всій території України спостерігається масове всихання більшості лісоутворюючих порід (ялини, ясена, дуба, граба, берези), але найбільше занепокоєння викликає стан соснових насаджень, де пошкодження ослаблених лісів стовбуровими шкідниками, в основному сосновими короїдами, набули катастрофічних масштабів. Станом на 01.01.2019 загальна площа всихання лісів становила більше 413 тис. га, з них насаджень сосни звичайної – 222 тис. га, ялини європейської – 27 тис. га, дуба звичайного – 100 тис. га та інших насаджень – 64 тис. гектар. Таким чином, масове пошкодження соснових лісів стовбуровими шкідниками, зокрема верхівковим і шестизубим короїдами, продовжує поширюватися на території країни», - сказав він.
Володимир Бондар повідомив, що проведені у багатьох країнах наукові дослідження щодо порівняння сьогоднішніх показників клімату і прогнозу кліматичних показників дозволили зробити для України наступні висновки – подальше зростання температури по всій країні, особливо в південній її частині. Протилежний тренд очікується по відношенню до опадів – загальна кількість опадів зменшиться як у середньому за рік, так і у вегетаційний період, особливо в південній частині України. Таким чином, негативний вплив кліматичних факторів на лісові екосистеми буде продовжуватись, що призведе до подальшого їх ослаблення і поширення осередків короїдів.
«Ситуація щодо масового поширення осередків короїдів стає катастрофічною також для більшості країн Європи. За останнє десятиріччя всихання сосни внаслідок пошкодження верхівковим короїдом зареєстровані у Білорусії, Польщі, Італії, Німеччині і навіть у скандинавських країнах – Фінляндії і Швеції. Згідно з офіційними звітами і науковими публікаціями європейських вчених, поширення осередків стовбурових шкідників є прямим наслідком негативного впливу змін клімату. Стовбурові шкідники хвойних насаджень швидко зайняли домінуючу позицію, складаючи у 2018 році 23% площ усіх осередків шкідників і збільшивши площу своїх осередків за 4 роки у 7,7 разів», - зазначив заступник Голови Держлісагентства України.
Директор Інституту лісу Національної академії наук Білорусі Олександр Ковалевич поінформував, що проблема всихання лісів у Білорусі також дуже велика, однак, завдяки злагодженій та фаховій роботі вдається з нею боротися.
«Протягом останніх десятиліть найбільш негативні патологічні явища відзначаються в хвойних лісах Білорусі. У лісовому фонді країни тільки в 2018 році площа загиблих хвойних насаджень склала 49,5 тис. га, в тому числі від впливу несприятливих погодних умов – 43,7 тис. га. На санітарний стан хвойних лісів істотний впливають хвороби лісу. Максимальне поширення серед них отримала коренева губка, площа осередків якої станом на 31.12.2018 склала 103,5 тис. га. Перші осередки короїдного всихання соснових насаджень виявлені в 2010 році в Гомельській області. Особливо інтенсивний процес масового всихання соснових лісів відзначено в 2016-2018 рр., що вимагало проведення в них суцільних санітарних рубок на площі 67,9 тис. га, в тому числі в 2018 році – 39,9 тис. га», - повідомив він.
Зміни у законодавстві: збільшено штрафи та кримінальну відповідальність
З 19.05.2019 р. набрав чинність Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів» (№ 2708-VІІІ від 25.04.2019), яким внесені зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України.
Цим Законом внесено зміни до:
- Кодексу України про адміністративні правопорушення, в якому розміри штрафів збільшено у два рази:
Ст. 65. Незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників; перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до шістдесятинеоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-1 020 грн) і на посадових осіб – від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (2 550-5 100 грн).
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від шістдесяти до дев’яноста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 020-1 530 грн) і на посадових осіб – від шестисот до дев’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (10 200-15 300 грн).
Ст. 65-1. Знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень вздовж берегів річок, каналів, навколо водних об’єктів, гідротехнічних споруд, на смугах відводу автомобільних доріг, залізниць та інших захисних лісових насаджень – тягне за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до сорока п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-680 грн) і на посадових осіб – від шістдесяти до дев’яноста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 020-1 530 грн).
Ст. 66. Знищення або пошкодження підросту в лісах – тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьох до шести неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51-102 грн) і на посадових осіб – від семи до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (119-170 грн).
- Кримінальному кодексі України:
Примітку до Ст. 246. Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу. Викладено в такій редакції:
Примітка. 1. У цій статті істотною шкодою вважається така шкода, яка у двадцять і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (від 19 210 грн. і більше), або інша істотна шкода, завдана навколишньому природному середовищу в частині забезпечення ефективної охорони, належного захисту, раціонального використання та відтворення лісів.
Тобто, якщо громадянин вчинив незаконну порубку дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, здійснив перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду (від 19 210 грн), то карається штрафом від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 – 25 500 грн) або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Ті самі дії, вчинені у заповідниках або на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах – караються штрафом від тисячі п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (25 500 – 34 000 грн) або обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
2. У цій статті тяжкими наслідками вважаються такі наслідки, які у шістдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян (від 57 630 грн і більше.).
Тобто, незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли тяжкі наслідки (від 57 630 грн) караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.
До вище наведеної статті Кримінального кодексу України при розрахунку шкоди застосовується пункт 5 Перехідних положень Податкового кодексу України, а саме сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу (сума соціальної пільги дорівнює 50 % від прожиткового мінімуму для працездатної особи).
Хочете знати, для чого необхідна Національна лісова інвентаризація? Як впливає зміна клімату на #ліс та як можливо з цим боротися? Які є проблеми з прийняттям закону про ринок деревини? Чому та з якою метою почастішали інформаційні напади на лісову галузь?
Читайте у відвертому інтерв'ю заступника Голови Держлісагентства Володимира Бондаря для волинського видання ФРЕШ за посиланням: https://bit.ly/2K5pLgW
Для збільшення чисельності мисливських тварин необхідно забезпечити два головні фактори: виконання біотехнічних заходів та боротьба із браконьєрством
Одним з головних показників рівня ведення мисливського господарства є чисельність та видовий склад мисливської фауни. На цьому було наголошено під час засідання виїзної колегії Держлісагентства, яка проходить на Кіровоградщині.
Начальник Управління мисливського господарства та полювання Держлісагентства Іван Шеремет повідомив, що у 2018 році в мисливських угіддях України чисельність копитних мисливських тварин збільшилась, у порівнянні з 2017 роком, на 1,8 тис. голів і становить 217,1 тис. голів.; хутрових звірів збільшилась на 223,2 тис. голів і становить 1716,6 тис. голів.; пернатої дичини збільшилась на 392,1 тис. голів і становить 9936,1 тис. голів.
Він також зазначив, що затвердженим лімітом у минулому сезоні було дозволено добування копитних тварин у кількості 19580 голів. Фактично було добуто 12962 голів, що становить 66%. По оленю європейському відсоток добування становить 53%, козулі 74%, кабану 50%, оленю плямистому 54%.
«Порівнюючи наші дані з чисельності та добування копитних з країнами Європи, можемо лише констатувати, що ми маємо великі потенційні можливості. Щоб вони стали реальністю необхідно цілеспрямовано і наполегливо працювати в цьому напрямку не один десяток років. Наприклад щорічно в Словаччині тільки оленів благородних добувається близько 20 тис. голів. Високі показники з мисливського господарства мають наші найближчі сусіди на Заході – Польща, Чехія, Угорщина. Головний чинник їхніх успіхів у тому, що кожне конкретне мисливське господарство, як правило площа якого є від 3 до 7 тис. гектар, мають дбайливого господаря», - підкреслив Іван Шеремет.
Начальник Управління наголосив, що для збільшення чисельності мисливських тварин необхідно забезпечити два головні фактори: виконання біотехнічних заходів та боротьба із браконьєрством і хижаками (вовки, лисиці, бродячі собаки і таке інше). Для втілення в життя цих заходів потрібні кошти.
«Загальні витрати на ведення мисливського господарства в цілому по Україні за 2018 рік становили 360,2 млн гривень. Надходження від ведення мисливського господарства становить 228,3 млн грн або 63% до загальних витрат. Більш досконалим показником фінансування мисливського господарства є витрати на 1 тис. гектарів. Цей показник по країні становить за минулий рік 9300 грн, в організаціях УТМР – 4689 грн, Держлісагентстві – 19436 грн, у інших користувачів – 16395 гривень», - поінформував він.
Окрім того, Іван Шеремет звернув увагу на те, що однією з найбільш болючих проблем, яка стоїть перед мисливським господарством України, є браконьєрство. «Зниження життєвого рівня переважної більшості населення країни привело до зростання випадків незаконного добування мисливських тварин. У 2018 році на порушників правил полювання складено 3688 протоколів, до адміністративної відповідальності притягнуто 3654 порушників правил полювання, з них стягнуто 765 тис. грн штрафів та відшкодовано завданих збитків у сумі 376 тис. гривень», - повідомив начальник Управління.
Довідка
Площа наданих в користування мисливських угідь в Україні становить 38,3 млн гектар, із них організаціям УТМР надано – 23,6 млн гектар або 61,6%, підприємствам Держлісагентства надано – 4 млн гектар (10,4%), іншим користувачам – 10,7 млн гектар або (28,0%).
В Україні зареєстровано більше 750 тисяч мисливців, у 2018 році посвідчення мисливця отримали майже 16 тис. осіб, а контрольні картки 254 тисяч, тобто така кількість мисливців брала участь у полюванні в минулому році. У мисливському господарстві країни зайнято 6260 працівників, із них 4831 це штатні єгері і 485 мисливствознавці. У системі Держлісагентства працює 782 працівника, з них 180 мисливствознавці та 556 штатних єгеря. Площа мисливських угідь, яка обслуговується одним єгерем в середньому становить 8 тис. гектар, в системі Держлісагентства – 6,5 тис. гектар, УТМР – 9,2 тис. гектар, в інших користувачів – 6,5 тис. гектар.
Прес-служба Держлісагентства
Сьогодні, 23 травня, у смт Олександрівка, на базі Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства, розпочало свою роботу розширене засідання колегії Державного агентства лісових ресурсів України.
У засіданні бере участь Голова Кіровоградської облдержадміністрації Сергій Кузьменко.
Головує на засіданні колегії заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар, який зазначив, що одним з пріоритетних завдань ведення лісового господарства на Кіровоградщині є збільшення площі лісів. Незважаючи на непросту ситуацію і потребу нересурсних областей у фінансовій допомозі, зусилля лісівників мають бути направлені на забезпечення сталого розвитку лісового господарства, забезпечення належного створення нових лісів та збереження біорізноманіття.
Під час колегії Держлісагентства спеціалісти лісового та мисливського господарства, та їхні колеги-науковці з усіх регіонів України розглядають питання дотримання нормативно-правових актів з ведення лісового господарства при здійсненні рубок головного користування та рубок формування і оздоровлення лісів у Кіровоградському ОУЛМГ і Київському та по м. Києву обласному управлінню лісового та мисливського господарства.
У порядку денному обговорюватимуться підсумки виконання тематичного плану наукових досліджень на 2015-19 рр. та тематичне наповнення плану на наступний період.
Також буде розглянуто стан ведення мисливського господарства користувачами мисливських угідь у Київській, Рівненській та Чернівецькій областях. Розглядатимуться пропозиції щодо розроблення Комплексної програми розвитку мисливського господарства, охорони та збереження тваринного світу.
В УКРАЇНІ ВІДБУДЕТЬСЯ І МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ З БЕЗПЕКИ ПРАЦІ НА ПІДПРИЄМСТВАХ ЛІСОВОЇ ГАЛУЗІ
13-15 травня 2019 року в Києві та області відбудеться І Міжнародна конференція «Безпека та гігієна праці в лісовому господарстві: проблеми та перспективи впровадження управління ризиками на підприємстві» (13 травня – Київ, 14 травня – Боярка та Макарів, 15 травня – Іванків). Організатори Конференції – Журнал Охорона праці та Державне агентство лісових ресурсів України.
Це перша подія такого рівня в лісовій галузі країни, яка залучає до участі провідних експертів з України та Європи для розробки найбільш оптимальних шляхів вирішення найактуальніших питань галузі в сфері безпеки праці. Нові підходи, методи та інструменти розвитку систем безпеки праці на підприємствах, досвід колег, продуктивне спілкування та цікава програма стануть основою для розвитку позитивних змін в лісовій галузі.
У конференції візьмуть участь заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів України, Голова Державної служби України з питань праці, Координатор програм Міжнародної організації праці, представник Лісової опікунської ради (Forest Stewardship Council, FSC), представники обласних управлінь лісового та мисливського господарства, експерти з управління ризиками в сфері безпеки та гігієни праці з міжнародним досвідом, представники провідних підприємств галузі.
Велика увага буде приділена питанням нормативних нововведень, в першу чергу Концепції реформування системи управління охороною праці, що була прийнята 12 грудня 2018 року, імплементації європейських норм в Україні, новому стандарту ISO 45001, інноваційним технологіям в засобах захисту, практичним інструментам підвищення ефективності та оптимізації роботи служби охорони праці та промислової безпеки.
Пленарне засідання: 13 травня о 10:00 год. (до 17:00 год.)
Місце проведення: м. Київ, готель «Братислава», конференц-зал «Конгрес» (ст. метро «Дарниця», вул. Андрія Малишка, 1)
Акредитуватися на конференцію можна за телефоном +38 050-236-31-61 або за емейл: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.. Контактна особа – Оксана Штоляр.
Затверджено новий План протидії пожежам
2019 рік вже став більш пожежонебезпечним, ніж минулі роки. За рік зазвичай відбувається до 30 тисяч пожеж, де вогонь покриває до 20 тис. га. У цьому ж році – понад 14 тисяч пожеж, які охопили вже 15 тис. га. Це приблизно половина щорічної кількості. І це тривожний сигнал. Тому я звертаю увагу всіх підрозділів ДСНС на місцях, ОМС, а також Мінагрополітики і Мінприроди в областях для спільного об’єднання їх зусиль у попередженні і подоланні пожеж.
На цьому на засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій наголосив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.
У свою чергу, начальник відділу охорони і захисту лісів Державного агентства лісових ресурсів України Ігор Будзінський повідомив, що питання охорони лісів від пожеж є одним із найважливіших з усіх завдань, які сьогодні вирішуються працівниками лісогосподарських підприємств Держлісагентства і постійно стоять на порядку денному.
«Станом на 05.05.2019 в лісах Держлісагентства уже ліквідовано 297 лісових пожеж на площі 821,6 га, з них 15,1 верхової», - зазначив Ігор Будзінський.
Він також поінформував, що з метою запобігання виникненню лісовим пожежам у лісах:
- Держлісагентством до ДСНС подано уточнений розрахунок міжвідомчого угрупування сил для протидії загрозам та реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з пожежами в природних екосистемах;
- лісогосподарськими підприємствами затверджено мобілізаційно-оперативні плани гасіння лісових пожеж та здійснено комплекс профілактичних протипожежних заходів (створення та оновлення мінералізованих смуг, протипожежних розривів, очищення лісових масивів від захаращень (крім ПЗФ, де це заборонено законодавством) перекриття доріг, встановлення панно, аншлаги тощо);
- проведено близько 3,7 тис. рейдів щодо дотримання протипожежних вимог у лісовому фонді. До адміністративної відповідальності притягнуто 198 порушників, яких оштрафовано на загальну суму 24 тис. гривень.
Начальник відділу охорони і захисту лісів Держлісагентства звернув увагу на значну зношеність протипожежної техніки (70% її має вік понад 30-40 років – це в основному пожежні автомобілі на шасі ГАЗ-66 та ЗІЛ-131).
Деталі тут: https://bit.ly/2H9KFIT
Фото - ДСНС України
На виконання Плану заходів з підготовки Тлумацького РВ УДСНС в області до реагування на надзвичайні ситуації, пов"язані з пожежами в природних екосистемах та з метою відпрацювання взаємодії працівників лісового господарства та підрозділів Тлумацького РВ У ДСНС під час ліквідації пожеж 19 квітня 2019 року на базі Тлумацького лісництва проведені тактико-спеціальні навчання , в яких прийняли участь працівники лісництва.
Аналогічні навчання проведено 23.04.2019 року для працівників Дністровського лісництва та Івано-Франківського МВ УДСНС в природних екосистемах Івано-Франківської міської ради. В навчаннях були задіяні працівники лісової охорони,3 пожежні автомобілі та 18 працівників пожежної служби.
25.03.2019 року тактично- спеціальні навчання проведені на базі Марковецького лісництва. У навчанні брали участь працівники лісового господарства та 14 пожежників.
Навчання показали злагоджену роботу пожежників та працівників лісової охорони, основне завдання яких не допустити лісової пожежі ,а при виникненні надзвичайної ситуації спільними зусиллями швидко і без втрат приборкати вогонь.
Прекрасне свято Великодня, прекрасні його звичаї і найчудовіший його заповіт — полюбити ближнього, забути жорстокість сьогодення і плекати щирі почуття надії і любові, життєвого оптимізму і душевної рівноваги, що надихають на мир і справедливість. Це свято допомагає нам зміцнювати моральні цінності людської душі, підтримувати ідеали добра і духовності, опікуватися близькими і всім довкіллям. Нехай світло цих величних урочистостей ніколи не згасне у наших серцях, пробуджуючи прагнення жити і працювати в ім’я загального блага, в ім’я майбутнього! Щиро бажаю всім здоров’я, щастя і здійснення найзаповітніших мрій!
Христос воскрес!
З повагою,
Директор ДП « Івано-Франківський лісгосп» Михайло Бойчук
ЛІСОКУЛЬТУРНА КАМПАНІЯ: ВЖЕ ВІДНОВЛЕНО МАЙЖЕ 24 ТИСЯЧІ ГЕКТАРІВ ЛІСУ (ПОПЕРЕДНІ ДАНІ)
В Україні тривають робити з відновлення лісів на місцях минулорічних суцільних зрубах (заготівлі деревини). Станом на сьогодні, під час весняної лісокультурної кампанії, вже посаджено 23,8 тис. га лісу* (попередні дані). Про це повідомили під час засідання колегії Державного агентства лісових ресурсів України.
У тому числі за рахунок лісорозведення створено 1,3 тис. га нових лісів.
Загалом же у цьому році передбачається виконати відтворення лісів на площі більше 38 тис. гектарів.
Довідково.
Відповідно до законодавства надається два роки, протягом яких необхідно відтворити ліс на місці суцільних зрубів. Такий період обумовлений необхідністю підготовки ґрунту та інших заходів для висаджування лісу або сприянню його природному поновленню.
Зазвичай, лісівники проводять відтворення лісу вже на наступний після заготівлі деревини рік, а інколи, якщо є всі умови, і того ж року. Найбільш сприятливі погодні умови для відтворення лісів – навесні та восени. Таким чином, відтворення лісів у 2019 році відбувається, у переважній більшості, на місцях суцільних зрубів 2018 року.
*Дані наведені по лісам, що знаходяться у сфері управління Держлісагентства, загальна площа яких становить 7,6 млн га (73% всього лісового фонду України).
Держслужбовці Тисменицької районної ради висадили молодий ліс
У Міжнародний день лісу, 21 березня, вже вчетверте до акції «Майбутнє лісу у твоїх руках» долучаються керівництво та держслужбовці Тисменицької районної ради та адміністрації.
Цього року посадку провели у межах одного гектара у Дністровському лісництві ДП «Івано-Франківського лісгоспу». Площу засадили трьома тисячами саджанців дуба звичайного та ялини європейської.
Традиційно головний лісничий Івано-Франківського лісгоспу Петро Адамчук провів короткий інструктаж: показав, як працювати мечем Колесова та як правильно садити сіянці молодих дерев. Учасники акції взялися до справи з ентузіазмом та задоволенням.
«Це приємно – садити ліс. І хотілося б, щоб більше людей залучалося до такої благородної справи. Як ти сам посадив дерево, то рука не підніметься його зламати. Наші працівники щороку чекають на посадку лісу і з радістю відгукуються на запрошення лісівників», – зазначив голова Тисменицької районної державної адміністрації Іван Семанюк.
Депутат Івано-Франківської обласної ради Михайло Королик вже вп’яте висаджує ліс, каже, що людство у побуті і на виробництві постійно користується меблями, папером, дровами, які виробляють з деревини, відповідно потрібно постійно поповнювати лісовий ресурс. «Ліс – це відпочинок, і ми повинні віддячити природі за її позитивні емоції хоча б у такий спосіб», – зауважив Михайло Королик.
Директор Івано-Франківського лісгоспу Михайло Бойчук розповідає, що працівники Тисменицької районної адміністрації дуже фахово садять ліс: «У минулому році ми з адміністрацією висаджували 1 300 саджанців модрини у Тисменицькому лісництві. На сьогодні ці лісові культури дали приріс 30-50 см».
У Дністровському лісництвіпрацівники Тисменицької районної ради та адміністрації висадили на площі 1 га понад 3 тис. саджанців дуба звичайного та ялини європейської. До посадки приєднався депутат обласної ради Михайло Королик.В 2019 році ДП «Івано-Франківський лісгосп» планує провести лісовідновлювальні роботи на площі 28,0 га, в тому числі посадка лісових культур – 23 га, природне поновлення – 5 га. Для проведення своєчасної та якісної посадки лісу у лісових розсадниках лісництв руками наших лісівників вирощено достатню кількість стандартних сіянців основних лісоутворюючих порід, таких як: дуб звичайний, ялиця біла, липа дрібнолиста, клен, ялина європейська та інші.
Рання весна і сприятливі погодні умови дозволили цього року лісівникам нашого підприємства надзвичайно швидко розпочати лісокультурну кампанію. Першими на старт вийшли лісівники Братівського та Тисменицького лісництв. Станом на 18.03.2019 року вже посаджено 14 га лісових культур при плановому завданні 23 га.
Турбота про птахів — це не тільки екологічна проблема. Адже, це частинка нашого життя, нашої культури, більше того — нашого світогляду, нашого світовідчуття..
1 квітня-Міжнародний день птахів , проходить щорічно в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» і не випадково саме в квітні. 1 квітня 1906 була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. День птахів — це час прильоту пернатих із зимівель. За традицією в цей час в очікуванні пернатих розвішуються шпаківні, дуплянки та інші «пташині будиночки».
Птахи, котрі живуть поруч, надають неоціненну допомогу у боротьбі із шкідливими комахами, Один виводок шпаків за 5 днів може з’їсти близько 1000 травневих жуків та їх личинок.Тому з приходом весни в лісах області активно розвішуються «пташині будиночки».
Лісівники ДП «Івано-Франківський лісгосп» з початку 2019 року виготовили та встановили 400 шпаківень на площі 600 га.
"Цікаво, що в шпаківні можуть оселятись не лише шпаки, - ділиться своїми спостереженнями головний лісничий лісгоспу Петро Адамчук, - а і стрижі, синиці, ластівки, мухоловки, сови, горобці, дятли і навіть білки.
Розміщувати пташиний будиночок в лісі, варто знати деякі секрети: вивішувати шпаківню потрібно у захищеному місці на дереві так, щоб опівдні її добре обігрівало сонце, на висоті 4 – 5 метрів над землею, для того щоб хижаки не змогли дістатися до птахів."
Лісівники закликають усіх охочих приєднатися до зустрічі пернатих з теплих країв і в себе вдома теж виготовити такий будиночок та повісити в саду.
Лісівники Прикарпаття взяли участь у ІІ етапі IV З'їзду лісівників України
14 березня 2019 року відбувся ІІ етап IV з’їзду лісівників України, в якому взяла участь й делегація лісівників Франківщини. Учасники обговорили стан реалізації рішень першого етапу з’їду, подальші кроки та напрями розвитку лісового господарства України.
Нагадаємо, що метою скликання IV з’їду лісівників України, перший етап якого відбувся у вересні минулого року, стало опрацювання спільних рішень за участю фахівців лісового господарства, закордонних експертів, представників деревообробного сектору щодо подальшого функціонування та реформування лісового господарства на основі європейських стандартів та досвіду.
На жаль, після проведення першого етапу З’їзду далеко не всі рішення та вимоги були виконані та прийняті до уваги. Частково, за рахунок спеціального фонду Державного бюджету України, планується профінансувати лісогосподарські заходи на Півдні та Сході України. Верховна Рада України, Комітет податкової політики підтримали вимоги лісівників і законодавчо зменшили до 0,1 % податок на лісові землі. У той же час, тривогу викликає невиконання в повному обсязі Указу Президента України № 381/2017 від 21.11.2017, який направлений на врегулювання питань розвитку лісового господарства.
У проекті Звернення ІІ етапу ІV З’їзду лісівників України йдеться про необхідність визначення стратегічного бачення держави щодо лісів та лісового господарства, пріоритетних функції та принципів державного управління лісами. Тому делегати З’їзду звертатимуться до Президента України з пропозицією щодо створення робочої групи при Президентові України з напрацювання національної лісової політики та відповідних законодавчих актів щодо неї.
У проекті також йдеться про звернення до Верховної Ради України з проханням терміново прийняти, як невідкладні, проекти Законів, зареєстровані у Верховній Раді та вчинити інші дії у відповідності до Указу Президента України № 381/2017 від 21.11.2017:
1. «Про внесення змін до Лісового кодексу України (щодо удосконалення механізму фінансового забезпечення лісової галузі)» № 8238 від 05.04.2018 для забезпечення формування Державного фонду розвитку лісового господарства.
2. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективного ведення лісового господарства та посилення охорони лісів» № 8241 від 05.04.2018. для забезпечення розподілу функцій та вдосконалення роботи лісової охорони та здійснення національної інвентаризації лісів.
Також пропонується відкликати законопроект № 10092 від 26.02.2019 про ринок деревини з метою його доопрацювання з урахуванням інтересів деревообробної та лісової галузей.
Також З’їзд лісівників планує звернутися до Уряду України з проханням:
1. Передбачити можливість додаткового фінансування лісового господарства на Півдні та Сході України за рахунок перегляду Державного бюджету України на 2019 рік.
2. При підготовці бюджету на 2020 рік передбачити створення окремого фонду фінансування лісового господарства на виконання Указу Президента України № 381/2017 від 21.11.2017.
3. Розробити та прийняти Програму «Ліси України до 2030 року» на виконання Стратегічного плану ООН з лісів.
4. Розробити та затвердити комплексну програму розвитку деревообробної галузі на виконання Указу Президента України № 381/2017 від 21.11.2017.
5. Враховуючи рішення Генеральної асамблеї ООН про проведення у 2019 році заходів до Всесвітнього дня лісі під гаслом «Ліс і освіта» збільшити у два рази замовлення на підготовку у закладах вищої освіти спеціалістів лісогосподарських та деревообробних спеціальностей. Зберегти лісові коледжі, як заклади технічної освіти, не допустити відтік молоді на заробітки в інші країни.
6. Розробити та затвердити комплексну програму розвитку мисливського господарства, охорони та збереження тваринного світу на основі кращих зразків та передового досвіду європейських країн.
Окрім того, З’їзд має на меті вкотре звернутися до політичних партій та народних депутатів України. У проекті Звернення йдеться про те, що у лісовому господарстві, деревообробній промисловості працюють більше півмільйона працівників, і з членами сімей це становить майже мільйон виборців. Слід виважено підійти до вирішення проблем лісової галузі, вважати неприпустимим замість конкретних пропозицій займатись політичним піаром та нехтувати інтересами виборців, які працюють в лісовому господарстві.
За матеріалами прес-служби Держлісагентства
За результатами буде ухвалено Звернення з’їзду до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету14 БЕРЕЗНЯ – ІІ ЕТАП IV З’ЇЗДУ ЛІСІВНИКІВ УКРАЇНИ
У четвер, 14 березня 2019 року, відбудеться ІІ етап IV з’їзду лісівників України.
Під час другого етапу З’їзду лісівників України учасники розглянуть стан реалізації рішень першого етапу з’їду, обговорять подальші кроки та напрями розвитку лісового господарства України.
За результатами буде ухвалено Звернення з’їзду до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.
Нагадаємо, що метою скликання IV з’їду лісівників України, перший етап якого відбувся у вересні минулого року, стало опрацювання спільних рішень за участю фахівців лісового господарства, закордонних експертів, представників деревообробного сектору щодо подальшого функціонування та реформування лісового господарства на основі європейських стандартів та досвіду.
З рішенням та матеріалами першого етапу з’їзду можна ознайомитися тут: https://bit.ly/2F8uhIF
Початок заходу: 10:00 година.
Місце проведення: м. Луцьк, Волинський обласний академічний музично-драматичний театр імені Тараса Шевченка (Театральний майдан, 2)
Акредитовані представники ЗМІ запрошуються з 08:30. Вхід за паспортами та редакційними посвідченнями.
Акредитація представників ЗМІ проводиться до 15:00 год. 13 березня.
Для акредитації просимо надіслати на адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. таку інформацію:
1. Прізвище, ім'я та по батькові
2. Назва ЗМІ
3. Посада
4.Телефон
5. Копія паспорта (1-ша сторінка)
6. Копія редакційного посвідчення
За додатковою інформацією просимо звертатися за тел.: 095-445-75-50 (Валентин Колєчкін), 099-430-23-63 (Світлана Думська).
https://bit.ly/2Tzwd5Z Міністрів України.
Нагадаємо, що метою скликання IV з’їду лісівників України, перший етап якого відбувся у вересні минулого року, стало опрацювання спільних рішень за участю фахівців лісового господарства, закордонних експертів, представників деревообробного сектору щодо подальшого функціонування та реформування лісового господарства на основі європейських стандартів та досвіду.
З рішенням та матеріалами першого етапу з’їзду можна ознайомитися тут: https://bit.ly/2F8uhIF
Ці перші квіти — весняні усмішки рідної землі — користуються величезним попитом, їх безжалісно виривають. У зв'язку з цим вже в багатьох місцевостях, де колись підсніжників було багато, вони зникають. Підсніжник потребує охорони, він занесений до Червоної книги.
ст. 88-1 КУпАП, порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 грн) із конфіскацією об’єктів рослинного світу. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України – тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3655 грн) із конфіскацією об’єктів рослинного світу.
Наближається свято 8-Березня. Не даруйте підсніжники на свято, залиште їх ,як подарунок, прийдешнім поколінням.
??☘️У 2018 РОЦІ ВІДТВОРЕНО МАЙЖЕ 44 ТИСЯЧІ ГЕКТАРІВ ЛІСІВ ☘️??
Основним завданням лісівників є вирощування та відтворення лісів.
Відповідно до законодавства, надається два роки, протягом яких необхідно відтворити ліс на місці суцільних зрубів. Такий період обумовлений необхідністю підготовки ґрунту та інших заходів для висаджування лісу або сприянню його природному поновленню.
Зазвичай, лісівники проводять відтворення лісу вже на наступний після рубки рік, а інколи, якщо є всі умови, і того ж року. Найбільш сприятливі погодні умови для відтворення лісів – навесні та восени.
Таким чином, відтворення лісів у 2018 році відбувалося, у переважній більшості, на місцях суцільних зрубів 2017 року.
Варто звернути увагу на те, що у 2017 році відбулося значне зменшення площі зрубів від суцільних рубок під час заготівлі деревини. Таке зменшення обумовлено Санітарними правилами в лісах України, якими і було передбачено обмеження застосування суцільних санітарних рубок.
У 2017 році площа суцільних зрубів становила 40 тисяч гектарів. У 2018 році відтворено лісів на площі 43,7 тисяч гектарів (створено нових лісів – 1,9 тис. га)*.
Обсяги відтворення лісів за останні п’ять років склали 251 тис. гектарів, що на 11% більше за площу суцільних зрубів (227 тис. га).
*Дані наведені по лісам, підпорядкованим Держлісагентству, загальна площа яких становить 7,6 млн га (73% всього лісового фонду України).
Детальніше тут: http://dklg.kmu.gov.ua/forest/control/uk/publish/article…
27 лютого відбулася зустріч заступника Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимира Бондаря з представниками Комітету деревообробної та меблевої галузі European Business Association та Офіс ефективного регулюванняBRDO.
Сторони обговорили низку питань, зокрема, щодо запровадження електронного обліку деревини для всіх постійних лісокористувачів, забезпечення вітчизняних деревообробних підприємств сировиною, розробки та впровадження правил реалізації деревини переробникам, національної інвентаризації лісів та багато іншого.
Під час зустрічі заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар поінформував про основні підсумки роботи відомства у 2018 році та основні пріоритети на 2019 рік.
Про деталі зустрічі тут: https://bit.ly/2U8gcQM
Семінар-навчання бухгалтерів державних лісогосподарських підприємств по питанню електронного обліку лісопродукції за європейською системою стандартизації
Сьогодні відбулася зустріч заступника Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимира Бондаря зі старшим спеціалістом з лісового господарства Світового банку паном Ендрю Мітчеллом та старшим спеціалістом з управління природними ресурсами Світового банку пані Медві Пеллай.
Під час зустрічі сторони обговорили питання продовження співпраці та започаткування нового проекту Світового банку з лісового господарства.
Старший спеціаліст з лісового господарства Світового банку Ендрю Мітчелл повідомив, що протягом цього року, залучивши міжнародних консультантів, буде проведена аналітична робота щодо стану лісового господарства України. За результатами проведеного аналізу буде прийнято рішення щодо напрямів співпраці, підтримані Світовим банком.
У свою чергу, заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар подякував за увагу Світового банку до питань лісової галузі України. «У попередні роки співпраці було досягнуто певних результатів, які були використані при розробленні нашим відомством та фахівцями і експертами проекту Стратегії розвитку лісового господарства. Потрібно працювати далі, щоб відбулося втілення цих напрацювань», - сказав він.
Також Володимир Бондар підкреслив, дуже важливо, щоб під час нової аналітичної роботи залучені експерти та міжнародні консультанти розуміли специфічні нюанси лісового господарства України, які не характерні для інших держав.
«По-перше, в Україні лісова галузь підпорядкована Мінагрополітики. Таке підпорядкування є й в інших країнах, однак на це потрібно зважати при проведенні аналізу та виробленні подальших висновків. По-друге, в Україні переважна більшість лісів, більше 80%, належить державі. Інші ліси комунальної власності. І це наша специфіка у порівнянні з іншими країнами Європи. По-друге, Україна, так би мовити, велика за лісами країна і вони знаходяться в різних кліматичних зонах та мають різний породний склад – ліс в Карпатах і ліс на Півдні України має зовсім різні характеристики. Наприклад, такі країни як Литва, Латвія, Словенія – це маленькі країни і їхні ліси перебувають в одних певних кліматичних зонах. І потрібно, щоб експерти та консультанти розуміли цю специфіку», - зазначив заступник Голови Держлісагентства.
Сторони домовилися продовжити співпрацю щодо залучення фахових експертів та проведення аналітичної роботи.
ВОЛОДИМИР БОНДАР: «Я не будую до себе великих бар’єрів». СЕРЕД ПЕРШИХ
Цитатник з дороги: … «Ми в абсолютній більшості випадків сьогодні ведемо господарство без шкоди для природи. Там де ліс забрали, обов’язково висадять. Наступні покоління будуть з лісами однозначно. Цю роботу чомусь ніхто не хоче бачити, про це не пишуть, бо це не модно, але вона є. Насправді вона складає основу лісового господарства».
Читайте більше: https://pershyj.com/p-50d90fc6f1d762a4d6d1f29071a5a0b1?fbclid=IwAR05NeRgzeNpNO8NnD6x1z5naexFFc2zbZOBF_eivLiuVgiTmH7-x6YDT_0Івано-Франківське обласне управління у десятці найбільших платників податків серед управлінь Держлісагентства
Отримання продукції лісу – це не тільки процес заготівлі та реалізації деревини, а й тривалий процес вирощування лісу: збір насіння лісових культур, створення лісових культур, догляд, охорона та захист лісу від шкідників, пожеж, хвороб, незаконних рубок. У піклуванні про ліс задіяно тисячі працівників лісової галузі. Так, на лісогосподарських підприємствах Івано-Франківського управління працює майже 3 тисячі осіб. Лісгоспи Івано-Франківського ОУЛМГ є одними з бюджетоутворюючих на Прикарпатті.
«За оперативними даними у 2018 році лісогосподарські підприємства управління сплатили до державного бюджету понад 172 млн гривень, у місцевий бюджет – понад 86 млн грн, а це податок з доходів фізичних осіб, рентна плата та інші платежі, а також єдиного соціального внеску – майже 69 млн грн. Загалом Івано-Франківське обласне управління входить у десятку найбільших платників податків серед управлінь Держлісагентства», – зазначила Наталія Мельничук, начальник відділу економіки, фінансів Івано-Франківського ОУЛМГ.
За оперативними даними найбільшими платниками податків серед лісгоспів Івано-Франківського управління у 2018 році є
ДП «Вигодське лісове господарство», яке сплатило до державного бюджету 40, 824 млн грн, а до місцевого – 17, 690 млн грн;
ДП «Осмолодське лісове господарство» до державного бюджету – 20,836 млн грн, до місцевого – 11, 898 млн грн;
ДП «Надвірнянське лісове господарство» до державного бюджету – 16,613 млн грн, до місцевого – 8, 579 млн грн;
ДП «Болехівське лісове господарство» до державного бюджету – 13, 434 млн грн, до місцевого – 6, 792 млн грн.
Усі лісогосподарські підприємства області сплачують рентну плату за спеціальне використання лісових ресурсів. За 2018 рік вона склала понад 56 млн гривень, у тому числі до державного бюджету сплачено 32 млн грн, до місцевого – 24 млн грн.
Прес-служба Івано-Франківського ОУЛМГ
Профспілка лісівників стурбована Проектом рішення Кабінету Міністрів про збільшення до 90% розміру відрахувань до Державного бюджету частини чистого прибутку державними унітарними підприємствам
На сьогодні готується проект рішення Уряду, яким передбачається збільшення до 90 відсотків розміру нарахувань до Державного бюджету частини чистого прибутку державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями.
На моє велике переконання, для лісогосподарських підприємств області, і не тільки області, це буде просто катастрофа. Цілком зрозуміло, що за технічне переоснащення, а також придбання нової техніки та інвентарю, доведеться практично платити вдвічі більше. На сьогодні більшість лісогосподарських підприємств робити це не в змозі. Так що і надалі доведеться підварювати, підклепувати те, що є і працювати. А про новітні технології, переоснащення підприємств можна забути і надалі працювати мечем Колесова, забути і про підвищення заробітної плати.
Незрозуміло, чому держава за погонею надходжень до державного бюджету просто розвалює державні підприємства. Напевно, це комусь необхідно, тому що до суб’єктів недержавної форми власності це не стосується. Чим порушується правила Конституції суб’єктів господарювання різних форм власності, що суперечить нормам ст. 13 Конституції України та частини другої статті 25 Господарського Кодексу.
Законом України «Про управління об’єктами державної власності» мінімальний рівень відрахування до Державного бюджету частини чистого прибутку державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями визначено у розмірі 30 %. Постановою Кабінету міністрів України було встановлено у розмірі 75%, практично збільшено у 2,5 рази від мінімальної.
При таких розмірах відрахувань від прибутку до Державного бюджету більша частина лісогосподарських підприємств не могла нормально проводити технічне переоснащення. А що буде при відрахуваннях в 90 відсотків?
Федерація профспілок України вже звернулась до Прем’єр-міністра Гройсмана В.Б. з проханням не допустити розміру відрахувань державними унітарними підприємствами до державного бюджету частини їх чистого прибутку запропонований Мінфіном в розмірі 90 відсотків.
Ми сьогодні повинні зробити все можливе, щоб не допустити збільшення відрахувань від прибутку, а для цього необхідно дружньо відстоювати свою позицію, на всіх рівнях.
ОБРАНО НОВИЙ СКЛАД ГРОМАДСЬКОЇ РАДИ
Сьогодні відбулися установчі збори для формування нового складу Громадської ради при Держлісагентстві.
До ініціативної групи з проведення установчих зборів було подано 122 заяви від представників інститутів громадянського суспільства.
До установчих зборів було допущено 92 представника громадськості.
Сьогодні на засіданні установчих зборів було зареєстровано 84 особи, які і брали участь у голосуваннях.
Так, установчі збори визначили, що максимальна чисельність Громадської ради має становити 35 осіб.
Потім шляхом голосуванням бюлетенями із 84 осіб було обрано 35, які складатимуть Громадську раду при Держлісагентстві.
Проголосований на установчих зборах персональний склад Громадської ради, відповідно до законодавства, буде поданий на затвердження Державному агентству лісових ресурсів України та оприлюднений на офіційному веб-сайті відомства.
Минулий рік для лісової галузі України був непростим, бурхливим і багатим на позитивні зміни.
Рік прийдешній обіцяє бути ще інтенсивнішим. Про це та інше — із заступником голови Державного агентства лісових ресурсів України (ДАЛРУ) Володимиром Бондарем.— Володимире Нальковичу, яка нинішня "лісова" політика держави, як виконуються зобов'язання президента, Верховної Ради й уряду щодо галузі?
— Упродовж звітного року було проведено три засідання Комітету ВР України з питань агрополітики, на яких обговорювалися проблеми розвитку лісового господарства. З ініціативи Товариства лісівників України на базі Іванківського держлісгоспу відбулося виїзне засідання екологічного комітету з питань усихання сосни в українському Поліссі. У жовтні 2017 року в Івано-Франківську відбулася нарада за участі президента України Петра Порошенка з порядком денним "Про сталий розвиток Карпат". Невдовзі за її результатами група фахівців галузі підготувала указ президента №381/2017 "Про додаткові заходи щодо розвитку лісового господарства, раціонального природокористування та збереження об'єктів природно-заповідного фонду", який підписано 21 листопада 2017 року. За останнє десятиріччя це найбільш місткий і комплексний указ президента, який урегульовує проблемні питання лісового господарства й екології. Залишається один важливий нюанс — його виконання урядом. В указі є три надважливі доручення уряду, яких не виконано з вини самого уряду: створення фонду фінансування лісового господарства; затвердження Програми "Ліси України до 2030 року"; затвердження Державної стратегії розвитку деревообробної промисловості. Вони стануть предметом обговорення у березні нинішнього року.
Ми спільно з Національним університетом біоресурсів і природокористування розробили законодавчі зміни, які внесено до Податкового і Бюджетного кодексів України на 2019 рік, і, вперше від 2016 року, отримано фінансування лісів Півдня та зменшено податкове навантаження в частині земельного податку на ліси з 5% до 0,1. За останні три роки було підготовлено 10 проектів законів України, п'ять з яких уже працюють. Нам вдалося відстояти державну власність на ліси, незважаючи на ухвалене урядом 4 липня 2017 року рішення про їх концесію. Призупинено розроблену Стратегію розвитку лісового господарства, в якій передбачалась і концесія, і створення однієї лісової компанії: вона не відповідає інтересам України. Наше звернення щодо цього важливого документа підтримали адміністрація президента та облради всіх ресурсних областей. І знайшло підтримку в указі президента. Таке рішення підтверджує тезу, що ринкові механізми не забезпечують вирішення стратегічних завдань організації раціонального використання та охорони природних ресурсів. Ліс — це галузь, яка найбільш гостро відчуває недосконалість ринку, що переважно орієнтований на вирішення потрібних на якусь конкретну мить завдань. Екологічні й соціальні функції лісу, які є головними цілями ведення лісового господарства на левовій частині лісового фонду, мають залишатися поза сферою ринкових відносин, і титульним власником лісу й лісових земель в осяжному майбутньому повинна залишатися держава. Суттєві позитивні зрушення є у фінансовій підтримці лісової галузі. У держбюджеті 2019 року на охорону й відтворення лісів виділено 365 млн грн. Крім того, було внесено відповідні зміни до Бюджетного кодексу, якими передбачено для цих потреб спеціальний фонд у складі державного бюджету. Так, 26% ренти за спеціальне використання лісових ресурсів (у частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) зараховуватимуть до спеціального фонду державного бюджету. Ці кошти (близько
300 млн грн 2019 року) спрямують на ведення лісового й мисливського господарства, охорону і захист лісів.— З'явилася інформація про підготовку ДАЛРУ до першої національної інвентаризації лісів (НІЛ) України за участі фахівців з Німеччини. Які результати очікуються від неї?
—Роботи з підготовки до інвентаризації практично завершено, і німецька сторона позитивно оцінила зрушення у підготовці до проведення 2019 року НІЛ за результатами переговорів у рамках 15-го засідання Німецько-Українського аграрного комітету. Оскільки на сьогодні до Лісового кодексу України не внесено відповідних змін і немає затвердженого Мінагрополітики порядку проведення НІЛ в Україні, єдиним юридично можливим шляхом виконання домовленостей з німецькою стороною і започаткування НІЛ є проведення робіт ВО "Укрдержліспроект" із застосуванням процедури контролю якості виконання робіт Мінагрополітики та верифікації результатів фахівцями з Німеччини.
Для цих цілей у ВО "Укрдержліспроект" створюється спеціальний підрозділ із штатом 10—12 постійних працівників і 12—16 інвентаризаційних груп із тимчасових працівників для виконання польових робіт. Запропоновано їх комбінований технологічний цикл, згідно з яким щорічно здійснюватиметься обстеження інвентаризаційних ділянок у Поліській, Лісостеповій зонах і в Карпатах на площі 7,9 млн га лісів. Один раз на п'ять років обстежуватимуться ліси всіх областей України на площі 9,6 млн га. Це складний і відповідальний процес, під час якого ДАЛР зробить запит про необхідну інформацію до органів виконавчої влади суб'єктів України, органів самоврядування, юридичних осіб і громадян, які згідно з лісовим законодавством забезпечують проведення лісовпорядкування, розробку лісових планів і лісогосподарських регламентів.
Проект інструкції з проведення НІЛ, підготовлений і схвалений науково-технічною радою ДАЛР з урахуванням думки науковців, визначає зміст робіт, схему вибіркового обстеження, форму вибіркових одиниць, встановлює перелік ключових показників та звітних таблиць національної інвентаризації лісів. Звіт щодо національної інвентаризації лісів включатиме до ста звітних таблиць, об'єднаних в окремі цільові групи: площа лісів; загальні запаси деревостанів; об'єм і кількість дерев; приріст, рубки; середні таксаційні показники; показники біорізноманіття та структури насаджень; показники санітарного стану насаджень; відновлення лісу. Потреба провести національну інвентаризацію лісів викликана відсутністю в Україні достовірної та надійної інформації щодо всіх лісів держави, оскільки останній державний облік їх у повному обсязі проводився 1996 року. Очікується, що за результатами НІЛ буде отримано достовірну оцінку загальних запасів насаджень (розрахункова похибка до ±3%), і вперше для України після проведення двох циклів інвентаризації буде визначено показники поточного приросту насаджень, необхідні для оцінки рівня інтенсивності лісокористування. Серед інших важливих очікуваних результатів — визначення площі самозаліснених сільськогосподарських земель та уточнення звітності до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату й Кіотського протоколу щодо щорічного рівня поглинання парникових газів лісами України тощо.
— Нині перед галуззю гостро поставлено завдання підвищити ресурсно-екологічний потенціал лісу. Сподіваюся, вам про це є що сказати?
— Цивілізований світ успішно втілює модель інтенсивного відтворення лісів на генетико-селекційній основі. Нам потрібні потужні фабрики з виробництва насіння з поліпшеними спадковими властивостями, що значно підвищить якість, темпи й масштаби робіт у галузі лісового насінництва.
Якщо ж вести мову про довгострокову програму розвитку насінництва, то ми не уникнемо створення широкої мережі таких спеціалізованих господарств із навченими кадрами, сучасними технологічними рішеннями, фінансуванням, технічним оснащенням усіх видів робіт за останнім словом техніки, заготівлі насіннєвої сировини та її переробки, аналізу якості насіння і його довготривалого зберігання.
У структурі Львівського облуправління лісового та мисливського господарства функціонує підприємство, яке застосовує сучасні технології в лісовому насінництві, — державне підприємство "Львівський лісовий селекційно-насіннєвий центр". На його базі розроблено проект будівництва сучасного розсадницького комплексу із залученням обладнання і технологій шведської компанії ВСС АВ, яка є лідером у виробництві сучасного устаткування для лісових насіннєвих центрів і розсадників. Кошторисна його вартість становить 86,2 млн грн, в тому числі кошти на закупівлю обладнання та устаткування — 55,3 млн грн.
У першій половині поточного року його буде здано в експлуатацію. Проектом передбачено вирощування сіянців високопродуктивних лісових порід (модрини європейської, сосни звичайної, дуба звичайного) для лісорозведення та лісовідновлення, а також для плантаційного вирощування на Прикарпатті й рівнинній частині Львівщини; сіянців біотичностійких порід (ялиці, бука) для лісовідновлення на території Карпат на місці ялинових насаджень, що всихають. У перспективі проект разом з уже діючими потужностями дасть змогу отримати садивний матеріал: 6 млн сіянців із закритою кореневою системою і 4 млн з поліпшеною кореневою системою. Разом із тим український ліс отримає наукові розробки та рекомендації щодо вирощування високопродуктивних лісових порід, найсучаснішу лабораторію лісового насінництва. Увага до цього регіону в нас особлива: природне середовище та природні ресурси українських Карпат мають загальнодержавне значення. Особливою є їхня роль у збереженні біо- й ландшафтного різноманіття, регулюванні клімату, формуванні водно-ресурсного, лісового, рекреаційного потенціалу країни. Разом із тим, регіону притаманні складні для вирішення екологічні проблеми, серед них — значне зменшення лісистості й неоптимальна структура ландшафтів, висока паводкова небезпека, ерозія ґрунтів тощо.
— Податок на лісову землю викликав бурхливу реакцію працівників галузі. Профільні інтернет-форуми буквально вибухнули обуренням. Здивував сам механізм ухваленого депутатами рішення. Якщо точніше, то у Верховній Раді час від часу проявляється небажання депутатів вникати в тонкощі функціонування галузі, сприяти її розвитку; реальне регулювання підмінюється формальними підходами з незрозумілим економічним змістом. Хіба ні?
—Держава, яка захоплюється частим підвищенням податків і зборів, опосередковано демотивує втілення нових технологій та інвестування в галузь у цілому, ставлячи в заздалегідь менш вигідне становище стійких лісокористувачів з довгостроковим плануванням. Від цього страждають ті, хто платить найбільше, — за принципом "хто везе, того й поганяють". Практика показує, що з точки зору планування інвестицій у лісовій галузі має йтися як мінімум про роки. А інакше проект просто не почне генерувати прибуток. Це дуже проста аналітика. Якщо говорити про модернізацію виробництва, терміни фінансового планування різко зростають. Наприклад, у деревообробній галузі типові умови надання лізингових кредитів на закупівлю обладнання — на термін до 7 років. Якщо впродовж цього часу різко змінюються правила гри (наприклад зростає питома вага витрат, пов'язаних з податками), усі розрахунки руйнуються й інвестиції не лише не окупляться, а й стануть непосильним тягарем для підприємства.
— Загальновідомо, що на сьогодні серед проблем галузі залишається низький рівень використання лісової сировини, обмежений масштаб внутрішнього ринку, низька інвестиційна привабливість галузі зі створення підприємств для глибокої переробки деревини, низький рівень її матеріально-технічного, наукового і кадрового забезпечення. Чи можливо зрушити ці проблеми?
—Нам потрібна національна лісова політика — політика держави щодо лісової галузі, яка визначає спосіб дій усіх учасників лісових відносин, спрямованих на забезпечення охорони, відтворення й раціональне використання лісових ресурсів і послуг (відпочинок населення, туризм), на які завжди є запит у суспільстві. Ця політика має формуватися відповідно до норм Конституції України, усіх видів законодавства з урахуванням принципів і норм міжнародного права, міжнародних угод у галузі збереження та використання природних ресурсів. На жаль, ми ще не маємо чітко сформульованої й офіційно прийнятої у вигляді закону національної лісової політики. Йдеться про її законодавче оформлення, яке б відображало наміри і зобов'язання уряду щодо лісової галузі. І, безперечно, про чітке виконання.
Виконавши всі ці умови, Україна має шанс створити принципово новий лісовий сектор, як його створив Захід, але виключно за рахунок реалізації інновацій, передових технологій, сучасної лісової техніки, знань і наукових досягнень світового досвіду ведення лісового господарства. Ми маємо реконструювати всю матеріально-технічну базу, яка закладалася ще в середині минулого століття на основі тогочасних проектних рішень, технологій та уявлень. Вона фізично зношена й морально застаріла. У процесі реконструкції маємо використовувати принципово нові рішення, уникаючи проміжних стадій з урахуванням досвіду провідних країн Європи й світу. Це підхід не лише до лісової галузі. Це стосується політики держави, владних інститутів, науки і сфери освіти.
Публікацію підготовлено з надією на те, що її зміст стане відомим не лише лісівникам і людям, наближеним до галузі, а й суб'єктам законодавчої і виконавчої гілок влади, від яких залежить ухвалення рішень, що дозволять розв'язати багато проблем українського лісу.
У держбюджеті 2019 року на охорону і відтворення лісу виділено 365 млн грн.Державне агентство лісових ресурсів України спільно з Національним університетом біоресурсів і природокористування розробили законодавчі зміни, які внесені в Податковий і Бюджетний кодекси України на 2019 рік, і, вперше з 2016 року, отримано фінансування лісів Півдня і зменшено податкове навантаження в частині сплати земельного податку на ліси з 5 до 0,1%. За останні три роки було підготовлено 10 проектів законів України, п'ять з яких вже працюють.Про це в інтерв'ю для DT.UA заявив Володимир Бондар, заступник голови ДАЛРУ. За його словами, вдалося відстояти державну власність на ліси, незважаючи на ухвалене урядом 4 липня 2017 року рішення про їх концесію.
"Призупинено розроблену Стратегію розвитку лісового господарства, в якій передбачалась і концесія, і створення однієї лісової компанії: вона не відповідає інтересам України. Наше звернення щодо цього важливого документа підтримали адміністрація президента та облради всіх ресурсних областей. І знайшло підтримку в указі президента. Таке рішення підтверджує тезу, що ринкові механізми не забезпечують вирішення стратегічних завдань організації раціонального використання та охорони природних ресурсів", — зазначає чиновник.
На його думку, ліс — це галузь, яка найбільш гостро відчуває недосконалість ринку, що переважно орієнтований на вирішення потрібних на якусь конкретну мить завдань. Екологічні й соціальні функції лісу, які є головними цілями ведення лісового господарства на левовій частині лісового фонду, мають залишатися поза сферою ринкових відносин, і титульним власником лісу й лісових земель в осяжному майбутньому повинна залишатися держава, вважає Бондар.
"Суттєві позитивні зрушення є у фінансовій підтримці лісової галузі. У держбюджеті 2019 року на охорону й відтворення лісів виділено 365 млн грн, — говорить заступник голови ДАЛРУ. — Крім того, було внесено відповідні зміни до Бюджетного кодексу, якими передбачено для цих потреб спеціальний фонд у складі державного бюджету. Так, 26% ренти за спеціальне використання лісових ресурсів (у частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) зараховуватимуть до спеціального фонду державного бюджету. Ці кошти (близько 300 млн грн 2019 року) спрямують на ведення лісового й мисливського господарства, охорону і захист лісів".
Детальніше про розвиток лісового господарства читайте в матеріалі Петра Чечелюка "Володимир Бондар: "Україна має шанс створити принципово новий лісовий сектор"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".
На колегії Держлісагентства зазначили, що, враховуючи чисельні звернення громадськості, в минулому році на галузевому рівні забезпечена відкритість інформації щодо https://bit.ly/2S3RbbI:
- проведення рубок;
- видачі лісорубних квитків на заготівлю деревини;
- реєстру договорів довгострокового тимчасового користування лісовими ділянками;
- розроблені форми оприлюднення інформації про видані лісові квитки та зміну цільового призначення земельних ділянок лісового фонду.
Продовжується робота з формування та оприлюднення планів лісонасаджень.
Окрім того, під час колегії Держлісагентства доручено прискорити проведення польових досліджень та завершального етапу з визначення належності лісових ділянок до пралісів, квазіпралісів та природних лісів, а також підготовку висновків та прийняття постійними лісокористувачами відповідних рішень щодо їх погодження.
У 2019 році заплановано розпочати роботи у рамках проекту транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Укараїна 2014-2020» щодо створення сучасного лісового розсадника з теплицею для вирощування садивного матеріалу лісоутворюючих деревних порід, адаптованих до змін клімату, для створення лісових насаджень, стійких до впливу негативних кліматичних та антропогенних факторів на базі ДП «Ужгородське ЛГ».
І ще трохи про лісовідновлення тут: https://bit.ly/2RfedaQ
Привітання Володимира Бондаря з Днем Соборності України
Шановні колеги!
Прийміть найкращі привітання з нагоди свята українського народу – Дня Соборності України!
22 січня ми згадуємо дві рівнозначні за вагою події української історії: проголошення незалежності Української Народної Республіки 1918 року та Акт Злуки українських земель рівно через рік – 1919-го.
100 років тому Акт злуки став провісником змін та становлення української державності. Це був День Першої Незалежності України.
Свято Дня Соборності нагадує нам, що Україна не розділена, що немає окремої Східної і Західної України, а що у нас єдина держава і ми – єдиний народ!
Україна велика, різна за віросповіданням та ментальністю, але українська нація це сім'я – і ми будемо захищати нашу державу допоки нам вистачить сил. І поки ми разом, доти ми сильні і лише разом зможемо подолати ворога.
Нехай розум, воля і любов до рідного краю згуртовують нас для здійснення високої мети – процвітання соборної незалежної демократичної могутньої України – надійної запоруки добробуту й щасливого життя її народу.
Україна єдина!
Заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимир БОНДАР
#День_Соборності
ВОЛОДИМИР БОНДАР: «МИ ВЕДЕМО ЗАПЕКЛУ БОРОТЬБУ З ПОРУШНИКАМИ, ЯКІ НЕЗАКОННО ВИРУБУЮТЬ ЛІСИ І ЗАСТОСОВУЮТЬ ЗБРОЮ ПРОТИ НАШИХ ФАХІВЦІВ»
Розвиток лісового господарства, примноження лісів — велике загальнодержавне завдання. З цими проблемами добре справляється Державне агентство лісових ресурсів України (Держлісагентство). Які нагальні питання стояли перед його керівництвом та фахівцями торік і як вони з ними впоралися? Яку роботу проводитиме ця інституція 2019-го? На ці й інші запитання «Урядового кур’єра» відповідає заступник голови Держлісагентства Володимир БОНДАР
Цікаве та відверте інтерв'ю читайте за посиланням: https://bit.ly/2T6Q8Vv
Сьогодні у Держлісагентстві під головуванням заступника Голови відомства Володимира Бондаря та за участю керівників обласних управлінь лісового та мисливського господарства відбулася виробнича нарада з представниками деревообробних підприємств – найбільшими споживачами (переробниками) дубових лісоматеріалів та профільних асоціацій.
Під час наради обговорено ситуацію, яка склалася на внутрішньому ринку дубових лісоматеріалів у частині формування цін на деревину, запобігання спекулятивній поведінці з боку учасників ринку та визначення шляхів щодо стабілізації ситуації.
Учасники наради наголосили на необхідності запровадження жорсткої відповідальності для недобросовісних покупців, що дестабілізують ринок шляхом необгрунтованого підняття ціни та наступної відмови від придбання деревини за такими цінами.
Окрім того, прийнято рішення щодо консолідації зусиль лісогосподарської та деревообробної галузей у питанні впорядкування функціонування ринку деревини шляхом нормативно-правового регулювання (погодження та внесення відповідного законопроекту).
https://bit.ly/2DbzE9e
Профільний комітет ВРУ підтримав законопроект про скасування подвійного податку з лісу
Екологічний комітет Верховної Ради України розглянув проект Закону України про внесення змін до статті 273 Податкового кодексу України щодо скасування подвійного оподаткування лісових земель (№ 9276) і рекомендував Комітету з питань податкової та митної політики внести на розгляд Верховної Ради пропозицію про прийняття його за основу, відповідне рішення опубліковане на сайті ВРУ, повідомляє прес-служба Держлісагентства.
Нагадаємо, що влітку, в останній перед відпусткою сесійний тиждень, голосуючи за, здавалося б далекий до лісової галузі закон щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств, було фактично винесено вирок лісовому господарству України, деревообробці, мисливському господарству і всім причетним до цих галузей.
Нагадаємо, що влітку, в останній перед відпусткою сесійний тиждень, голосуючи за, здавалося б далекий до лісової галузі закон щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств, було фактично винесено вирок лісовому господарству України, деревообробці, мисливському господарству і всім причетним до цих галузей. Тоді Держлісагентство повідомляло, що новий земельний податок на ліс призведе до здорожчання деревини http://dklg.kmu.gov.ua/forest/control/uk/publish/article…
Потім Парламент прийняв зміни щодо зменьшення ставки за лісові землі http://dklg.kmu.gov.ua/forest/control/uk/publish/article…
Однак, подвійне оподаткування потрібно відмінити повністю. До цього закликає і громадськість.
#ліс #ПодвійнеОподаткування
ПЕРЕЙШЛА НА НОВІ НАЦІОНАЛЬНІ СТАНДАРТИ ЯКОСТІ ДЕРЕВИНИ, ГАРМОНІЗОВАНІ З ЄВРОПЕЙСЬКИМИ
Із січня 2019 року лісова промисловість України перейшла на європейські стандарти класифікації та вимірювання лісо та пилопродукції.
У них суттєво змінені підходи до визначення розмірноякісних характеристик лісо та пиломатеріалів. Якщо раніше ділова деревина (лісоматеріали круглі) в Україні розподілялася на три сорти (І, ІІ, ІІІ) та мала низку сортиментів за їх призначенням, то з 2019 року – розподіляється на чотири класи якості (A, B, C, D), як і в європейських країнах, з відсутнім визначенням їх напрямку використання. А всі інші лісоматеріали круглі, з яких неможливе отримання пиломатеріалів для загального використання, класифікуються, як:
а) деревина дров’яна для промислового використання, довжиною 2,0-4,0 метри (виробництва трісок технологічних чи паливного призначення, розколювання на паливну деревину тощо);
б) деревина дров’яна для непромислового використання, довжиною до 2,0 метрів (може бути реалізована фізичним і юридичним особам як паливо).
За словами заступника голови Технічного комітету України зі стандартизації лісових ресурсів ТК 18 «Лісові ресурси» Наталії Марченко, із переходом на систему європейської стандартизації лісопродукції знімуться питання й надлишковий контроль за реалізацією деревини і продукції з неї з боку цілої низки контрольних органів країни, які через недоліки у системі стандартизації мали претензії до лісгоспів та деревообробних підприємств.
Детальніше тут: https://bit.ly/2H30sfB
З 1 січня 2019 року в Україні набрав чинності закон, який посилює заходи проти знищення лісів в Україні.
Відповідна інформація міститься в базі законодавства Верховної Ради.
Згідно із Законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів", у кілька разів підвищено штрафи за незаконну рубку і знищення лісових культур та молодняка.
Відповідні зміни вносяться, зокрема до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів».
Відповідна інформація міститься в базі законодавства Верховної Ради.
Згідно із Законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів", у кілька разів підвищено штрафи за незаконну рубку і знищення лісових культур та молодняка.
Відповідні зміни вносяться, зокрема до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів».
??☘️У 2018 РОЦІ ВІДТВОРЕНО МАЙЖЕ 44 ТИСЯЧІ ГЕКТАРІВ ЛІСІВ ☘️??
Основним завданням лісівників є вирощування та відтворення лісів.
Відповідно до законодавства, надається два роки, протягом яких необхідно відтворити ліс на місці суцільних зрубів. Такий період обумовлений необхідністю підготовки ґрунту та інших заходів для висаджування лісу або сприянню його природному поновленню.
Зазвичай, лісівники проводять відтворення лісу вже на наступний після рубки рік, а інколи, якщо є всі умови, і того ж року. Найбільш сприятливі погодні умови для відтворення лісів – навесні та восени.
Таким чином, відтворення лісів у 2018 році відбувалося, у переважній більшості, на місцях суцільних зрубів 2017 року.
Варто звернути увагу на те, що у 2017 році відбулося значне зменшення площі зрубів від суцільних рубок під час заготівлі деревини. Таке зменшення обумовлено Санітарними правилами в лісах України, якими і було передбачено обмеження застосування суцільних санітарних рубок.
У 2017 році площа суцільних зрубів становила 40 тисяч гектарів. У 2018 році відтворено лісів на площі 43,7 тисяч гектарів (створено нових лісів – 1,9 тис. га)*.
Обсяги відтворення лісів за останні п’ять років склали 251 тис. гектарів, що на 11% більше за площу суцільних зрубів (227 тис. га).
*Дані наведені по лісам, підпорядкованим Держлісагентству, загальна площа яких становить 7,6 млн га (73% всього лісового фонду України
Детальніше тут: http://dklg.kmu.gov.ua/forest/control/uk/publish/article…
#ліс#Держлісагентство#лісовідтворення#лісовідновлення
Привітання Володимира Бондаря з Новим 2019 роком
29.12.2018Шановні колеги, лісівники!
Шановні колеги, лісівники!
Щиро вітаю всіх працівників лісового та мисливського господарства з прийдешнім святом – Новим 2019 роком!
Рік, що минає, був непростим, але маємо тверде переконання, що у нас вистачить натхнення та сили волі, щоб подолати всі труднощі.
Наша сила – у єдності! Наша велика лісівнича родина завжди славилася взаємодопомогою та підтримкою один одного. І в новому році ми маємо всі шанси стати ще сильнішими.
Упевнений, нам вистачить мудрості здійснити все задумане, щоб прийдешній рік став роком перемог для блага вільної та Незалежної України.
Нехай у новому році результати нашої щоденної й невтомної праці стануть надійним фундаментом для розвитку лісової та мисливської галузей. Адже будь-які досягнення можливі, якщо до них щиро прагнути, відчуваючи плече підтримки однодумців, колег і друзів.
Бажаю, щоб у новому році до кожної родини прийшли добробут, щастя, любов та віра у світле майбутнє!
З Новим 2019 роком! Щасливих свят!
З повагою,
заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимир БОНДАР
Привітання начальника управління з Новим Роком та Різдвом Христовим
Шановні колеги-лісівники!
Від щирого серця вітаю Вас із Новим Роком та Різдвом Христовим!
Нехай чарівні зимові свята подарують Вам хороший настрій, приємні зустрічі та здійснення найзаповітніших мрій.
Бажаю, щоб різдвяні свята були радісними, а рік новий – багатим на успіхи та добрі зміни.
Щедрою на здобутки нехай буде життєва дорога, а в родині завжди панують злагода, любов і достаток.
Здоров’я, натхнення, миру та Божого благословення вам і вашим рідним!
З повагою, начальник
Івано-Франківського ОУЛМГ
Руслан Осташук
Шановні колеги, партнери, друзі!
Прийміть сердечні вітання
з Новим роком та Різдвом Христовим !
Нехай ці чудові зимові свята будуть радісними та щедрими,додадуть життєвих сил, окрилять душу. Хай з Вами завжди будуть вірні друзі, удача й успіх,
а в домі - світло та радісно від любові і добрих новин. Здоров’я, добробуту, сімейного затишку Вам і Вашим рідним.
З повагою ,
директор ДП «Івано-Франківський лісгосп» Михайло Бойчук
НАШ ОБОВ’ЯЗОК – ПОСТІЙНО ПІДТРИМУВАТИ УКРАЇНСЬКИХ ВІЙСЬКОВИХ ТА РОДИНИ ЗАГИБЛИХ ЛІСІВНИКІВ, - ВОЛОДИМИР БОНДАР
Лісівники завжди, з початку військових дій на Сході України, підтримували та надавали допомогу українським військовим. І зараз, в умовах воєнного стану в частині областей, ми маємо активізувати цю підтримку. На цьому наголосив заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар під час засідання колегії відомства.При розгляді питання щодо особливостей роботи державних лісогосподарських підприємств в умовах воєнного стану Володимир Бондар підкреслив, що головне зараз не створювати паніку, працювати чітко та злагоджено і сприяти, у разі необхідності, військовому командуванню у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану на відповідній території.Заступник Голови Держлісагентства звернув особливу увагу на підтримку лісівників, які брали і зараз продовжують брати участь у військових діях на Донбасі.«Ми маємо допомагати тим лісівникам, які повернулися, соціалізуватися. Підтримувати їх та їхні родини. Також вкрай необхідно постійно допомагати родинам загиблих на Сході лісівників. Це наш обов’язок перед тими, хто віддав своє життя за захист територіальної цілісності України», - наголосив Володимир Бондар.http://dklg.kmu.gov.ua/forest/control/uk/publish/article?art_id=197187&cat_id=32888
ВСЕ, ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ, ПРО НОВОРІЧНІ ЯЛИНКИ
Державні лісогосподарські підприємства розпочинають реалізацію новорічних ялинок, які заготовляються на спеціальних плантаціях або під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів. Такі методи мінімізують шкоду для навколишнього середовища та не завдаючи шкоди для лісу!
? на площі близько 5 тис. га створені спеціальні плантації новорічних ялинок, де зростає 15 млн шт. хвойних дерев різних порід та віку
?вирощені дерева, заплановані для реалізації, заготовлюються під замовлення покупців
Громадяни можуть купувати ялинки прямо в державних лісгоспах. Це буде значно дешевше, ніж на ялинкових базарах. Окрім того, лісгоспи організовуватимуть роздрібну торгівлю ялинками на торгових точках, майданчиках, ярмарках і ринках обласних, районних центрів та інших населених пунктів.
УВАГА!
Новорічні ялинки будуть маркуватися спеціальними уніфікованими засобами:
- самоклейними етикетками
- пластмасовими бирками-стяжкамиЦі засоби розриваються при спробі їх зняття, і тим самим унеможливлюється їх повторне використання.
Спеціальні уніфіковані засоби містять індивідуальний номер та відповідний йому штрих код, який заноситься у Систему електронного обліку деревини. У Системі ЕОД вносяться дані щодо постачальника, його підпорядкованості і форми власності. Перевірка походження ялинки відбувається шляхом введення номеру із уніфікованого засобу, який прикріплений до ялинки, на сайті https://www.ukrforest.com/check. У випадку, якщо інформація на сайті відсутня це може свідчити, про сумнівне походження ялинки.
Для зручності покупців з метою перевірки легальності походження новорічної красуні державним підприємством «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» розроблено програмне забезпечення для Android (yalynka.info – можна безкоштовно встановити з Google Play Market), за допомогою якого кожен покупець має можливість ознайомитися з походженням новорічної ялинки (вводити потрібно лише цифровий номер, без зазначення серії).
Закликаємо громадян не порушувати законодавство та купувати лише марковані новорічні ялинки!
Більш детально за посиланням: http://dklg.kmu.gov.ua/forest/control/uk/publish/article…
ЯК ЛІСІВНИКИ ВІДТВОРЮЮТЬ УКРАЇНСЬКІ ЛІСИ
Розуміючи актуальність теми відтворення українських лісів, просимо засоби масової інформації коректно подавати інформацію щодо загальних площ відтворення лісу. На інфографіці ви можете побачити, що у 2018 році буде відтворено менше лісів, ніж було у 2017 році. Це пов’язано з тим, що відбулося значне зменшення суцільних рубок під час заготівлі деревини.
Варто звернути увагу! Значне зменшення суцільних рубок у 2017 році зумовлене передусім саме зменшенням суцільних санітарних рубок. У 2017 році почали діяти нові Санітарні правила в лісах України, якими і було передбачено обмеження застосування суцільних санітарних рубок.
Пояснення до інфографіки на другому фото:
У 2016 році площа суцільних зрубів становила 52,2 тисячі гектарів. У 2017 році площа відтворених лісів становила 53,8 тисячі гектарів (з них нових лісів – 1,7 тис. га)
У 2017 році площа суцільних зрубів становила 40 тисяч гектарів. У 2018 році відтворено лісів на площі 36,6 тисяч гектарів (станом на початок жовтня). До кінця року заплановано виконати завдання з відтворення лісів на площі більше 40 тисяч гектарів (з них заплановано створити нових лісів – 1,4 тис. га).
*Відтворення лісів у поточному році відбувається в основному на зрубах минулого року
**Дані наведені по лісам, підпорядкованим Держлісагентству, загальна площа яких становить 7,6 млн га (73% всього лісового фонду України). Також не враховані ліси, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях.
Заходи з відтворення лісів відбуваються за кошти лісогосподарських підприємств.
Як бачите зі статистики, лісівникам навіть вдається створювати і нові ліси. Хоча в теперішніх умовах відсутності державного фінансування та небажанням виділення земель під залісення така робота дається дуже важко.
Більш детально за посиланням: http://dklg.kmu.gov.ua/forest/control/uk/publish/article…
#ліс#лісовідтворення#лісовідновлення
Руки дитини, яка двадцять років тому вперше запалила свічу пам’яті, стали руками солдата, які тримають автомат, захищають батьків.
Очі, які тоді вмивалися сльозами від розповіді бабці про пережите у 1932–1933, нині впевнено дивляться на ворога через приціл.
Нація, яка єдналася в хвилини вшанування померлих з голоду в минулому, об’єдналася, аби захисти своє майбутнє і створила потужну армію. Скорбота за вбитими предками дає сили захищати себе і нащадків.
Ми пам’ятаємо! Ми сильні!
В Івано-Франківському управлінні розпочали процес заповідання пралісів
Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства перше в Україні ініціювало процес заповідання пралісів.
В залі управління 9 листопада лісівники, науковці та представники Всесвітнього фонду природи WWF в Україні підписали клопотання про створення пралісових пам’яток природи у ДП «Болехівське лісове господарство».
Для створення на базі пралісів об’єкту природно-заповідного фонду потрібно наукове обґрунтування та клопотання про створення пралісової пам’ятки природи. Підставою для створення пралісової пам’ятки є висновок про відповідність певної ділянки лісу критеріям пралісів, квазі-пралісів чи природних лісів. Болехівський лісгосп першим подав висновок про надання відповідного статусу лісам на площі у майже півтораста гектарів. Решта держлісгоспів Івано-Франківщини незабаром теж узаконять праліси на своїх територіях. Підготовка необхідних документів вже завершується. Наступним кроком стане подання клопотання в обласне управління екології Івано-Франківської ОДА та передача на голосування до обласної ради.
Тарас Ямелинець, спеціаліст з охорони лісів WWF в Україні зазначив, що «це вперше в Україні відбувається застосування пакету правових актів про праліси, розробленого та прийнятого на виконання вимог Карпатської конвенції. Завершується робота, розпочата більше 10 років тому і яка є результатом спільних зусиль науковців та практиків у сфері лісівництва й охорони природи, співпраці Держлісагентства, Мінприроди, міжнародних та українських природоохоронних організацій. Те, що Івано-Франківське управління першим ініціювало процес заповідання пралісів, є прецедентом. Ми вітаємо такий крок і сподіваємося що Закарпатське та Чернівецьке обласні управління підхоплять цю ініціативу», — наголосив Тарас Ямелинець.
Начальник Івано-Франківського управління Руслан Осташук подякував колегам-лісівникам, фахівцям Фонду дикої природи, науковцям, які проробили величезну роботу з визначення пралісових пам’яток природи.
«Площа пралісів на Прикарпатті охоплює 11 тис. гектарів. Держлісагентство ще з січня 2018 року наклало тимчасовий мораторій на будь-які рубки на ділянках, ідентифікованих WWF як праліси чи квазі-праліси, до прийняття офіційного рішення про статус кожної із них. Лісівники Прикарпаття чітко дотримуються цих вимог. Сьогодні ми підготували клопотання про створення пралісових пам’яток природи у ДП «Болехівське лісове господарство». Підписання меморандуму свідчить про те, що лісівники Прикарпаття підтримують збереження пралісів та вболівають за їх збереження для майбутніх поколінь», —зауважив Руслан Осташук.
Нагадаємо, що у 2017 році Президент України підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони пралісів згідно Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат». У цьому документі визначаються поняття, що таке «природні ліси», «праліси» та «квазі-праліси», а також встановлюється особливий правовий режим їх збереження та охорони. Крім того, цей закон забороняє всі види рубок, будівництво споруд, прокладання шляхів, проїзд транспорту, випасання худоби, промислову заготівлю недеревинних лісових продуктів. Також цим документом вводиться адміністративна відповідальність за порушення вимог охорони природніх лісів, пралісів, квазі-пралісів та вносяться зміни до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за незаконну порубку дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, у заповідниках або на територіях і об’єктах природно-заповідного фонду.
На Тисмениччині небайдужі франківці власноруч посадили тисячу дерев
У понеділок, 15 жовтня, завдяки допомозі лісівників ДП «Івано-Франківське лісове господарство» мешканці Івано-Франківська могли посадити своє дерево. Для цього потрібно було прийти о 9 ранку до Івано-Франківського обласного управління.На усіх охочих чекав транспорт, що довозив у Тисменицьке лісництво (с. Пшеничники). Наймолодшому учаснику посадки молодого лісу виповнилося 2 роки. Посадити своє дерево прийшли як діти, молоді подружжя, так і цілі родини, інформує прес-служба Івано-Франківського ОУЛМГ.
Висаджували дерева на площі 1,3 га, де навесні цього року лісівники провели рубку головного користування насаджень віком 78 років. На даній ділянці вже є природнє поновлення дуба, клена, бука, а сьогодні досаджували ділянку модриною. Крім цього, лісівники залишили на місці посадки декілька дерев дуба і бука для висіву насіння.
Нагадаємо, що відтворення лісу лісівники проводять навесні та восени. Згідно з законодавством, лісогосподарським підприємствам надається два роки, протягом яких необхідно відтворити ліс на місці суцільних зрубів. Період зумовлений необхідністю підготовки ґрунту та інших заходів для висаджування лісу або сприянню його природному поновленню. Зазвичай, лісівники проводять відтворення лісу того ж року, якщо є всі умови, або вже на наступний рік після рубки.
Вільні_відпускні_ціни_на_дрова_паливні_для_населення
25 вересня - IV з'їзд лісівників України
25 вересня 2018 року відбудеться IV з’їзд лісівників України.
За всю історію незалежної України з'їзд широкої лісівничої громадськості скликався тричі. Це відбувалося в умовах, коли перед лісовою галуззю поставали серйозні проблеми і питання вибору подальших шляхів розвитку, що ми бачимо і зараз: у законодавчих змінах посилюють податковий тиск на лісове господарство; нависла загроза щодо передачі лісів у концесію; відсутнє фінансування для лісів Півдня і Сходу; штучне формування в суспільстві негативної думки про роботу лісівників.
Головною метою скликання IV з’їду лісівників України є опрацювання спільних рішень за участю фахівців лісового господарства, урядовців, закордонних експертів, інвесторів, представників деревообробного сектору щодо подальшого розвитку та реформування лісового господарства на основі європейських стандартів та досвіду.
IV з’їзд лісівників України може бути поворотним етапом відродження українського лісівництва, поштовхом до подальшого сталого розвитку лісової галузі країни.
До участі в з’їзді запрошено керівництво держави, народних депутатів України та інших.
Дата та час з’їзду: 25.09.2018 об 11:00 годині
Місце проведення: м. Київ, проспект Броварський, 15 (Міжнародний виставковий центр, павільйон № 3, вхід № 3-А, конференц-зал № 14)
Акредитація ЗМІ до 18.00 год. 24.09.18 на e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. (зазначити ПІБ, назву ЗМІ та контактний телефон), тел. для довідок: (044) 234-23-48, (044) 235-23-48; 095-445-75-50, 050-546-03-87
Лісовій галузі необхідні інвестиції, - Володимир Бондар
Заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар взяв участь в інвестиційному бізнес-форум «Волинь-Інвест 2018», який відбувся у Луцьку.
«Подібні інвестиційні форуми сьогодні дуже потрібні. Адже ми бажаємо залучити інвестиції в галузь. Той досвід і робота, яку на форумі представили волинські лісівники – дуже різнобічна та цікава. Тож, сподіваємось на хороші результати в очікуванні інвестицій», – зазначив Володимир Бондар.
Він підкреслив, що в лісовій галузі є багато напрямків, в які можна інвестувати. «Безперечно, в першу чергу, ми говоримо про переробку. Переробку глибоку та якісну. У цьому плані ми вже маємо достатній рівень переробки, зокрема й на Волині. Але подальші наші кроки направлені на виготовлення якісної готової продукції. Саме в Україні, де залишатиметься більша додана вартість, створюватимуться нові робочі місця. Ну й звісно, сподіваємося на можливість переробляти ту частину сировини, яку на сьогодні ми не можемо реалізувати. Тобто, із залученням інвестицій ми сподіваємося на вирішення багатьох актуальних питань», - наголосив заступник Голови Держлісагентства.
Зазначимо, що у Форумі беруть участь понад 300 учасників, як із України, так і з-за кордону (Польща, Нідерланди, Малайзія, Туреччина, Китай, Південна Корея, Італія, США, Норвегія, Іран, Німеччина та інші). Форум покликаний розглянути цікаві пропозиції в різних галузях економіки та обговорити інвестиційну привабливість Волині. Зокрема, в АПК, сфері енергозбереження, альтернативній енергетиці, лісовому господарстві, розбудові логістичних комплексів. На Форумі свої успішні роботи презентують волинські аграрії, виробники цукру, представники лісового господарства.
Щодо нового земельного податку на лісові землі
21.09.2018
Державна фіскальна служба України відкликала свій лист, яким зобов’язувала головні управління ДФС у областях, м. Києві, Офіс великих платників податків ДФС забезпечити подання уточнюючих декларацій з плати за землю суб’єктами господарювання, у яких в користуванні є лісові землі.
Лист відкликано на вимогу Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.
Детальніше про ситуацію із запровадженням нового земельного податку на ліс читайте тут: http://dklg.kmu.gov.ua/forest/control/uk/publish/article?art_id=195384&cat_id=32888
Інформація щодо лісистості України
21.09.2018
Останнім часом у засобах масової інформації з посиланням на окремих експертів наводяться недостовірні дані щодо лісистості України.
Зокрема, необґрунтовано та без будь-яких підстав деякими експертами у своїх коментарях занижується відсоток лісистості. Або ж зазначається недостовірна інформація про те, що площа зрубів враховується при визначенні лісистості.
Державне агентство лісових ресурсів України повідомляє, що такі припущення не відповідають дійсності.
Загальна площа лісових ділянок, що належить до лісового фонду України, становить майже 10,4 млн га, в тому числі вкриті лісовою рослинністю майже 9,6 млн га.
Згідно з офіційними статистичними даними лісистість України складає 15,9% від загальної площі території держави.
Площа не вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок (зрубів, незімкнутих лісових культур, згарищ, галявин тощо) ніколи не враховувалася Держлісагентством при визначенні лісистості країни або окремих адміністративно-територіальних одиниць.
Пропонуємо ознайомитися з таблицею, в якій зазначені площі адміністративно-територіальних одиниць України, площі лісових земель та площі вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок (без зрубів та інших не вкритих лісовою рослинністю земель).
Окрім того, повідомляємо, що України займає 9-те місце у Європі за площею лісів.
№ п/п Країна Загальна площа території країни, тис. га Площа вкритих лісом земель, тис. га Лісистість
%
1 Швеція 45218 30625 67,7 2 Іспанія 50596 27748 54,8 3 Фінляндія 33814 23116 68,4 4 Туреччина 77945 21702 27,8 5 Франція 54919 17572 32,0 6 Норвегія 32376 12384 38,3 7 Німеччина 35702 11076 31,0 8 Італія 30132 10916 36,2 9 Україна 60354,8 9573,9 15,9 10 Польща 31268 9319 29,8 У зв’язку з цим, просимо експертів та засоби масової інформації ретельно перевіряти дані та не поширювати недостовірну інформацію.
На колегії Держлісагентства обговорили шляхи вирішення проблеми з подвійним оподаткуванням, яке призведе до банкрутства лісової галузі
Під час засідання колегії Державного агентства лісових ресурсів України розглянуто питання стосовно нещодавно введеного нового податку на всі лісові землі, а власне запровадженням подвійного оподаткування лісової галузі.
Як повідомила заступник начальника Управління стратегії та економічного розвитку Держлісагентства Валентина Уварова, Верховною Радою України було прийнято Закон України від 10.07.2018 № 2497-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств», який набрав чинності з 15.08.2018 року.
Поява відповідної зміни стала можливою внаслідок порушення регламентних норм, коли між першим та другим читанням була внесена правка, яка жодним чином не кореспондується з положеннями законопроекту, що були ухвалені в першому читанні.
«Пунктом 7 розділу ІІ цього Закону внесено зміни до Податкового кодексу, зокрема у пункті 273.1 статті 273 зазначено, що податок на лісові землі складається із земельного податку та рентної плати, що визначається податковим законодавством. Тобто, до змін податок за лісові землі справлявся як складова рентної плати, то після змін податок за лісові землі складається із земельного податку та рентної плати (причому порядку взаємозаліку не передбачено)», - повідомила вона.
Валентина Уварова роз’яснила, що відповідно до норм (підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12) Податкового кодексу рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). «В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. Вказана норма Податкового кодексу надає можливість впровадження змін щодо місцевих податків та зборів не раніше 2020 року», - підкреслила заступник начальника Управління стратегії та економічного розвитку Держлісагентства.
Однак, Державна фіскальна служба України зобов’язала головні управління ДФС у областях, м. Києві, Офіс великих платників податків ДФС забезпечити подання уточнюючих декларацій з плати за землю суб’єктами господарювання, у яких в користуванні є лісові землі, вже у цьому році.
Тобто, базові постулати податкового законодавства зневажаються, а власне принцип стабільності, який передбачає, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року (підпункт 4.1.9 ПК).
«Проведений аналіз впливу додаткового податкового навантаження на діяльність суб’єктів господарювання (платників податків) лісової галузі показав, що додаткове податкове навантаження не витримають підприємства не лише Південно-східного регіону, але й решта підприємств галузі», - зазначила Валентина Уварова.
Так, за підрахунками, при ставці земельного податку 0,1% збитковими будуть і підприємства Півдня і Сходу, і окремі підприємства галузі. При ставці земельного податку 1% з 286 підприємств – 244 будуть збиткові. При ставці земельного податку від 3% до 5% всі підприємства будуть вимушені припинити свою діяльність.
За словами фахівців, якщо розмір рентної плати за спецвикористання лісових ресурсів в середньому по Україні коливався близько позначки у 100 грн/га, то після новації за такими ставками земельного податку "злетить", в окремих випадках, до 800 грн/га.
Стосовно відтермінування застосування земельного податку на лісові землі Держлісагентство звернулось до ДФС, відповіді наразі не отримано.
Також під час розгляду питання було зазначено про позицію Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики. У своєму листі Комітет повідомив, що впровадження додаткового оподаткування лісових земель можливе лише з дотриманням основних принципів податкового законодавства, про що було зазначено у зверненні Комітету до ДФС та Мінфіну.
Окрім того, у своєму зверненні Комітет вимагає терміново відкликати зобов’язання ДФС до своїх обласних управлінь про подання уточнюючих декларації. ДФС на звернення Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики не зреагувало.
З огляду на це, Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики своїм листом повторно надіслав вимогу з урахуванням наведених обґрунтувань та з урахуванням презумпції правовірності рішень платника податків, як основного принципу побудови податкового законодавства, прийняти заходи щодо приведення своїх вимог до базових норм податкового законодавства.
У свою чергу, присутній на колегії народний депутат України Андрій Лопушанський підтвердив, що зміни до Податкового кодексу стосовно подвійного оподаткування були внесені без обговорення у сесійній залі, і в Закон, який не мав відношення до лісової галузі.
«Наразі в Парламенті створена і працює робоча група для вирішення цієї проблеми. Обговорюються різні варіанти. На мою думку, найкращий варіант – це відмінити земельний податок на всі лісові землі. І паралельно збільшити ставку рентної плати. А також створити Державний фонд лісового господарства шляхом розподілу частини рентної плати до фонду та місцевих бюджетів. Це має бути комплексно. Парламент має відмінити новий податок і запровадити комплекс заходів для підтримки та розвитку як лісового господарства, так і громад», - повідомив Андрій Лопушанський.
Заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар підкреслив, що наразі Агентство проводить активні консультації в комітетах Парламенту та з народними депутатами щодо вирішення цього питання.
«Ми всі, і присутні начальники обласних управлінь, мають включитися в цю роботу. Ми бачимо, що вже обласні ради починають приймати звернення щодо відміни цього податку, адже люди розуміють – лісгоспам не буде можливості сплатити новий податок, а отже і громади не отримають кошти на розвиток. І таким чином програють всі. Тому потрібно прийняти правильне рішення на користь і лісової галузі, і громадам», - наголосив Володимир Бондар.
Шановні працівники лісу!
Щороку, у третю неділю вересня, в Україні відзначають професійне свято працівників лісового господарства, лісової та деревообробної промисловості – День працівника лісу.
Ліс – це справжній скарб нашої землі. Лісове господарство відіграє важливе значення для економіки держави і є чинником величезного природного та екологічного впливу на навколишнє середовище.
Фрідріх Шиллер писав: «Слово героя і поета у порівнянні з заслугами лісівників блідне… Скромна праця лісівників створює щастя наступним поколінням». Дійсно, від професійної, невтомної та самовідданої праці працівників лісової галузі залежить збереження зеленого багатства, його відновлення та ефективне використання нашою державою.
Сфера лісових взаємовідносин стосується не лише лісівників. Лісова галузь тісно пов’язана з багатьма суміжними галузями. Сьогодні перед лісівниками, і всією лісовою галуззю, стоять величезні виклики. Тому ми маємо бути єдиними, щоб вистояти ці випробування.
Протягом останніх трьох років проти лісового господарства України точиться інформаційна війна, направлена на створення негативного іміджу лісівника. І ми маємо давати чіткі та обґрунтовані відповіді на всі закиди, які лунають на адресу лісового господарства України.
Ми маємо показати всьому суспільству, що працівники лісової галузі заслуговують на повагу, так як й інші професії. Тому, перш за все, потрібно працювати чесно та відкрито.
Особлива подяка та низький уклін ветеранам галузі, які доклали чимало зусиль, праці та енергії на благо лісу. Потрібно пишатися тим, що у лісовому господарстві працюють цілі родинні династії, а досвід передається з поколінні до покоління.
Прийміть в цей чудовий осінній день найщиріші слова вітання з професійним святом. Нехай він для вас, як і інші дні, буде наповнений гідним визнанням професійного внеску в загальнодержавну справу.
У цей день щиро зичу благополуччя, щоб реалізовувались ваші кращі задуми і була щасливою доля. Всім святкового настрою, удачі, достатку і здоров'я!
З Днем працівника лісу!
Заступник Голови Держлісагентства Володимир БОНДАР
Хай живе ліс! Хай живуть люди! Хай буде мир на землі!
Привітання начальника обласного управління Руслана Осташука з Днем працівника лісового господарства
Шановні колеги-лісівники, ветерани галузі!
Щиро вітаю Вас з професійним святом!
День працівника лісового господарства запровадили у 1993 році, на зорі незалежності нашої країни, тим самим наголосивши на важливості нашої спільної справи для добробуту та процвітання молодої держави. Відтоді наші щорічні зустрічі у третю неділю вересня стали доброю традицією.
У цей день лісівники з усієї України не просто вітають один одного з професійним святом, а й говорять про здобутки, проблеми та спадок, який зберігають та вирощують для прийдешніх поколінь.
Не зважаючи ні на що, лісівники працюють у бюджетоформуючій галузі. Прикарпатські державні лісові господарства є не просто одними із найбільших платників податків в регіоні, а вірними друзями колег лісівників Півдня та Сходу України, які переживають не найкращі часи. У таких скрутних умовах залишаємось рентабельними та прибутковими.
Наші лісівники чують зауваження громадськості, тому частіше обирають вибіркові рубання замість суцільних. Так, це витратніше, вимагає технічного переоснащення, постійного підвищення кваліфікації працівників… Але ми обрали цей шлях, щоб вкотре продемонструвати суспільству, у чому наша спільна справа. Ми у жодному випадку не варвари лісу, наше завдання зберегти Карпати і примножити національні лісові багатства.
Я щиро вітаю лісівників із професійним святом! Бажаю міцного здоров`я, затишку, миру, благополуччя родинам.
Сьогодні святкуймо, бо завтра знову до праці! Вірю, що ентузіазм та любов до природи допоможе вистояти у цей нелегкий час.
З повагою, начальник Івано-Франківського обласного управління
лісового та мисливського господарства Руслан Осташук
Шановні лісівники, колеги та партнери!
Сердечно вітаю Вас з нашим професійним святом
– Днем працівника лісу!
Це свято єднає людей, які серцем і душею вболівають за справу свого життя –
примноження і збереження природних багатств нашого краю!
Щиро бажаю Вам святкового настрою, достатку, мудрості, терпіння
та натхнення в роботі, сповненої турботою про ліс.
Нехай наша щоденна праця відгукнеться в серцях людей повагою і добрим словом,
буде високо оцінена прийдешніми поколіннями і стане запорукою щасливого мирного майбутнього в рідній Україні.
З повагою,
Директор ДП «Івано – Франківський лісгосп» Михайло Бойчук
Привітання заступника Голови Держлісагентства Володимира Бондаря з Днем Незалежності України
Шановні працівники лісового господарства України!
Від щирого серця вітаю вас з одним із найвизначніших для кожного українця святом – Днем Незалежності України!
Долаючи величезні труднощі, наша країна вже третє десятиріччя поспіль йде шляхом самоствердження. Сьогодні увесь світ спостерігає за поетапною, але впевненою розбудовою демократичної України.
День Незалежності – свято для всіх, хто щоденно власними досягненнями та працею на благо нашої держави примножує її міць та славу, для тих, хто нестримно здобуває повагу до України.
І ви, працівники лісового господарства, є одними із тих, від кого залежить майбутнє процвітання та благополуччя України. Зараз ми маємо бути єдиними як ніколи. Ми маємо згуртуватися і показати українському суспільству, що праця лісівників – це запорука екологічної стабільності нашої держави.
Не дивлячись на всі негаразди, нам з вами є чим пишатися. Завдяки вашій щоденній і невтомній праці маленькі саджанці стають могутніми деревами, які приносять всім людям багато користі.
Упевнений, що єдність, взаємоповага та працелюбність стане запорукою розвитку нашої держави, добробуту кожної української сім’ї та здорового, щасливого зростання майбутніх поколінь.
Бажаю вам здоров’я, миру, радості, творчого натхнення та віри у себе й у щасливе майбутнє України!З повагою,
заступник Голови Державного
агентства лісових ресурсів України
Володимир БОНДАР
30 СЕРПНЯ – ВСЕУКРАЇНСЬКІ КОНКУРС-ЗМАГАННЯ ВАЛЬНИКІВ ЛІСУ ТА «КРАЩИЙ ОПЕРАТОР ГІДРОМАНІПУЛЯТОРА-2018»
У цьому році в змаганнях вальників лісу візьмуть участь 27 команд (понад 30 учасників, серед яких і юніори). У конкурсі професійної майстерності операторів гідроманіпулятора, який проходить паралельно, візьмуть участь 12 осіб.
Вальники змагатимуться у п’яти конкурсних змаганнях: заміні пилкового ланцюга бензопили, комбінованому і точному розпилюванні колод, обрізуванні гілок та звалюванні дерев.
У лісових насадженнях держлісгоспів щоденно виконують роботу понад 20 тисяч лісорубів. Окрім того, такі ж роботи виконуються в аграрних, військових, лісопаркових та приватних господарствах. Таким чином, чисельність людей із лісозаготівельним інструментом в Україні сягає близько 40 тисяч чоловік. Лісозаготівельні роботи – це одна із категорій надзвичайно травмонебезпечних робіт, за рівнем травмонебезпечності вона знаходиться на одному рівні з роботами у вугільній промисловості. Гірка статистика свідчить: кожен мільйон кубометрів заготівлі деревини забирає одне людське життя.
Робота вальника лісу не лише вкрай небезпечна, а й надзвичайно відповідальна. Адже від його майстерності залежить результат майже столітньої праці лісівників, які дбайливо з року в рік вирощували ліс, аби насадження були високоякісними. Майстерність роботи вальника дозволяє отримати із вирощеної деревини максимальний економічний ефект. Висока професійна майстерність, вміння передбачити результат, враховувати особливості кліматичних та погодних умов, сезонність – це фактори, які повинні враховувати у своїй роботі вальники лісу.
Також у заході візьмуть участь: заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар, Голова Товариства лісівників України Юрій Марчук, керівництво Київської облдержадміністрації, фахівці лісової галузі, представники органів місцевої влади.
Місце проведення: 56 квартал Тетерівського лісництва державного підприємства «Тетерівське лісове господарство» (75-й км автодороги Київ-Ковель).
Початок змагань: 30 серпня о 08:30 год.
Акредитація представників ЗМІ до 17:00 год. 29 серпня за тел.: 095-445-75-50, (044) 234-23-48 або на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. (зазначити ПІБ, назву ЗМІ та контактний телефон).
Для журналістів буде організовано трансфер. Від’їзд від будівлі Держлісагентства (вул. Шота Руставелі, 9-а) 30 серпня о 07:00 год.
ДРОВА НЕ ПОЗА ПОЛІТИКОЮ
Законопроект № 5495 «Про внесення змін до деяких законів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів», який підтримала у другому читанні Верховна Рада, однак ветував Президент України неоднозначно сприйнятий в суспільстві.
Тема лісу вже давно з господарської площини перейшла в політичну, що стає особливо відчутним із наближенням виборів. Прикро, що в цих розмова поза увагою лишається думка фахівців, тих, хто насправді розуміється на проблемі – працівників лісового господарства. Допомагає розібратися з особливостями законопроекту № 5495 начальник Рівненське обласне управління лісового та мисливського господарства Віталій Сухович.
Інтерв'ю читайте тут: https://bit.ly/2BGyns7
На Франківщині у розпалі сезон полювання: які документи повинні мати мисливці
З 11 серпня в області відкрито сезон полювання на пернату дичину.
У зв’язку з цим у Державній екологічній інспекції в Івано-Франківській області нагадують, які документи повинні бути у мисливці.
Відповідно до Закону України “Про мисливське господарство та полювання”, документами на право полювання є:
– посвідчення мисливця;
– щорічна контрольна картка обліку добутої дичини і порушень правил полювання з відміткою про сплату державного мита;
– дозвіл на добування мисливських тварин (відстрільна картка);
– відповідний дозвіл на право користування вогнепальною мисливською зброєю у разі її використання;
– паспорт на собак мисливських порід, інших ловчих звірів і птахів у разі їх використання під час полювання.
Зазначені документи мисливець зобов’язаний мати під час здійснення полювання, транспортування або перенесення продукції полювання і пред’являти їх на вимогу осіб, уповноважених здійснювати контроль у галузі мисливського господарства та полювання, йдеться на сайті Івано-Франківської ОДА.
Також фахівці наголосили на важливості дотримання правил пожежної безпеки при здійсненні полювання.
З відкриттям сезону полювання фахівці Державної екологічної інспекції в області спільно з правоохоронними органами та громадськістю розпочали рейдові перевірки на територіях мисливських угідь області з метою виявлення та припинення порушень правил полювання і пожежної безпеки.
Практичні заняття з лісорубамиУ зв"язку з нещасними випадками зі смертельними наслідками, які трапилися в першому півріччі 2018 року в нашій області та з метою профілактики виробничого травматизму, запобіганню виникнення нещасних випадків на виробництві у ДП"Івано-Франківський лісгосп" провели навчання щодо безпечного виконання лісозаготівельних робіт та практичні заняття з лісорубами з використанням відеороликів безпосередньо на лісосіках.
Сьогодні відбулася зустріч заступника Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимира Бондаря з дипломатом економічного відділу Посольства США в Україні Валерією Солано.
Під час зустрічі сторони обговорили низку питань щодо ведення лісового господарства в Україні.
Володимир Бондар поінформував Валерію Солано про організацію заготівлі та продажу деревини на лісогосподарських підприємствах Держлісагентства.
«Під час заготівлі деревини фахівці лісового господарства класифікують її та заносять до системи електронного обліку. Тому можна легко перевірити сортимент деревини. Однак, електронний облік діє лише у лісгоспах Держлісагентства, а в 27% українських лісів деревина не обліковується. Потім деревина продається, зокрема, на електронних торгах», - повідомив заступник Голови Держлісагентства.
Також Володимир Бондар зазначив, що з 2017 року в Україні діє повний мораторій на експорт ділового лісу. «Лісгоспи, які підпорядковані Держлісагентству, можуть експортувати лише дров’яну деревину, яка не була реалізована на внутрішньому ринку і залишилася на складах підприємств. Під час замитнення товару на експорт митні органи встановлюють код митної класифікації, який підтверджує, що це саме дров’яна деревина», - сказав він.
Окрім того, сторони підкреслили важливість боротьби з контрабандою лісу та незаконними рубками.
ЯК ВІДНОВИТИ УКРАЇНСЬКІ ЛІСИ І ВБЕРЕГТИ ЇХ ВІД ПОЖЕЖ
Про дерева-«агресори», пожежний менеджмент по-американськи і кліматичні зрушення
Для тих, хто бачить тільки вагони(((
Ось так садять і вирощують майбутній ліс у Карпатах)
В Україні за півроку висадили нових лісів, розміром з Одесу
В Україні в першій половині 2018 року висадили 25,5 тисячі гектарів нових лісів.
Про це повідомила прес-служба Державного агентства лісових ресурсів.
"За півроку садіння і висівання виконано на площі 25,5 тисяч гектарів. У тому числі, було створено 1,2 тисячі гектарів нових лісів", - йдеться у повідомленні.
На сьогодні Держлісагентству належить 73% всіх лісів України. Саме на цих територіях, де відбувається планова заготівля деревини, лісівники забезпечують відновлення лісу.
В той же час в Держлісагентстві зазначили, що невелика кількість створення нових лісів пояснюється складною та неунормованою процедурою виділення додаткових земель під заліснення.
Інша проблема полягає у відсутності фінансування лісового господарства. Наприклад, збільшення лісистості можливе за рахунок заліснення південних і східних областей. Однак, лісгоспи цих регіонів вже третій рік поспіль позбавленні державного фінансування.
Як повідомили в Держлісагенстві, для подальшого відтворення лісів у лісових розсадниках посіяно насіння дерев на площі понад 226 га, що дасть змогу забезпечити потреби підприємств в якісному садивному матеріалі восени та навесні наступного року.
Економічна правда
В Україні всихає майже 400 тисяч гектарів лісу – Держлісагентство
Як пояснюють в державній службі, дерева всихають через зміну клімату
В останні роки спостерігається значне збільшення обсягів всихання соснових лісів Полісся. Осередки масового всихання вже охопили Волинську, Житомирську, Київську, Львівську, Рівненську, Хмельницьку, Черкаську, Чернігівську області та продовжують збільшуватись по всій території України. Про це йш